ראשי > חדשות > פוליטי מדיני > כתבה
בארכיון האתר
ממערב תיפתח הרעה
הם מכונים "פעילי שלום", למרות שמדובר בארגון אנטי-ישראלי מובהק. הצצה לעבר חברי "הסולידריות הבינלאומית", המסייעים למאבק הפלשתיני בישראל
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
עמית כהן
הם אידיאליסטים בעיני עצמם, ורואים את החיים בשחור ולבן. הם קוראים לעצמם פעילי שלום, אך מזדהים לחלוטין עם הצד הפלשתיני. ישראל מבחינתם היא האויב, והכיבוש הוא שורש האלימות במזרח התיכון. פשעי מלחמה, לשיטתם, מבוצעים אך ורק על ידי צה"ל. הם טוענים ששיטות מאבק לא אלימות הן הדרך הנכונה מבחינת הפלשתינים, אך בה בעת הם תומכים בפיגועי הטרור, גם אם בקריצה מרומזת. אלו הם אנשי תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM), קבוצה קיצונית של מתנדבים בינלאומיים הפועלת בשטחים כבר כמעט ארבע שנים.
 
תנועת ה-ISM החלה לפעול בשטחים בדצמבר 2000, כחודשיים לאחר פרוץ האינתיפאדה. בראשית הדרך הם עדיין לא השתמשו בשם המותג ISM, אלא פעלו כמספר קבוצות בעלות קשר רופף. רק באוגוסט 2001 הפך ה-ISM לארגון מגובש, לאחר שאדם שפירו
והווידה עראף חברו אל פעילת השמאל הקיצוני נטע גולן, שהפעילה קבוצה קטנה בשם ISM.
 
שפירו , יהודי-אמריקני, ועראף, מוסלמית-אמריקנית, עומדים כיום בראש התנועה, ומשמשים כדובריה הראשיים בארצות-הברית. השניים הכירו בירושלים, התאהבו והתחתנו. מהצד הפלשתיני הצטרפו אליהם רסאן ענדוני, מרצה מאוניברסיטת ביר-זית, ג'ורג' קסיס וג'ורג' רישמאווי. השלושה עומדים בראש סניף ה-ISM בעיירה בית-סאחור שליד בית-לחם.
 
"המטרה המרכזית של התנועה היתה לסיים את הכיבוש, כי אנחנו מאמינים שזה המקור לכל האלימות והבעיות באזור", אומר ענדוני. ראשי התנועה החלו להביא מתנדבים מחו"ל, בעיקר סטודנטים מהשמאל הרדיקלי בארצות-הברית, בקנדה ובאירופה שהוגדרו כ"פעילי שלום לא אלימים", כדי שיבלמו את הפעילות של צה"ל.
"בעיות מדיניות ותדמיתיות"
ההערכה, שהתבררה כנכונה, היתה שצה"ל יתקשה לפעול מול מתנדבים ממדינות המערב. ב-ISM ידעו שכל פגיעה או מעצר של הפעילים תזיק לישראל מבחינה הסברתית. ממלא מקום דובר משרד החוץ דוד סרנגה מודה כי לישראל אין מושג אמיתי כמה פעילי ISM נכנסים לתחומה בכל שנה. ההערכה היא שמדובר בכמה עשרות. "אנחנו מנסים למנוע את כניסתם, כי הם רוצים במודע להפריע לפעילות של גורמי צה"ל בשטח", אומר סרנגה, "אם חלילה קורה אסון ונפגע פעיל ISM, זה גורם בעיות מדיניות ותדמיתיות".
 
כך היה לאחר מותה של פעילת הארגון רייצ'ל קורי במרס 2003, כאשר ניסתה לחסום בגופה דחפור שעסק בהריסת בתים ברפיח. צה"ל הביע צער על האירוע, והדגיש כי מפעיל הדחפור לא הבחין בצעירה בגלל שדה הראייה המוגבל של הכלי הכבד.
 
כחודש לאחר מכן נורה למוות פעיל נוסף של הארגון, טום הרנדל, על ידי חיילי צה"ל. כדי להצדיק את מעורבותו, טוען ה-ISM כי אנשיו דוגלים ב"התנגדות לא אלימה". "אנחנו קוראים לצעדים שלנו 'מעורבות חיובית'. אנחנו מתערבים בצורה כזו המשפיעה באופן חיובי על שני הצדדים בסכסוך", אומר ענדוני, "לכן החלטנו להילחם לצד מחוסרי הכוח, כדי להביא להם תקווה".
 
ראשי הארגון אומרים שהם עצמם לא תומכים ב"מאבק מזוין" - ביטוי מכובס לפיגועים - אבל מכירים בזכות של הפלשתינים לנהל אותו. באתר האינטרנט של הארגון אף נכתב כי "במהלך השנים, חלק מהתגובות הפלשתיניות התאפיינו במאבק מזוין, וזו זכותם". ענדוני טוען שהמשפט הזה אינו הצהרת תמיכה, אלא הכרה בזכות להתנגדות באמצעים מקובלים. את הגישה הזו השמיעו גם שפירו ועראף.
 
רייצ'ל קורי. מבוכה לישראל. צילום ארכיון: רויטרס
"ישנתי במיטה של מחבל"
מאמרים של גורמים ב-ISM מעוררים ספק באשר למידת המחויבות של הארגון למאבק לא אלים. "ישנתי במיטה של מחבל", כותב פול לרודי, פעיל הארגון מקליפורניה ששהה מספר חודשים בשטחים. הוא מספר כיצד הוא וחבריו התמקמו בבית משפחתו של מחבל מתאבד, שישראל איימה להרוס. "אמנת ז'נבה הרביעית, שישראל חתומה עליה, אוסרת ענישה קולקטיבית של משפחות או של קהילות. אנחנו רוצים למנוע את ההריסה, או לפחות להפגין התנגדות לא אלימה", הוא כותב ומוסיף: "היינו נשארים גם אם המשפחה היתה קבוצת פנאטים מטורפים, שונאי אדם, כי פשע מלחמה הוא פשע מלחמה".
 
בסוף המאמר לרודי מבהיר מה דעתו על שיטת הפיגועים הזו. "פיגועי ההתאבדות כלפי אזרחים חפים מפשע גם הם פשע מלחמה. אבל אני לא חושב שההתקפות האלה נובעות מפנאטיות דתית. אני רואה (בפלשתינים) אנשים נחושים, ללא אמצעים אחרים להתנגד. הם הגיעו לסף ייאוש בגלל טיהור אתני הולך וגובר, בשעה שקריאות העזרה שלהם אינן זוכות למענה. האם יש אנשים גאים במקום אחר, שלא היו נאלצים להשתמש באמצעים האלה כדי להגן על עצמם?".
 
ענדוני מסרב להתרשם מהמאמר, ואומר שזו עמדתו האישית של לרודי, אם הוא אכן הביע אותה. המבנה הרופף של ISM מאפשר לאנשיו מפלט נוח, במקרה של התבטאויות מביכות. "אין לנו עמדה פוליטית", אומר ענדוני, "אנחנו לא מתעניינים בפוליטיקה של שני הצדדים. אנחנו לא תומכים בפתרון של שתי מדינות או של מדינה אחת. אין לנו פתרון. אנחנו משאירים לישראלים ולפלשתינים לקבוע את זה".
"תיירים אלטרנטיבים"
בישראל אומרים שהקשר בין אנשי ה-ISM לגורמי טרור פלשתיניים אינו מסתכם בלינה בבתי מחבלים. לטענת השב"כ, חלק מאנשי הארגון מקיימים קשרים עם פעילי טרור, ופועלים לשיבוש פעילות צה"ל בשטחים. באחד המקרים חשפו פעילי ISM מארב של צה"ל, לאחר שהאירו עליו בפנסים. בחודש יולי תקפו שני פעילים חיילים של צה"ל במחסום בית-פוריק. קצין צה"ל מספר שבמספר מקרים פעילי ISM "פתחו ציר" בשביל הפלשתינים, כלומר: הלכו ראשונים ובדקו אם יש מחסומי צבא בהמשך הדרך.
 
בישראל מזכירים ששני המחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגוע במועדון מייק'ס פלייס בתל-אביב, עמדו בקשר עם פעילי ISM בעזה. השניים הגיעו לדירה של ה-ISM ברפיח בחודש אפריל 2003, ונפגשו עם פעיל הארגון רפאל כהן ועם פעילים נוספים. לטענת ה-ISM, המפגש הזה היה אקראי, ובמהלכו סיפרו המחבלים שהם "תיירים אלטרנטיבים". המפגש, כך טוענים בארגון, ארך פחות משעה, וחוץ ממנו לא היה כל קשר בין המחבלים.
 
אחת התקריות החמורות שהביכה קשות את ISM אירעה בשנה שעברה, לאחר שכוח צה"ל איתר מבוקש מהג'יהאד האיסלאמי שהסתתר בדירה של ISM בג'נין, עם שתי פעילות של הארגון. המבוקש שאדי סוקיה היה מעורב בתכנון שורה של פיגועי התאבדות שסוכלו על ידי ישראל. לענדוני יש גרסה שונה לאותו אירוע: "היתה לנו דירה בג'נין ששימשה לפעילות ISM. הן שמעו מישהו דופק בדלת ופתחו לו. הן לא ידעו מיהו, ולא היה לו נשק. הן הכניסו אותו פנימה, ונתנו לו כוס תה. עד שהבינו שהצבא מחפש אותו, החיילים נכנסו ותפסו אותו. לאחר מכן שמענו שתפסו אצלנו נשק ושאנחנו מסתירים מבוקשים. בסופו של דבר, הצבא חזר בו מהסיפור הזה".
הנשים החלו להשתולל
בצה"ל עומדים מאחורי הטענה הראשונית, ומדגישים שסוקיה נתפס חמוש. "בעקבות חקירה של האירוע, הוכח שפעילי ה-ISM אכן סייעו למחבל שאדי סוקיה, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, להסתתר במשרדם", אומרים בצה"ל. אחד הקצינים שנכח בלכידתו של המבוקש, מספר שעל גופו של סוקיה נמצא אקדח. "כיתרנו בניין בן ארבע קומות. בקומה הראשונה היו משרדים של הצלב האדום, למעלה היו ארגונים נוספים, ובקומה העליונה היו ה-ISM", אומר הקצין, "בהתחלה חשבנו שהוא מסתתר בקומות הנמוכות, ובסופו של דבר שמענו קולות בתוך משרדי ה-ISM".
 
הקצין מספר שנשות ה-ISM סירבו לפתוח את הדלת והחלו להשתולל בשעה שסוקיה נעצר. אחת הנשים שהגנו על סוקיה היא סוזן ברקלי, אמריקנית בת 26 מסיאטל שבמדינת וושינגטון. לאחר התקרית בג'נין היא נעצרה וגורשה מישראל.
 
לאחר חזרתה התראיינה ברקלי לעיתון מקומי, וסיפרה על השהות בת שמונת החודשים בשטחים. היא הודתה שקיימה קשרים עם נציגים של החמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי, ואמרה שבאחד המקרים הם פעלו יחד כדי לארגן הפגנה בעיר שכם. "אנחנו מוכנים לעבוד עם כל קבוצה פוליטית, בתנאי שהם מעוניינים במאבק לא אלים", אמרה ברקלי, "כמעט אין חשיבות לשאלה מי משתתף באירועים האלה".
מצגת חד-צדדית
התפקיד של אנשים כמו סוזן ברקלי או פול לרודי אינו מסתיים עם עזיבתם את השטחים. הפעילים הוותיקים שהשתפשפו בשטח וצברו ניסיון, חוזרים לארצות-הברית או לאירופה כדי להכשיר דור חדש של מתנדבים. הם עורכים הדרכות וסמינרים, ומספרים על חוויותיהם ועל "זוועות הכיבוש".
 
לי קפלן, עיתונאי בפרונט פייג' מגזין האמריקני, השתתף באחת ההדרכות הללו. קפלן, יהודי מקליפורניה המגדיר את עצמו כ"אקטיביסט למען ישראל", התחזה לפקיסטני ואמר שהוא מעוניין להתנדב בשטחים. "רציתי לגלות מה מפעיל אותם", הוא אומר. קפלן עבר סדרת חינוך בת שעתיים, שבמהלכה קיבל סקירה היסטורית על המתרחש במזרח התיכון.
 
לדבריו, המצגת היתה חד-צדדית, והציגה את ישראל כמי שמדכאת את הפלשתינים באופן שיטתי. לאחר מכן הוא נשלח ליום הדרכה לקראת כניסה לשטחים. "קיבלנו הוראות מפורשות לשקר למשטרת הגבולות בישראל, ולהגיד שאנחנו תיירים", מספר קפלן.
 
"אמרו לנו להביא ספרי תיירות, כדי לחזק את הסיפור שלנו. הם המליצו ליהודים שבינינו לבוא עם מגן דוד, כדי להיראות אמינים. יש להם רשת שלמה שפועלת בתוך ישראל, ומסייעת לפעילים שלהם לעבור את הבידוק. הם אמרו לנו שלפני הנסיעה הם ייתנו לנו שמות של פעילי שמאל קיצוני בישראל, שיגידו שהם מכירים אותנו. הם פועלים כארגון חשאי, לא כמו ארגון שלום".
"הכן סיפור טוב"
כשרסאן ענדוני שומע את ההאשמות הללו, הוא מגמגם לשנייה. "היו פרסומים כאלה באתר שלנו, אבל זו לא היתה עמדה רשמית. האתר שלנו פתוח לגולשים, ונכתבות שם דעות מגוונות. באופן רשמי, ISM מעודד את אנשיו לומר את האמת, אלא אם כן הם מרגישים שאם יאמרו את האמת, זה יסכן את כניסתם למדינה. במקרה כזה, אנחנו אומרים לאנשים שלנו לחשוב על העניין ולהחליט בעצמם".
 
עם זאת, באתר נכתב בצורה רשמית וברורה: "הכן סיפור טוב שיסביר מדוע אתה מגיע לישראל. הבא איתך מידע וחומרים שיתמכו בסיפור שלך". הניסיון של קפלן לא הסתכם רק באותו יום הדרכה. קפלן, הנוהג להגיע לכינוסים שעורך ה-ISM בארצות-הברית, מציג תמונה מדאיגה. לדבריו, בשלוש השנים האחרונות הגדיל ה-ISM את הנוכחות שלו בארצות-הברית, והוא פועל בשמות שונים כדי להימנע מחשיפה.
 
"הם קוראים לעצמם ISM אל-עוודה או SUSTAIN, אבל זה הכל אותו דבר", אומר קפלן. לדברי ענדוני, הארגון פועל כעת ביותר מ-40 מדינות ברחבי העולם. קפלן: "הייתי בכינוסים שהם עורכים כאן (בארצות-הברית), וקשה להאמין מה הם מספרים לאנשים על בסיס שבועי. שמעתי מישהי אומרת שחיילים ישראלים הורגים עשרה ילדים פלשתינים בכל יום. הם שכללו את הרטוריקה שלהם בקמפוסים. לפני חמש שנים היו צועקים 'מוות ליהודים'. היום הם מדברים על 'ציונים', לא על יהודים".
 
לדבריו, "ה-ISM מסתמך על הבורות של האמריקני הממוצע. הם חוזרים שוב ושוב על כך שהפלשתינים נתונים בכיבוש, שהם נהרגים בכל יום - וזה עובד. אנשים אצלכם, הישראלי הממוצע, עסוקים בעבודה ובחיי היומיום, ואין להם זמן להכיר את העובדות לעומק. הם לא יודעים מה באמת קורה עם האנשים האלה. הם פועלים בצורה שקטה וחשאית לחתור תחת ישראל".
מנסים לקעקע האמינות
גורם מדיני ישראלי אומר שנעשים ניסיונות לקעקע את האמינות של ISM בחו"ל, אך מודה שהפעילות הזו היא נקודתית, ונעשית בעיקר כתגובה. ישראל לא יוזמת מתקפה הסברתית נגד הארגון, אבל בכל פעם שמתרחשת תקרית מסוימת שבה מעורב ה-ISM, ישראל מגיבה.
 
ב-ISM דוחים את הטענות שלפיהן הארגון פועל ממניעים אנטישמיים. "לאנשים שהקימו את ISM יש מסורת ארוכה, שנים של עבודה בפיוס ודיאלוג בין ישראלים לפלשתינים. אנחנו אנשים שאיכפת להם משני העמים", אומר ענדוני. "הגענו למסקנה שחלק מהישראלים לא מסכימים איתנו, אבל עכשיו זה הזמן לסיים את הכיבוש, אחרת לא יהיה סיכוי לשלום. חלק מהישראלים הצטרפו אלינו, ואנחנו מקווים לקבל תמיכה מישראלים נוספים.
גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

פוליטי מדיני
שטרית: השבוע נצביע על המאגר הביומטרי  
שטרסברג-כהן בוועדה לבחירת יועמ"ש לכנסת  
ברק ומיטשל דנים בהקפאת ההתנחלויות  
עוד...