X

כיפת ברזל כאשליה מתוקה: ישראל צריכה לסיים את העבודה.

24/07/14   |   39 תגובות
מתוך קטגוריות:   ציביליזציות גוועות
ישראל עוד תחטוף אינספור התראות, נזיפות, תוכחות ואזהרות מממשל אובמה, מהאו"ם ומגורמים נוספים, הקוראים לה לסיים במהרה את המלחמה המתרחשת כעת בעזה. אלא שצרכיה הביטחוניים של ישראל שונים: עליה לנצל את מעגל הלחימה הנוכחי בכדי לסיים את העבודה, ולעקור את החמאס מהשורש. (כתב דיוויד פ. גולדמן, תרגם רותם סלע) 


               לחצו כאן או על התמונה בכדי ללמוד על ספרו של גולדמן                "ציביליזציות גוועות: מדוע אירופה והאסלאם נעלמים?" מלבד מטחי הטילים הבלתי פוסקים, הרגישה בשבוע שעבר תל אביב כאחת מהערים הבטוחות בעולם. במקלט של מלון הדיוויד אינטרקונטיננטל, התבדחנו על המחסור הקיים לכאורה במשקאות ובטאפאס במזנון שעובדי המלון הזדרזו להקים במקום. טראסות בתי הקפה ברחוב דיזינגוף המו ...

ציביליזציות גוועות כתוכנית מציאות: משאלת המוות של החמאס

16/07/14   |   61 תגובות
מתוך קטגוריות:   חמאס   צוק איתן   ציביליזציות גוועות
סבב הלחימה הנוכחי בין ישראל לחמאס מזכיר לי בדיחה ישנה: מדוע גברים יהודים מתים לפני הנשים שלהן? כי הם רוצים למות. בקליפת אגוז זו התזה של ספרי "ציביליזציות גוועות: מדוע האסלאם ואירופה נעלמים?".
 
ציביליזציות שמפסיקות להאמין בעתיד שלהן מסיחות את דעתן מהכחדתן הבלתי נמנעת בכל דרך אפשרית. יוון ההלניסטית חוותה את השואה הדמוגרפית הראשונה; היא נתנה לעולם את אבי הטיפוס של מנוע הבעירה הפנימית, המחשב והכתיבה הספרותית, אך אנשיה המוצלחים והעשירים בחרו להזניח את משפחותיהם והובילו את עמם לקריסה דמוגרפית.(כתב: דיוויד גולדמן, תרגם: רותם סלע)
 
אריסטו לימד כי בני האדם תרים באופן טבעי אחר הטוב, אלא שהמציאות מוכיחה שרוב בני האדם אינם תרים אחרי דבר. למעשה, בקרוב יעלמו השרידים האחרונים של העולם הקלאסי שאריסטו סייע ליצור. דור מהיום, מספר דוברי העברית יעלה על מספר דוברי ...

דב אייכנוולד והברבור השחור של הספרות הישראלית.

08/06/14   |   46 תגובות
האם האיש החזק בעולם הספרות הישראלי תמים או פשוט סובל ממחלת השכחה? (כתב רותם סלע)
בסוף השבוע שעבר פרסם דב אייכנוולד, מנכ"ל ידיעות ספרים, פוסט שיווקי, עצוב ומתחכם לקידום ספרה הבא של עירית לינור. אייכנוולד מתפייט על מצבה העגום של תעשיית הספרים הישראלית שנקלעה לדבריו ל-"ברבור שחור", ושוכח את מניית היסוד שיש לו במצב הביש הנוכחי:

על מה אייכנוולד מברבר?תיאוריית הברבור השחור של המשקיע המצליח נאסים טאלב סוברת כי התפתחויות היסטוריות וכלכליות מתרחשות על רקע התקבצות של אירועים שהסיכוי להתרחשותם זניחה - כמו למשל הסיכוי להופעת ברבור שחור - שאת הופעתו, כמו גם את תוצאותיה של אותה הופעה, קשה מאוד לחזות. הצלחת ספרו של טאלב שזכה לשם "הברבור השחור" הפך את החיה הנדירה לשם נרדף לאירוע נדיר ובלתי צפוי המחולל שינוי דרמטי. 
דוגמאות טובות ל-"ברבורים שחורים" ...

מאולמרט ועד אלון חסן - מדוע השיטה הישראלית מולידה שחיתות?

31/05/14   |   184 תגובות
מתוך קטגוריות:   נמל אשדוד   שחיתות   אהוד אולמרט
פרשת אלון חסן, כמו גם פרשת אולמרט, מעוררות רגשות קשים. אלא שמעבר לכעס לפליאה לצער או לתדהמה על אופן ההתנהלות של ראש ממשלה או הנמל הגדול בישראל, יש כאן גם שיעור. לקח שכדאי ללמוד על מקורותיה של שחיתות - שאינם נובעים רק מההקשר האישי, אלא גם מסיאוב בירוקרטי ורגולטורי שמזמין את השחיתות. (כתב אמיר וייטמן)

שיח השחיתות מתחיל צץ בדרך כלל שנחשפת פרשה ספציפית המעלה שאלות נקודתיות, כמו מה דוחף איש עסקים, פוליטיקאי או איש ועד לעבור על החוק ולהסתכן במאסר וקנסות? מי עזר לו? למה אף אחד לא עצר אותו? האם יש פה רק בצע כסף או גם אמוציות אחרות?

אלא שבכדי לטפל ולהבין שחיתות בהקשר רחב יותר יש להעלות גם שאלות אחרות: מדוע השחיתות שכיחה דווקא בענפים מסוימים, כמו יזמות נדל"ן, ולא באחרים? מדוע למשל, אנחנו לא שומעים לדוגמא על יזמי היי-טק מושחתים; האם הם בעלי תכונות מוסריות עליונות יותר על פני ...

כתוב מייל להקפיטליסט הקפיטליסט היומי

הבלוג הכלכלי של NRG מעריב. עורכים וכותבים רותם סלע ("מעריב") ואורי רדלר (כותב הספר "התמוטטות"). וגם אחרים מתארחים מפעם לפעם (כשאנחנו לא מתעצלים...)

לטענות, מענות ובעיקר רעיונות ניתן לשלוח דואר אלקטרוני אלינו.

  • תגובות אחרונות