ראשי > חדשות > חדשות בארץ > כתבה
בארכיון האתר
דו"ח דוברת: המהפכה שבדרך
הוועדה לרפורמה בחינוך השלימה את עבודתה. עיקרי ההמלצות: חינוך חינם מגיל 3, שבוע הלימודים יקוצר, 15 אלף מורים יפוטרו, משקל הבגרות יופחת והחופשות יקוצרו. שכחו כל מה שלמדתם על מערכת החינוך
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
אור קשתי ואסף זלינגר
23/12/2004 3:49
המהפכה יוצאת לדרך: חייהם של מיליוני תלמידים והורים וכ-130 אלף מורים יושפעו בקרוב מהמלצות ועדת דוברת לרפורמה בחינוך, אם זו תאושר בממשלה. עיקרי הטיוטה הסופית של הדוח הגיעו לידי מעריב.
 
בעוד כשלושה שבועות אמורה ועדת דוברת לפרסם את המלצותיה לממשלה. בדוח, שמתפרס על פני 164 עמודים, מפרטת הוועדה כיצד לדעתה ניתן לשנות את מערכת החינוך מן הקצה אל הקצה - בתקציב של יותר מ-5 מיליארד שקל.
 
לדוח יהיו השפעות מרחיקות לכת על התלמידים, המורים, המבנה הארגוני של משרד החינוך ועל צמצום פערים חברתיים. על-פי
המלצות הוועדה, התלמידים ייהנו משבוע לימודים מקוצר של חמישה ימים בלבד. עם זאת, יום הלימודים יתארך ויימשך מ-8 בבוקר עד 4 אחר הצהריים. כמו כן, בחינות הבגרות יצומצמו ומשקלו של הציון הבית-ספרי בחלק מהמקצועות יעלה ל-80%. בנוסף, הוועדה תמליץ לקצר את החופש הגדול, ולאחד חופשות קצרות לחופשת סמסטר בת שבוע בעונת החורף.
 
כך ישפיעו המסקנות על תלמידים - כל ההמלצות

ההתייחסות למורים בדוח היא בשיטת "המקל והגזר". ה"מקל" הוא כ-15 אלף מורים שיפוטרו או יפרשו; ה"גזר" הוא תוספת שכר משמעותית ליתר המורים. שכר של מורה מתחיל יעמוד מעתה על כ-5,000 שקל בחודש, והשכר המרבי למנהל יהיה כ-30 אלף שקל בחודש. לצד העלאת המשכורת יינתן למורים תגמול תמורת הישגים. עם זאת, המורים יחויבו במבחני רישוי בנוסף לתואר האקדמי ולתעודת הוראה.  
 
כך ישפיעו המסקנות על המורים - כל ההמלצות

במסגרת השינוים הארגוניים, שנועדו להקטין את הסבך הביורוקרטי שבו נתקלו הורים ותלמידים, מנהל בית הספר ייהפך למעשה למנכ"ל של המוסד החינוכי, ינהל את התקציב ויחזיק בסמכויות מלאות בכל הנוגע להעסקת מורים. כמו כן יוקמו מינהלי חינוך אזוריים שיפקחו על מוסדות החינוך באותו אזור. משרד החינוך יעסוק אך ורק בקביעת המדיניות הכללית.  
 
כך ישפיעו המסקנות על המבנה הארגוני - כל ההמלצות 

אחת המטרות העיקריות שעמדו לנגד עיניה של ועדת דוברת היתה צמצום הפערים במערכת החינוך. בהקשר זה ממליצה הוועדה בין השאר לאסור על הרחקתם תלמידים חלשים מבתי הספר. כמו כן לכל תלמיד יוצמד מבוגר חונך ומורה לא יחנוך יותר מ-20 תלמידים. בנוסף, הוועדה ממליצה להתחיל את חוק חינוך חינם מגיל 3, אך הדבר כפוף להסכמת האוצר. 
 
הפערים החברתיים - כל ההמלצות
יו''ר הוועדה, שלמה דוברת (משמאל), עם ראש הממשלה, אריאל שרון. צילום: פלאש 90
"לא ראוי להתייחסות"
הטיוטה האחרונה של דוח דוברת כבר מעוררת תגובות. "מדובר בדוח חמור הפוגע בתלמידים, במורים ובמערכת", אמר יו''ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז. "אנחנו לא מתקדמים כהוא זה למרות השעות הארוכות של הדיונים. אין שום סיבה שגם ניתן תמיכה ציבורית וגם נשב בשקט עד אפריל, כדי שהם ילכו לחקיקה. נמשיך בקמפיין הסברתי, ואם יהיה צורך - נחריף במאבק''.
 
גם בקרב הציבור הדתי מעורר הדו"ח דאגה. ח"כ שאול יהלום, מפד"ל, אמר היום שדו"ח דוברת הוא הנחתת מכת מוות על החינוך הממלכתי-דתי: "יישום הדו"ח מאיים בסגירת 190 מתוך 430 בתי הספר בחינוך הממלכתי-דתי, ופוגע בעצמאותה האוטונומית של מערכת החינוך הממלכתית-דתית". אמר והוסיף: "המפד"ל מתנגדת מכל וכל ליישומו של הדו"ח".
 
מזכ''ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, דחה אף הוא את ההמלצות. ''הדוח אינו ראוי להתייחסות", אמר. "אם יוגש כמות שהוא, לא נשתף פעולה בשום אופן. אנחנו לא מוכנים להפקיר את המנהלים ולגרום להם עימות מתמיד עם המורים''.
 
יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר היום כי יישום הדוח מותנה בשיתופן של הרשויות המקומיות. "מכיוון שהרשויות המקומיות הן אלה שמפעילות בפועל את המערכת, לא יוכל הדוח לצאת לפועל ללא שיתופן המלא", אמר אלדר.  

ואילו בוועדת דוברת ניסו לצמצם את ההתלהבות ואמרו כי הדוח עדיין לא סופי: "הוועדה ממשיכה בהידברות עם כל הארגונים, ואנו שמחים שנושא החינוך גורם דיון ועניין ציבורי רב".


"משהו רקוב בממלכה"
לפני כשנה הכריזה שרת החינוך, לימור לבנת, על הקמת "כוח המשימה הלאומי להצלת מערכת החינוך", בראשותו של איש העסקים שלמה דוברת. "כולם יודעים שמשהו רקוב בממלכת דנמרק", הסבירה אז לבנת. "הבעיה היחידה היא שיש יותר מדי פרות קדושות שלא תמיד אפשר לגעת בהן. לכן יש צורך בשינוי עמוק ומהותי".
 
ב-21 בספטמבר 2003 הוגשה לממשלה הצעת החלטה 874 להקמת הוועדה, שכוללת 18 חברים, אנשי חינוך אקדמיה ועסקים, ועוד כ-60 מומחים החברים ב-12 ועדות משנה. דוברת עצמו, המנהיג את הוועדה בהתנדבות, אמר בתחילת הדרך: "מערכת החינוך היא ההזדמנות היחידה שלנו לעשות שינויים ארוכי טווח במדינת ישראל".
גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

תוכנית חדשה לבגרות: 8 בחינות חובה בלבד

67% מהמורים: מצב החינוך בישראל לא טוב

תוצאות המיצ''ב: שיפור בחשבון, קושי באנגלית

אור קשתי חושש שענייני כלכלה ופוליטיקה יכשילו את יישום דוח דוברת


חדשות בארץ
הרופא קבע שהפגה מתה; בקבורה גילו שהיא חיה  
בן 21 טבע למוות בחוף הים בחיפה  
נעל את אמו הקשישה במכונית - ויצא לקניות  
עוד...