ראשי > חדשות > חדשות בארץ > כתבה
בארכיון האתר
פרס נובל לכימיה - לשני ישראלים
אהרן צ'חנובר ואברהם הרשקו מהטכניון והמדען האמריקני אירווין רוז יקבלו את הפרס על חשיפת תהליך המסייע לפתח תרופות לסיסטיק-פיברוזיס וסרטן. צ'חנובר ל-NRG מעריב: "לתת למדינת ישראל גאווה זוהי זכות בשבילי"
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
מיטל ברונר והסוכנויות
6/10/2004 12:26
המדענים הישראלים אהרן צ'חנובר
ו
אברהם הרשקומהטכניון בחיפה זכו יחד עם החוקר האמריקני אירווין רוז בפרס נובל לכימיה לשנת 2004. שלושת החוקרים זכו בפרס על תגלית משנות ה-80 שבה חשפו תהליך המאפשר לגוף לתת "נשיקת מוות" לחלבונים בלתי רצויים ובכך להגן על עצמו מפני מחלות רבות ובהן סרטן. 
 
הרשקו, יליד הונגריה, אמר היום ל-
NRG מעריב: "סוף סוף חדשות טובות בישראל. ההרגשה היא מצוינת לא רק מבחינה אישית, גם מבחינה לאומית. לתת למדינת ישראל גאווה זאת זכות".
 
יהודית הרשקו, אשתו של אברהם, אמרה: "זו הרגשה מעולה, הטלפון לא מפסיק לצלצל. צלצלו
מחו"ל, מרדיו מהונגריה, מאמריקה. אנחנו היינו בכלל בבריכה עם הנכדות, והדודה צלצלה לאברהם וסיפרה לו. אני כולי התרגשתי. צעקתי מרוב שמחה. הנכדה כל כך נבהלה שהיא אמרה לי שאני עושה לה חור בראש".
 
צחי צ'חנובר, בנו בן ה-27, אמר ל-
NRG מעריב: "אני לא אשכח את זה בחיים. אני מרים את הטלפון ומדברים משוודיה. אני לא הייתי מסוגל להגיב. מבקשים אותו באנגלית ומבשרים לו. וכל זה קורה בזמן שאנחנו יושבים מול אתר האינטרנט ומחכים לראות את השמות. איך אבא הגיב? הוא לא היה מסוגל להגיב הוא היה עסוק מדי בלעכל את זה". 
לחתוך את החלבונים
צ'חנובר, הרשקו ורוז הם החוקרים הראשונים שגילו ותיארו את מערכת היוביקוויטין, האחראית לפירוק חלבונים בתוך התא. המדובר באחד התאים החשוב ביותר בתהליך מחזור שבו מבוצע תהליך פירוק מווסת של החלבונים. התגלית מאפשרית לחתוך חלבונים ובכך למנוע מחלות קשות כגון סרטן הצוואר, סרטן הדם וסיסטיק-פיברוזיס.

"הודות לעבודתם של שלושת חתני הפרס אפשר כעת להבין ברמה המולקולרית כיצד שולט התא בתהליך, על ידי שבירת כמה חלבונים והשארת אחרים", נכתב בהחלטת פרס נובל. 
 
הוועדה הסבירה שכאשר הפגיעה בתאי החלבון בלתי רצויים אינה נעשית כראוי, הגוף חולה - למשל בסרטן הצוואר או סיסטיק-פיברוזיס. התגלית, הוסיפה הוועדה, "מספקת אפשרות לפתח תרופות נגד המחלות הללו ומחלות אחרות".

שלושת המדענים יחלקו ביניהם סכום של 1.36 מיליון דולר, כאשר יקבלו את הפרס ב-8 בדצמבר. צ'חנובר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "מעולם לא חשבתי על כסף. אנחנו (המדענים) מרוויחים משכורות נמוכות מאוד בישראל". עם זאת הוסיף: "זה יותר כבוד לישראל, לי עצמי, מה שמדינה קטנה יכולה לעשות". 
 

לראשונה: פרס נובל מדעי ישראלי
צ'חנובר, בן 57, עומד בראש מכון משפחת רפפורט לחקר המדעים בטכניון. הרשקו, בן 67, הוא פרופסור במכון. רוז חוקר במחלקה לפיזיולוגיה וביופיזיקה באוניברסיטת קליפורניה.

החלטת ועדת הפרס מצרפת את שני החוקרים הישראלים לרשימה מצומצמת של ישראלים שזכו בפרס נובל. הסופר ש"י עגנון זכה בפרס נובל לספרות ב-1966 יחד עם נלי זקש; ראש הממשלה מנחם בגין זכה בפרס נובל לשלום ב-1978; ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס זכו בפרס נובל לשלום יחד עם יו"ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת ב-1994; החוקר דניאל כהנמן זכה בפרס נובל לכלכלה יחד עם ורנון סמית ב-2002. צ'חנובר והרשקו הם הישראלים הראשונים שזוכים בפרס נובל בתחומי המדע.

שר המדע, אילן שלגי, בירך את הזוכים בפרס: "זכייתכם בפרס היא כבוד גדול לכם, לטכניון ולמדינת ישראל. המדע הישראלי זוכה להערכה ולהכרה בינלאומית ועתה הצטרפו מדענים ישראלים ברשימה המכובדת של זוכי פרס הנובל במדעים המדויקים".
גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

חדשות בארץ
הרופא קבע שהפגה מתה; בקבורה גילו שהיא חיה  
בן 21 טבע למוות בחוף הים בחיפה  
נעל את אמו הקשישה במכונית - ויצא לקניות  
עוד...