ניסן צור

גזענות? לא במגרש שלנו.

27/01/13   |   56 תגובות
 

השבוע אני רוצה להקדיש את הפוסט לחגיגה התקשורתית סביב בית"ר ירושלים והשחקנים הצ'צ'נים שהבעלים ארקדי גאידמק החליט להביא לקבוצה.


בוודאי לא החמצם את החגיגה בכל כלי התקשורת. אחד מהאתרים הגדולים ביותר אפילו הקדיש לכך את הכותרת הראשית. מלחמה עם אירן, בחירות, קואליציה? כל אלו יכולים לחכות. בית"ר יחתימו או לא יחתימו שחקנים מצ'צ'ניה? זו הבעיה האמיתית והבוערת על סדר היום במדינת הגמדים שלנו.
 

לא היה בעל טור או איש תקשורת שלא תרם את עצתו הצנועה כיצד להילחם ב"גזענים הבורים והפרימיטיביים" שמכונים גם אוהדי בית"ר ירושלים. אז תרשו לי להודיע - הגזענות אכן קיימת סביב בית"ר ירושלים, רק שהיא דווקא לא באה מצד האוהדים.
 

ראשית, אדון גאידמק. בעלים שבמשך מספר שנים הקבוצה עניינה אותו כקליפת השום, שלא טרח להשקיע ולו שקל אחד כאשר הקבוצה עמדה בפני קריסה כלכלית, שישב ונהנה לצפות בנו, האוהדים, נאבקים ותורמים מכספנו על מנת להציל את קבוצתנו האהובה מהיעלמות, אותו בעלים נפקד-נוכח (בעיקר נפקד) החליט פתאום להפוך ולהיות הסמכות המקצועית ולקבוע אילו שחקני רכש בית"ר צריכה. חלוץ, בלם - ארקדי הפך פתאום למאמן כדורגל והחליט שהוא סמכות מקצועית מספיק טובה כדי לנהל את הקבוצה. אדרבא, אין בעיה עם זה, אבל אם כבר - לך עם זה עד הסוף. התכבד נא והזמן לעצמך אימונית עם ראשי התיבות A.G (אני בטוח שאתה עדיין יכול להרשות לעצמך את זה) רד למגרש האימונים והחל נא להדריך את הקבוצה באימונים ובמשחקים בשבת. אתה הרי הפכת את עצמך לסמכות המקצועית, לא?

אבל נעבור לנושא הגזענות.
בעיניי, הגזענות האמיתית היא דווקא בדרישה להחתים שחקן ערבי או מוסלמי, רק כדי להוכיח שאנו, אוהדי בית"ר, לא גזעניים. הגזענות האמיתית היא לדרוש מאיתנו להעדיף מישהו רק בגלל דתו. מוסלמי במקרה הזה. לא משנה בכלל האם הוא שחקן טוב או לא, ואולי דווקא יש שחקן יהודי יותר טוב ממנו באותה עמדה. כל מה שחשוב הוא שהוא יהיה ערבי או מוסלמי. למה? ככה. כדי שנוכיח לכל העולם שאנו לא גזעניים. בית"ר תרד ליגה כי "שחקני החיזוק" לא טובים? לא משנה, העיקר שהראינו לכל העולם ש"אנחנו בסדר" וסוף סוף מצאנו חן בעיניי התקשורת והפוליטיקאים השמאלנים שיעניקו לנו "תעודת כשרות". הם הרי לא יהיו אלו שיסבלו, אלא אנחנו, אבל מה זה חשוב.  

בכל בליל אלפי המילים והמשפטים שנשפכו סביב הנושא השבוע, אף אחד לא טרח כמעט להתעכב או לבדוק את יכולתם המקצועית של השחקנים. מספיק שהם מוסלמים, זה הכי חשוב. כן יודעים לבעוט בכדור, לא יודעים לבעוט - ממש לא משנה. הם מוסלמים, אז צריך להחתים אותם.  


אגב- אחד מאתרי הספורט הגדולים דווקא ערך בדיקה מקצועית וממנה עולה כי שני השחקנים, איך נגיד את זה, לא ממש טאלנטים גדולים. אחד מהם, כך נכתב, אפילו הפך ללעג בקרב אוהדי קבוצתו הצ'צ'נית. אבל מה? אנחנו חייבים להחתים אותם. למה? כי אנחנו צריכים להוכיח לעולם שאנחנו לא גזעניים, ולעזאזל היכולת המקצועית. מקסימום נרד ליגה או נתפרק, אבל אחמד טיבי וחבריו יאהבו אותנו, אין ספק - עסקה שווה במיוחד.

 

אני רוצה להבהיר - אין לי בעיה עם אף שחקן חיזוק, כל עוד הוא טוב ברמה המקצועית. שיהיה יהודי, מוסלמי, צ'רקסי או נוצרי. מרבית אוהדי בית"ר מחזיקים באותה דעה. אבל הדרישה המגוחכת הזו מאיתנו להביא שחקן מוסלמי רק כדי להוכיח לעולם שאנו לא גזעניים...סליחה, אני ממש לא מרגיש חייב להוכיח כלום לאף אחד.
 

בכלל, מעניין היה אותי להעמיד את כל אותם צקצקנים וצווחנים במבחן. אם הם היו רוצים, לדוגמא, לשכור עוזרת בית, ומישהו היה אומר להם שהם חייבים לבחור בעוזרת מוסלמית, כדי להוכיח שהם לא גזעניים - האם גם אז הם היו נענים לדרישה? האם הם היו מכניסים לביתם אדם שהם לא מעוניינים בו, רק כדי להוכיח משהו למישהו? לנו, אוהדי בית"ר, עדיין יש את הזכות להחליט את מי אנו רוצים בקבוצה שלנו ואת מי לא. את מי אנחנו מוכנים להכניס אלינו הביתה, ואת מי לא. עד שזה ישתנה, כנראה ולצערי בקרוב, ויעידו על כך תוצאות הבחירות.


היו גם את אותם נבזים ועלובים שקישרו בין השלטים של האוהדים "בית"ר טהורה לעד" ליום השואה הבינלאומי שחל יום לאחר המשחק. פשוט טיפשים בהתגלמותם. איך אפשר לעשות השוואה כל כך עלובה ומסוכנת? עד כמה שזכור לי, אף אוהד של בית"ר ירושלים עדיין לא הכניס מוסלמי או ערבי לתאי גזים, לא ירה במוסלמים בשורה, ולא החליט על רצח עם. עד כמה שזכור לי, יהודים בגרמניה בשנות הארבעים לא ביצעו פיגועי התאבדות ולא הכריזו בגלוי ובפומבי על רצונם להשמיד את הגרמנים, כפי שחלק גדול מהמוסלמים כיום נוהגים. השוואה מגוחכת ועלובה שמעידה בעיקר על הטפשות של מי שמאחוריה. אגב - כל מי שעשה את ההשוואה המכוערת הזו מוזמן אליי, לפולין. אני אקח אותו לסיור במחנה אושוויץ, אולי זה יסייע לו להבין מעט טוב יותר את ההבדל בין אי רצון להכניס לקבוצת כדורגל שחקן רק על סמך דתו ובלי לבדוק את יכולתו המקצועית, לבין מה שאירע בשואה. הבדל פעוט.

השבוע גם יצא לי לשמוע במקרה את תוכנית הספורט של אופירה אסייג וחבר מרעיה, בעיקר אייל ברקוביץ'. הם העלו לשידור את אחמד טיבי, חובב ציון ידוע, שכמובן לא פספס את ההזדמנות להטיל את כל הרפש ששוכן בפיו על בית"ר ואוהדיה, תוך שהמנחה הלא ממש מכובדת מעודדת אותו להוציא עוד ועוד צחנה מפיו. לפי כמות הצחוקים באולפן והאושר שגרמו לה דבריו של טיבי, אינני בטוח שהכסא שלה נותר יבש אחרי הראיון...ואיך אופירה אוהבת לומר? "שהמבין יבין".

בקיצור, כל מה שנותר לי לטעון הוא שהקריטריון לבחירת שחקנים לכל קבוצת כדורגל, לרבות בית"ר ירושלים, חייב להיות אחד ויחיד - יכולתם המקצועית. לא דת, לא לאום ולא צבע. טובים על המגרש? ברוכים הבאים. לא טובים? לא תודה. אבל אל תכריחו אותנו להכניס אלינו הביתה בכוח את מי שאנו לא רוצים. זה עדיין הבית שלנו.       

תגובות

עד כה: 56 תגובות ב-27 דיונים

הוספת תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

אין לפרסם באתר nrg תגובות המפירות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות גזעניות, תגובות המוציאות לשון הרע, תגובות בעלות אופי מיני, תגובות המעודדות לביצוע הסתה, תגובות הפוגעות בפרטיות, תגובות הפוגעות ברגשות הציבור ותגובות המפירות זכויות קניין רוחני. למען הסר ספק, הנושא באחריות הבלעדית לתוכן התגובה המפורסמת הוא כותב התגובה, ואתר nrg שומר לעצמו את הזכות שלא לפרסם את התגובה ו/או חלקה ו/או למחוק תגובות שפורסמו וכן למסור את פרטי כותב התגובה בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי של האתר

סגור
מעדכן תגובות...
1
עד כה: 56 תגובות ב-27 דיונים

כתוב מייל לניסן ניסן צור

כתב מעריב במזרח אירופה ומרצה לתקשורת במספר אוניברסיטאות ברחבי פולין. אוהד בית"ר, מתגורר בקרקוב, מת על החורף, ולא איכפת לו לשבת לבד בחושך.