ראשי > חדשות > פוליטי מדיני > כתבה
בארכיון האתר
הדרך אל הפינוי
מ"נאום הרצליה" ועד האישור היום: NRG מעריב מביא את האירועים המרכזיים בדרך להתנתקות
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
NRG מעריב
20/2/2005 13:00
יותר משנה לאחר שראש הממשלה, אריאל שרון, הציג בפומבי את תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה ומצפון השומרון, צפויה היום הממשלה לאשר את המהלך ההיסטורי ולתת את ה"אור הירוק" לביצוע המעשי.

NRG מעריב מביא את האירועים המרכזיים בדרכה של תוכנית ההתנתקות – מההכרזה הראשונה ועד היום.
 
9.12.03 - בישיבה של ועדת החוץ והביטחון מגלה ראש הממשלה שהוא מכין ''מהלך ביטחוני מורכב וחד צדדי'' שיכלול הזזת ישובים. שרון אומר לחברי הכנסת שהוא דבק בתוכנית ''מפת הדרכים'', אך מכין גם אלטרנטיבה מדינית שתצא לפועל כאשר יוכח שהפלשתינים לא ממלאים את חלקם בתוכנית.
 
18.12.2003 - הצירוף "תוכנית ההתנתקות" הופיע לראשונה בנאומו של שרון בכנס הרצליה. ראש הממשלה הסביר כי כיוון שהפלשתינים אינם פועלים
ליישום "מפת הדרכים" ואינם נלחמים בטרור, הוא מתכוון ליזום מהלך חד-צדדי של פינוי יישובים ישראליים הנמצאים בלב אוכלוסייה פלשתינית.
 
"תוכנית ההתנתקות תכלול פריסה מחודשת של כוחות צה"ל בקווי ביטחון חדשים ושינוי בפריסת היישובים, כך שיפחת, ככל הניתן, מספר הישראלים הנמצאים בלב האוכלוסייה הפלשתינית. נשרטט קווי ביטחון ארעיים וצה"ל ייערך על קווים אלו. הביטחון יסופק על ידי פריסת צה"ל, גדר הביטחון ומכשולים פיזיים אחרים. תוכנית ההתנתקות תפחית את החיכוך בינינו לבינם", אמר שרון.

אריאל שרון מכריז על התוכנית בכנס הרצליה. צילום: מיכאל קרמר
"זו התוכנית שלי ואעביר אותה"
5.1.2004 – ראש הממשלה מתייצב לראשונה מול חברי מפלגתו בוועידת הליכוד. "בהיעדר שותף פלשתיני התוכנית שלי, תוכנית ההתנתקות, היא תוכנית הביטחון הטובה ביותר", אמר שרון והבהיר שהוא מתכוון להעביר אותה למרות ההתנגדות. רבים מצירי הוועידה ליוו את נאומו של שרון קריאות בוז.
 
28.1.04 - היועץ לביטחון לאומי, גיורא איילנד, דן עם ראש הממשלה בהיבטי התוכנית ובקו הביטחוני שאליו אמורה ישראל לסגת. איילנד מכנס לראשונה את הצוותים האחראיים על גיבוש התוכנית.
 
2.2.2004 – בראיון ליואל מרקוס ב"הארץ" דיבר שרון, לראשונה, על פינוי 17 התנחלויות ברצועת עזה. "מדובר באוכלוסיה של 7,500 איש. הדבר לא פשוט. דבר ראשון הוא לבקש את הסכמתם, להגיע להסכם עם התושבים" אמר שרון והוסיף: "אני יוצא מתוך הנחה שבעתיד לא יהיו יהודים בעזה". שרון חזר על הדברים גם בישיבת סיעת הליכוד בהמשך היום.
 
30.3.04 - ראש הממשלה, שחזר על התנגדותו לקיום משאל עם מודיע שהוא מסכים להביא את תוכנית ההתנתקות למשאל בקרב מתפקדי הליכוד.
 
14.4.2004 – ראש הממשלה הגיע לבית הלבן והציג את תוכנית ההתנתקות לנשיא ארצות-הברית, ג'ורג' בוש. "אלו פעולות היסטוריות ואמיצות. הפעולות האלה יפתחו את הדרך ויסיימו את הסכסוך", אמר הנשיא בוש בתום הפגישה.
 
2.5.2004 – מפלה קשה לראש הממשלה במשאל ההתנתקות: 59.5% ממתפקדי הליכוד הצביעו נגד תוכנית ההתנתקות מול תמיכה של 39.7% בלבד. למרות התוצאה הגורפת, ממשיך שרון ביישום התוכנית.

6.6.2004 – ברוב של 14 תומכים מול 7 מתנגדים אישרה הממשלה את פינוי יישובי רצועת עזה וצפון השומרון. ערב האישור עורר שרון סערה כאשר פיטר את שרי האיחוד הלאומי – אביגדור ליברמן ובני אלון. יומיים לאחר מכן התפטרו גם חברי המפד"ל – השר אפי איתם וסגן השר יצחק לוי.

עוזי לנדאו, מראשי המתנגדים להתנתקות, עם תושבי גוש קטיף. צילום: גרי אברמוביץ'
מפגני כוח של הימין
13.7.2004 – מפגן כוח של מתנגדי ההתנתקות: 130 אלף בני אדם יצרו שרשרת אנושית מגוש קטיף עד לכותל המערבי בירושלים.

22.8.2004 – מינהלת ההתנתקות (סל"ע – סיוע לתושבי עזה), בראשות יהונתן בשיא,החלה רשמיתאת פעולתה. המינהלת הוקמה לצורך הטיפול במתן הפיצויים למפונים וסיוע בתהליך הפינוי.

30.8.2004- הקבינט המדיני-ביטחוניאישר את תוכנית הפינוי, לפיה המשטרה תהיה זו שתפנה את המתנחלים, ואילו צה"ל ומערכת הביטחון יהיו אחראים על המעגל החיצוני של הפינוי.

12.9.2004 –כ-70 אלף הגיעו לכיכר ציון כדי למחות על תוכנית ההתנתקות. רבים מהנוכחים נשאו שלטים ועליהם תמונתו של ראש הממשלה שרון עם הכיתוב "דיקטטור". שלטים נוספים הופנו נגד ראש יהונתן בשיא, שעליהם נכתב "לא נסלח".

6.10.2004 – יועצו של ראש הממשלה, עו"ד דב וייסלגס,עורר סערהכאשר אמר בראיון ל"הארץ" כי משמעות תוכנית ההתנתקות היא הקפאת התהליך המדיני. בלשכת שרון מיהרו להבהיר כי ראש הממשלה מחויב ל"מפת הדרכים".

23.10.2004 –הממשלה אישרה ברוב של 13 שרים מול 6 את הצעת חוק פינוי-פיצוי, שנועד להסדיר את תשלום הפיצויים למפוני רצועת עזה וצפון השומרון.

השרשרת האנושית. צילום: אי-פי
הסכמים עם מתנחלים
26.10.2004 – בתום יום דרמטי אישרה הכנסתבקריאה ראשונה את חוק פינוי-פיצוי ברוב של 67 תומכים מול 45 מתנגדים ושבעה נמנעים. לאחר ההצבעה פיטר שרון את השר עוזי לנדאו וסגן השר מיכאל רצון שהצביעו נגד. השרים נתניהו, לבנת, נוה וכץ איימו להתפטר בתוך שבועיים אם לא יאושר משאל עם, אולם לבסוף חזרו מאיומם. מי שכן התפטר לאחר שבועייםהיה השר זבולון אורלב מהמפד"ל.

16.12.2004 – כחודש לאחר
מותו של יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת, ושנה לאחר ההכרזה על התוכנית, חזר שרון לכנס הרצליה והכריז כי ההתפתחויות מאפשרות לקיים את תהליך ההתנתקות בתיאום עם ההנהגה החדשה.

19.12.2004- יו"ר מועצת בנימין וחבר מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, עורר סערה כאשר
שלח אגרתלתושביו שבה הוא קורא להתנגד לפינוי יישובים יהודיים - גם במחיר של הליכה לכלא.

26.12.2004 – ראש מינהלת ההתנתקות בשיא חשף כי
הגיע להסכם עם תושבי ההתנחלות פאת שדה לעבור ליישוב בתחומי הקו הירוק. בהמשך פורסם על הסכמים גם תושבים בגדיד, אלי סיני וניסנית.

10.1.2005 – מפלגת העבודה
מצטרפת לקואליציה ומבטיחה לראש הממשלה רוב בהעברת תוכנית ההתנתקות בכנסת ובממשלה.
 
הכנסת מצביעה בעד ההתנתקות. צילום: רויטרס
אישור היסטורי
30.1.2005 – 150 אלף איש הפגינו מול הכנסת וקראו לקיים משאל עם על תוכנית ההתנתקות. למרות הקולות הגוברים, גם בתוך מפלגתו, המשיך שרון להדגיש כי הוא לא יקיים משאל.
 
8.2.2005 – ביום שבו נסע לשארם א-שייח' לפסגה עם אבו-מאזן, מובארק ועבדאללה, הוא קיבל את הבשורה כי ועדת הכספים אישרה את הצעת חוק פינוי-פיצוי על חודו של קול. למורת רוחם של חברי הכנסת מהימין, הקול היה של ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל). בהמשך אישרה גם ועדת החוקה של הכנסת את סעיפי החוק.

16.2.2005 – בפעם השנייה בתולדותיה
קיבלה הכנסת החלטה על פינוי יישובים ישראליים: ברוב של 59 ח"כים מול 40 מתנגדים ו-5 נמנעים אירשה הכנסת את חוק פינוי-פיצוי ליישום תוכנית ההתנתקות.
 
20.2.2005 – ממשלת ישראל
התכנסה לאשראת תוכנית ההתנתקות לפינוי יישובי רצועת עזה וצפון השומרון. השר נתניהו הודיע על התנגדו להחלטה בעוד שהשרים לבנת ושלום הודיעו שיתמכו. על פי ההחלטה, בתוך חמישה חודשים ניתן להתחיל את הפינוי בפועל.

גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

ליחצו כאן כדי לצפות במפת ההתנתקות

ב-15:00: בייגה שוחט, ממעצבי חוק פינוי-פיצוי, מגיע לדבר איתכם

שרון לשרים: כל אחד יחליט לעצמו איך להצביע


פוליטי מדיני
שטרית: השבוע נצביע על המאגר הביומטרי  
שטרסברג-כהן בוועדה לבחירת יועמ"ש לכנסת  
ברק ומיטשל דנים בהקפאת ההתנחלויות  
עוד...