עמיחי אתאלי

בית ספר ליחסי ציבור

17/05/10   |   264 תגובות

שתי הפגנות היו במוצאי השבת האחרונה. בירושלים הפגינו כאלפיים פעילי שמאל תחת הסיסמא "ציונים לא מתנחלים". האמת שהיו גם אתרי חדשות מובילים שהעריכו את כמות מפגיני השמאל ב-800, אבל כאן נפסוק כמו מה שנכתב ב nrg, אז סגרנו על אלפיים.
 
במקביל, מול שערי כלא 6 התקיימה הפגנת פעילי ימין שבאו לתמוך בחיילי ישיבת הר ברכה הכלואים שם. השמועות מספרות שמול כלא 6 היו לפחות אלף איש. מפגיני הימין אפילו הצליחו לארגן נאום של אחד החיילים הכלואים שדיבר בפניהם הישר מתאו בכלא באמצעות הטלפון הסלולארי.
 
ועכשיו לתרגיל זיכרון קצר: כולם מתבקשים לעצום עיניים וכל אחד ינסה לחשוב כמה פרסומים, מודעות בעיתון, שלטי חוצות ושלטים על לוחות מודעות הוא ראה עם הלוגו "ציונים לא מתנחלים". התשובה היא שבעצם כל מי שהסיסמא הזו מוכרת לו, אפילו קצת, נחשף להכנות להפגנת השמאל. מאידך מי שמע על מה שהוגדר כ"סעודת מלווה מלכה מול כלא 6"? 

השמאל דאג לפוצץ את כל המדינה בשלטים ובשבוע שעבר מתכנני ההפגנה הגיעו "לתלות מודעות" בעפרה ובמעלה לבונה. כן, לתלות בהתנחלויות שלטים להפגנה נגד המתנחלים. ובימין? האמת שאין לי אפילו לא דוגמא אחת לאקט פרסומי משמעותי. בעצם, בחגיגות יום ירושלים בישיבת מרכז הרב, מישהו הניח לי ביד פלייר מקומט עם הזמנה.
 
משני האירועים המקבילים עולה מסקנה אחת די צפויה וחוזרת על עצמה - גם הפעם השמאל ניצח ובגדול.

אין מה לומר, ככה עובדים מקצוענים. מתכננים מראש, חושבים מי קהל היעד, מגדירים איך נגרום לו לרצות לבוא ומארגנים איך הוא יגיע טכנית. בנוסף עושים יחסי ציבור יפים לפני האירוע ואפילו פרובוקציה מתוכננת ומושכת זרקורים כמו ההגעה לישובים ביו"ש כדי "להזמין" את המתנחלים להפגנה נגד עצמם.
 
הימניים התלוננו שחצי מהאלפיים שהגיעו להפגנת השמאל היו שוטרים ועיתונאים ואני אומר, גם זו אומנות. חלק מהמשחק הוא לדעת לייצר אירוע שיעניין גם את התקשורת להגיע אליו. צריך ללמוד את השפה ולדעת ליצור עניין גם באמצעות אחינועם ניני שהופיעה או על ידי הבירה החופשית שהובטחה (אבל לא חולקה בסוף...)
 
בערוץ היהדות של nrg רצו להעלות ידיעה על ההפגנה מול כלא 6. בכל זאת, בחורים מישיבות ההסדר. תוך כדי ההפגנה ממש התחננתי לקבל תמונות מהמארגנים אבל החבר'ה היו עסוקים בלרקוד הורה מול הכלא ולא היה להם זמן להתעסק עם התקשורת. בסוף, אם אתם שואלים, באמת הגיע סרטון וידאו שהובטח לנו "בבלעדיות", הבעיה היא שהוא נחת בתיבת המייל של יצחק טסלר, עורך היהדות, בדיוק 24 שעות אחרי שההפגנה התחילה. ואם מישהו זקוק להסבר, תמונות מהפגנה 24 שעות אחרי שנגמרה, שוות בדיוק כמו הפגנה עם אלף איש שלא פורסמה בשום מקום. 

רוקדים הורה מול כלא 6. צילום: ועד מתיישבי השומרון

הנאום של החייל הכלוא הוא גימיק מעולה אבל הכתבים שמסקרים את התחום הזה, לא ידעו על כך מראש ויותר מזה, גם אחרי שזה קרה, אף אחד לא דאג לדחוף את זה כמו שצריך. כולם מול כלא 6 היו עסוקים בלהתמוגג מההופעה של התזמורת החסידית ולא היה מי שיתעסק בעבודה המלוכלכת מול התקשורת.
 
בימין מדברים על ההופעה שהיתה בהפגנת השמאל ועל הבירה החופשית שהובטחה. שמעתי גם מתמטיקאים מימין שדיברו על זה שאם היו מחלקים את הסכום שהושקע בהפגנת השמאל, בכמות המפגינים שהגיעה, היה יוצא שכל מפגין עלה כמה אלפי שקלים. אבל בשורה התחתונה, בפעם המי יודע כמה, יריב אופנהיימר וחבריו עשו לימין בית ספר בהפקה וביחסי הציבור.
 
השמאל לא מפסיק להשתמש בתקשורת לצרכיו והדיבורים על זה שהמדיה שמאלנית הם רק תירוץ. צפייה בקרדיטים שניתנו בסוף תחקיר השתולים של אורלי וילנאי על חוות הר סיני בדרום הר חברון, גילתה שמאחורי התחקיר עומדים שלל ארגוני ופעילי שמאל. מה שבטח קרה שם זה שמישהו מהשמאלנים שמבין תקשורת קבע פגישה עם וילנאי, הציע לה כמה רעיונות וליווה אותה בהכנות ובמהלך הצילומים. בלי לדעת מי האיש הספציפי שיזם את התחקיר, מבחינתו בודאות מדובר בהצלחה פנטסטית. למה? כי המתנחלים הוצגו שם בדיוק כמו שהוא רצה, אלימים, אגרסיבים, גוזלי שטחים, בקיצור, כל מה ששמאלני ממוצע היה רוצה שתחשבו על המתנחל שלכם.

גם אם זה לא בא לכם טוב, ימניים יקרים, תלמדו להשתמש במדיה לצרכים שלכם. הגיבו מהר, שווקו את עצמכם והעמידו בפני המערכות הצעות מוכנות לאייטמים. לא נראה לי שיש מערכת שתסרב לתחקיר טוב על גניבה או הטרדות מיניות רק בגלל שהן מתרחשות בארגון שמאל. אבל צריך מישהו שייזום, יחקור, יציע וילווה את זה.

אולי בתור שיעור ראשון כדאי לחבר'ה מימין לקחת דווקא את תרגיל השתולים. אולי כדאי שיוכנס איזה שתול למטה של שלום עכשיו, ואז אחרי כמה חודשים, המרגל יחתוך ימינה וילמד את חבריו איך להרים הפקות. אם וכאשר הלקח יילמד שם, אולי להפגנת הימין הבאה יגיעו 400 אלף איש ואז אולי הכוח הממשי של הימין יבוא לידי ביטוי. יכול להיות שהשתול הראשון מימין ילמד את החברים שלו להשתמש במדיה לטובתם ואז, אולי אבל רק אולי, באמת תהיה להם השפעה.
 
אחת אחת
לפני שבועיים כתבתי פוסט על הרגישות של הימניים לכל מילה שנכתבת עליהם. אפשר לומר שאתמול נרשם תיקו ואני מבטיח להמשיך לעדכן תוצאות.

יום ראשון, אחת עשרה בלילה אני רץ על ההליכון בחדר הכושר. מזיע, סובל ומתנשף. פתאום נכנס פנימה יריב ותיק על מסלולי הריצה, מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שמתאמן איתי באותו מקום.

יום לפני כן התקיימה הפגנת השמאל בירושלים. אין ספק שכשנכנס, יריב ראה שאני מאוד טרוד מהריצה אבל באינסטינקט, המשפט הראשון שיצא לו זה: "אכזבה? רק אלפיים?"

תגובות

עד כה: 264 תגובות ב-158 דיונים

הוספת תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

אין לפרסם באתר nrg תגובות המפירות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות גזעניות, תגובות המוציאות לשון הרע, תגובות בעלות אופי מיני, תגובות המעודדות לביצוע הסתה, תגובות הפוגעות בפרטיות, תגובות הפוגעות ברגשות הציבור ותגובות המפירות זכויות קניין רוחני. למען הסר ספק, הנושא באחריות הבלעדית לתוכן התגובה המפורסמת הוא כותב התגובה, ואתר nrg שומר לעצמו את הזכות שלא לפרסם את התגובה ו/או חלקה ו/או למחוק תגובות שפורסמו וכן למסור את פרטי כותב התגובה בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי של האתר

סגור
מעדכן תגובות...
1 2 3 4  
עד כה: 264 תגובות ב-158 דיונים