ראשי > חדשות > פוליטי מדיני > כתבה
בארכיון האתר
6 הרוגים בפיגוע במסוף קרני
בפיגוע המשולב במעבר קרני איוון שמילוב, בן 54; הרצל שלמה, בן 51; דרור גיזרי, בן 31; עופר טירי, בן 23; מונעם אבו-סביה, בן 33 ואבראהים כחילי, בן 46. אלוף פיקוד דרום הורה לסגור את המסוף עד שתתקבל הודעה אחרת
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
אמיר בוחבוט, מרואן עת'אמנה ודורון נחום
14/1/2005 10:52
שישה אזרחים ישראלים נהרגו בפיגוע המשולב במעבר קרני: איוון שמילוב, בן 54,  הרצל שלמה, בן 51 ודרור גזרי, בן 31 - שלושתם משדרות. שני ההרוגים הנוספים הם עופר טירי, בן 23 מאשקלון, מנעם אבו-סביה, בן 33  מדבוריה ואבראהים כחילי, בן 46 מאום אל-גאנם.
 
הלוויותיהם של שלושת ההרוגים משדרות ייערכו בהמשך היום. שלמה יובא למנוחות בשעה 12:30, שמילוב ייקבר בשעה 13:30 וגזרי יובא למנוחות בשעה 14:15.
 
בהתייעצות שקיים שר הביטחון שאול מופז עם הרמטכ"ל
רב-אלוף משה יעלון, הוחלט לסגור לאלתר את מסוף קרני, מסוף ארז ומעבר רפיח. מופז קרא ליו"ר הרשות הפלשתינית, אבו-מאזן, להציב מערכת ביטחון שתגן על אותם מעברים ותמנע ממחבלים לבצע פיגועים.  
 
שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע. צילום: אל-ג'זירה
בוחנים את זירת הפיגוע, הבוקר. צילום: אי-פי
"נמנע פיגוע גדול"
מתחקיר של האירוע עולה כי אתמול, בסביבות השעה 23:00, התפוצץ מטען רב עוצמה, שהוצמד למשאית פלשתינית ליד הקיר שמפריד בין הצד הישראלי לצד הפלשתיני של המעבר, ופער חור בקיר. לאחר מכן פרצו שלושה מחבלים עם חגורות נפץ לצדו הישראלי של המעבר, פתחו בירי לעבר המאבטחים במקום ויידו לעברם רימונים. שישה אזרחים ישראלים, עובדי רשות שדות התעופה והנמלים, נהרגו. חמישה אזרחים נפצעו מרסיסים - שניים קשה, אחד בינוני ושניים קל - ופונו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע.
 
הפלשתינים דיווחו כי מדובר בפיגוע משולב של גדודי חללי אל-אקצה של הפת"ח, גדודי עז א-דין אל-קסאם של החמאס ופלוגות סלאח א-דין של ועדות ההתנגדות העממית. לפי דיווחים פלשתינים המחבלים המתאבדים הם מוהנד מנסי מג'בליה, סמיר גו'חא מעזה ומחמוד אל-מסרי מהעיירה בית-חנון. לטענת הפלשתינים, שני מחבלים מתאבדים מצוידים במטען במשקל של 150 ק"ג הצליחו לחדור למשרדי המסוף ולבצע את הפיגוע דרך מנהרה שנחפרה במקום. 

ההערכה בצה"ל היא שהמחבלים הצליחו לעבור את האזור הפלשתיני ולהגיע עד לחומה המפרידה באמצעות אישורים מזויפים. עם זאת עדיין קיים חשד גבוהה שהיה שיתוף פעולה בין אנשים במסוף הפלשתיני למחבלים.
 
בעקבות האירוע הוקפצו אל מסוף קרני סיירת גולני וסיירת גבעתי. לוחמי סיירת גולני הצליחו להגיע במהירות אל המקום ומצאו ששני מחבלים נהרגו בקרב יריות עם המאבטחים של רשות שדות התעופה. לוחמי סיירת גולני זיהו את המחבל השלישי והרגו אותו.
 
אנשי אבטחה במסוף אמרו אמש ל-
NRG מעריב: "ההערכה היא שהם התכוונו לחדור לעומק המסוף ולפגוע ביותר ישראלים. נמנע פה פיגוע גדול יותר וחמור יותר". 

החיילים בשטח מחו על נהלי האבטחה במקום ואמרו :"יש שני דברים שלא ברורים לנו בנהלים, כמו שעד חצות אסור לנו לירות בנשקים, גם אם יש מחבלים בתוך המסוף כי האחריות על המסוף עד חצות נמצאת בידי המאבטחים של רשות שדות התעופה, וכל העניין יכול ליצור בלבול. מה שגרם בנוסף לבלבול זה ירי של פצמ"רים על הבסיס שקרוב למסוף קרני".
 
חיילים ישראלים באזור הפיגוע במעבר קרני. צילום: אי-פי
מפקד האוגדה: לא שמעתי גינוי מהפלשתינים
מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, אמר בתדרוך עיתונאים שנערך במסוף קרני: "במהלך החודשים האחרונים היו מספר פעולות שאותתו והעבירו מסרים לאבו-מאזן אבל לאורך זמן מי שנפגע זה רק כוחותינו. אני לא מזהה שום ניסיון לקיים תשתית ביטחונית בצד הפלשתיני. עד הרגע הזה גם לא שמעתי שום גינוי מצד העובדים הפלשתינים שעובדים במקביל לעובדי הרשות שדות התעופה והנמלים הישראלים, ואני מצפה מהם שיגנו את הפיגוע".
 
קצינים בכירים בפיקוד דרום, שבחנו את נסיבות הפיגוע, העריכו כי המחבלים בחרו את הקיר המערבי של המסוף, שצמוד לצד הישראלי, כיוון ששם נמצאים אנשים רבים. "אנחנו לא נתפלא אם בחירת הקיר המערבי על ידי המחבלים היתה דווקא כדי להגיע לכמה שיותר אנשים ישראלים ולפגוע בהם ואולי גם לחטוף אזרחים", אמר קצין בכיר.
 
בפיקוד גם שיבחו את תגובת המאבטחים של רשות התעופה שחיסלו את המחבלים. הקצין הבכיר אמר: "מאבטחי רשות שדות התעופה הגיעו למקום במהירות, סגרו את הסככה ולא אפשרו למחבלים לחדור פנימה. הם בלמו אותם בקרב יריות תוך כדי חילופי האש נהרגו שני מחבלים, לאחר מכן הגיעו לוחמי גדוד 603 של הנדסה בפיקוד סא"ל ארי חוזה, קיבלו אחריות על האירוע והרגו את המחבל השלישי".
 
בעקבות הפיגוע תקף חיל האוויר מבנה בדיר אל-בלאח שבמרכז רצועת עזה, המהווה חלק ממערך הטרור של הג'יהאד האיסלאמי. לדברי גורמי ביטחון, המבנה שהותקף משמש כמעוז של הארגון וכמקום מפגש לפעילי הארגון המעורבים בפעולות טרור. לפנות בוקר דיווחו הפלשתינים כי טנק של צה"ל ירה שני טילים לעבר מטרות בשכונת סג'עייה שבמזרח עזה.  
"הלכה לנו הפרנסה"
שרידי הפיגוע האכזרי נראו היטב גם הבוקר. חלקי גופות של המחבלים, בגדים מוכתמים בדם של אזרחים ישראלים וצעצועים שהיו אמורים להיות מועברים לרשות התפזרו ברדיוס של מאות מטרים,.
 
מול המסוף עומדת משאית מרוססת בקליעים. על פי עדויות של אנשים במקום, נהג המשאית נהרג מאש המחבלים. חיילי צה"ל אוטמים באמצעות קוביות בטון ענקיות את חור הענק שנפרד בקיר החומה המפריד בין הצד הישראלי לצד הפלשתיני.

שלמה הלל, נהג משאית תושב אופקים, שמגיע מידי יום למסוף קרני סיפר: "אנחנו מדברים עם נהגי המשאיות הפלשתינים במירס. יצא לי לדבר איתם אתמול בלילה איך שקרה האירוע, הם מאוד כועסים ולא מפסיקים לקלל את המחבלים. מצד אחד הם מתביישים במה שקרה ומצד שני הם לא יכולים לצעוק יותר מדי למרות שנפגעה להם הפרנסה, כי בכל זאת מדובר במחבלים שיכולים לפגוע בהם".
 
הלל הוסיף כי הנהגים הפלשתינים לא ציפו שפיגוע כזה יקרה אחרי שאבו-מאזן עלה לשלטון. "הם אמרו לי שזה קודם כל פגיעה באבו מאזן, אחר כך פגיעה בנו הפלשתינים ואחר כך פגיעה בישראלים. צריך להבין שהמסוף היה פתוח עד 23:00 כדי לאפשר להם מעבר של סחורות באופן זול יותר ושוטף יותר, והם, במקום להגיד תודה, רוצחים ישראלים".
 
סמיח, בעל משאית שהיה במסוף קרני, אמר : "הלכה לנו הפרנסה, לא רק לנו גם לנהגים הפלשתינים. ברור שהם עצובים, אבל מה הם יכולים לעשות. הפיגוע הזה הוכיח או שאבו-מאזן לא רוצה לעשות כלום נגד החמאס או שהוא לא מסוגל. זה נזק כלכלי גדול להרבה מאוד משפחות".


פצוע בפיגוע התופת במעבר קרני מועבר לטיפול רפואי בבית החולים. צילום: יהודה לחיאני
התגובות: "להלום בתשתיות הטרור"
התגובות לפיגוע מימין ומשמאל לא איחרו להגיע. "לא ניתן להמתין עד שאבו-מאזן יועיל להתארגן", אמר ח"כ אהוד יתום (ליכוד). "אנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו. צה"ל חייב להלום בתשתיות הטרור ולהפסיק את ההידרדרות החמורה ברצועה".  
 
ח"כ איוב קרא (ליכוד) העדיף לתקוף את תוכניתו המדינית של ראש הממשלה, אריאל שרון. "העובדה שטרור שיוצא מרצועת עזה ממשיך לפגוע בנו, בתוך הרצועה ומחוצה לה, מעידה יותר מכל שתוכנית ההתנתקות היא לא הפתרון", אמר. "על ראש הממשלה לבחון אם נכונותו לוותר באופן חד-צדדי על רצועת עזה לא מעודדת את המפגעים". 
 
ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ביקר במחסום קרני שעה קלה לפני הפיגוע. "תמוה מדוע מקבלי ההחלטות צריכים לחכות שיקרה משהו כדי להתעורר רק אז ולסתום חורים", אמר. "חייבים לנהל פעילות יזומה בכל מקום שהדבר נדרש, כדי להציל חיי חיילים ואזרחים". 
  
בשלום עכשיו, לעומת זאת, קראו לראש הממשלה לחדש את המו"מ עם הפלשתינים. "הפיגוע הערב הוא תזכורת כואבת לצורך במו"מ והפסקת אש עם הפלשתינים לקראת יציאה מעזה", אמרו בתנועה. "לשרון אסור להמתין ועליו להיפגש מהר ככל האפשר עם אבו-מאזן, כדי לקדם את היציאה מעזה ואת הפסקת האש באזור". 

בהכנת הידיעה השתתפו אורי בינדר, אלי בוהדנה, מיה בנגל, עמי אטינגר ומנחם רהט

גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

מפת האזור. לחצו כדי להגדיל את התמונה

אבו-מאזן ביקש להפסיק הפיגועים, ארגוני הטרור הגיבו במתקפה בקרני

עמית כהן על השבוע שהתחיל בדמוקרטיה ונגמר בפיגוע בקרני

עמית כהן על השבוע שהתחיל בדמוקרטיה ונגמר בפיגוע בקרני


פוליטי מדיני
שטרית: השבוע נצביע על המאגר הביומטרי  
שטרסברג-כהן בוועדה לבחירת יועמ"ש לכנסת  
ברק ומיטשל דנים בהקפאת ההתנחלויות  
עוד...