ראשי > חדשות > פוליטי מדיני > כתבה
בארכיון האתר
4 נרצחו בפיגוע התאבדות בטיילת בתל-אביב; הג'יהאד קיבל אחריות
4 נרצחו ו-50 נפצעו בפיגוע התופת בטיילת בת"א אמש. עד כה נמסר שמותיהם של שני הרוגים: יצחק בוזגלו ממשמר הירדן, ויעל אורבך ברחובות. מפקדת הג'יהאד האיסלאמי בסוריה קיבלה את האחריות. מופז מכנס דיון ביטחוני
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
כתבי NRG מעריב
25/2/2005 18:13
התופת חזרה לתל-אביב: שלושה גברים ואישה נהרגו אמש בפיגוע התאבדות בטיילת הרברט סמואל על חוף הים. בפיגוע, שאירע בכניסה למועדון ה"סטייג'" בסביבות השעה 23:20, נפצעו יותר מ-50 בני אדם. מפקדת הג'יהאד האיסלאמי בסוריה קיבלה אחריות. שר הביטחון, שאול מופז, כינס הערב את ראשי זרועות הביטחון בלשכתו בקריה בתל-אביב כדי לדון באפשרויות לתגובה לפיגוע הרצחני.  
 
עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה מהרוגי הפיגוע: יצחק בוזגלו, בן 39 מהמושב
משמר הירדן שבצפון, יעל אורבך, בת 28 מרחובות, ואריה נגר, בן 37 מכפר-סבא.
 
-
"הג'יהאד האיסלאמי בסוריה אחראי לפיגוע"
- סיפור החיים של יצחק בוזגלו, אחד מההרוגים
- התגובות: "אסור לנו לוותר על התהליך המדיני"
- בתל-אביב ממשיכים לבלות, אך שוב מתווכחים
- המחבל המתאבד: עבדאללה בדראן מדיר-רוסון
- ההודנא החזיקה שבועיים אחרי הפסגה בשארם
- פרשנות: הפיגוע מציב אתגרים לישראל ולרשות
- מתן וילנאי מבקש: אל תתנו לכוחות הרשע לנצח

כל פצועי הפיגוע פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים איכילוב בתל-אביב, בילינסון בפתח-תקווה ושיבא בתל-השומר. בשעה זו עדיין מאושפזים בבתי החולים 34 פצועים מהפיגוע. שלושה מהפצועים במצב אנוש, שלושה במצב קשה, שישה במצב בינוני והיתר במצב קל.

מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי שני מחבלים הגיעו לפתח המועדון. אחד המחבלים פוצץ עצמו ברחבת הכניסה, והשני ככל הנראה נמלט. המשטרה פתחה אחריו בסריקות. על רבים מפרטי החקירה הוטל איפול.

מפקד מרחב ירקון במשטרה, תת-ניצב אהרן עזרא, אמר כי שני החשודים עוררו את חשדו של המאבטח, שהחל לעקוב אחריהם. משהבחינו במאבטח נמלט אחד מהם ואילו השני התפוצץ. מחוז המרכז של המשטרה פרס בשעות הלילה מחסומים בצירים הראשיים בניסיון לאתר רכב מסוג מאזדה, שלטענת עדי ראייה נמלט מהמקום.
 
שר הפנים הפלשתיני, נאסר יוסוף, מסר כי מנגנוני הביטחון של הרשות עצרו שני חשודים במעורבות בפיגוע ונלקחו לחקירה. לדבריו, יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו-מאזן, העביר הנחיות למנגנונים ללכוד את האחראים לפיגוע. היום יערוך אבו-מאזן התייעצות ביטחונית נוספת כדי לבחון את השלכות הפיגועים.  
 
רשת אל-ג'זירה פרסמה הערב סרט וידאו שבו נראה המחבל המתאבד עבדאללה בדראן. בסרטון טוען בדראן כי הוא חבר בגדודי ירושלים של הג'יהאד האיסלאמי ושביצע את הפיגוע כנקמה על פעולות ישראל בשטחים. בדראן, שמצולם ביער, ככל הנראה באזור טול-כרם, טוען בקלטת כי הרשות הפלשתינית היא גוף מושחת ש"סוחר בדם השאהידים הפלשתינים וממלא את פקודותיה של ארה"ב".
 
יצחק בוזגלו, אחד מהרוגי הפיגוע בת"א. צילום העתק
אחת מהפצועות מקבלת טיפול רפואי. צילום: רויטרס
"לא היתה התרעה"
שר הביטחון, שאול מופז, אמר בתגובה לפיגוע: "ישראל רואה בחומרה רבה את האירוע ותנקוט בכל האמצעים הנדרשים להגן על ביטחון מדינת ישראל". השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר בזירת הפיגוע כי הדבר לא ישפיע על המשך יישום תוכנית ההתנתקות. עם זאת הוא הזהיר: "אם ימשיכו הפיגועים, לא נוכל להקל על הפלשתינים ונצטרך לחזור לסיכולים".
 
השר עזרא, שעוסק במסגרת תפקידו רבות בטיפול באיום של גורמים בימין הקיצוני לפגוע בראש הממשלה ובשרים, הפתיע כשאמר: "במקום מאבק עם אחינו, הגיע הזמן להיאבק עם אויבנו".

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, שהגיע למקום הפיגוע, אמר בתדרוך לעיתונאים כי לא היו התרעות ממוקדות על הפיגוע. קצין בכיר בצה"ל הצטרף לדברים: "בחודש האחרון היתה ירידה במספר ההתרעות ולפיגוע הזה לא היתה התרעה ממוקדת בצה"ל". 

הערב התקבלה הוכחה נוספת לשבריריותה של ההודנא. פלשתינית ניסתה לדקור חייל צה''ל בחברון. אחד מהחיילים פתח בנוהל מעצר חשוד וירה לעבר הדוקרת, שנפצעה קשה ונמלטה לכיוון הקסבה של חברון. בסריקות שנערכו לאחר מכן היא קיבלה טיפול רפואי ראשוני במקום והועברה לבית חולים בישראל. לכוחות צה"ל אין נפגעים לכוחות צה''ל.
זירת הפיגוע, אמש. צילום: רויטרס
פינוי נפגעים מזירת הפיגוע, אמש. צילום: רויטרס
"מכה קשה"
אלון קוטלר, פרמדיק מד"א שפיקד על הפיגוע בדולפינריום הגיע לזירת האירוע אתמול. "צר לי להגיד שהמראה שנגלה לפני הזכיר לי מאוד את המראה שנגלה לפניי בדולפינריום. ראיתי לפני כ-15 עד 16 פצועים שוכבים בערימה ועל פניו נראה כאילו המחבל נכנס אל תוך קבוצה של צעירים שעמדו בכניסה למועדון".
 
מירב עיאש, חיילת ומתנדבת במד"א בת 20, היתה הראשונה שהזעיקה את כוחות ההצלה לזירת הפיגוע. עבורה היה זה הפיגוע השני שלו היא עדה, לאחר שהיתה גם בזירת הפיגוע בצריפין. "נסענו לשתות בטיילת ולפתע שמענו פיצוץ אדיר", סיפרה ל-
NRG מעריב, "ראינו פיח והיתה אזעקה של מכוניות... ראיתי פצועים בכניסה למועדון".   

ראובן אלייב, מוכר ב"סופר תל-אביב" שנמצא ממש מול המועדון שבו התרחש הפיגוע, סיפר: "אני חושב שהמחבל פרט כסף אצלי, הוא הגיע לחנות שלי לפני שהלך למועדון. על כל פנים, שמעתי פתאום פיצוץ מאוד גדול, הסתכלתי מסביב וראיתי מהמדפים של החנות נפלו וראיתי מלא פצועים".
 
שחר כהן, בן 29, מבעלי מועדון ה"סטייג'", סיפר אמש ל-
NRG מעריב: "הפיצוץ אירע שתי דקות לפני הפתיחה. בחוץ היו חבר'ה שחיכו להיכנס, זה היה בין הקיוסק לסלקציה. הסלקטורית כבר היתה במדרגות, השומרים בחוץ. שני שומרים שלנו נפצעו, מלצריות בסביבה לקו בהלם, ראו את כל הזוועות. ניסינו לעזור כמה שיכולנו... הורדנו מים, מטפים, כל מה שיכולנו... זו מכה מאוד קשה".
 
שחר אמור להינשא ביום רביעי הקרוב. זוגתו מירב לא ידעה מה מצבו בדקות הראשונות לאחר האירוע ולא הצליחה לתפוס אותו. "אני לא חושב שנדחה את החתונה... יש ירח דבש שהייתי רוצה לעשות, וצריך לעשות חושבים". 
 
חמיס אבולפיה, אף הוא אחד מבעלי המועדון, סיפר ל-
NRG מעריב: "אם הפיגוע היה קורה חצי שעה יותר מאוחר הייתי בפנים. זה מצב מאוד חמור ומעציב מאחר שהיינו כאן תקופה ארוכה של שנים והתחלנו לדבר על עידן חדש, פתאום מגיעה סטירת לחי מצלצלת שמזכירה לנו שכאן זה לא שווייץ".

שחר כהן (משמאל), מבעלי מועדון ה"סטייג'". צילום: רועי בכרך
הרשות מגנה
ראש העיר תל-אביב, רון חולדאי, אמר בתגובה: "מי שחושב שהגענו לשלום טועה. אנחנו עדיין מתמודדים עם גורמים שרוצים לפגע בנו".

סאיב עריקאת, ראש הממונה למו"מ ברשות הפלשתינית, אמר כי פיגועים מסוג זה חותרים תחת האינטרס הפלשתיני. "הרשות הפלשתינית והעומד בראשה מגנים את הפיגוע הרצחני בתל-אביב", הוסיף.
 
יו"ר הרשות אבו-מאזן זימן אליו את ראשי מנגנוני הביטחון בעקבות הפיגוע. הוא הבטיח שלא ישקוט עד שיילכדו מבצעי הפיגוע.

בהכנת הידיעה השתתפו צח שפיצן, דורון נחום, גיל חורב, ענת שיחור-אהרונסון, אמיר בוחבוט, מיה בנגל, אילאיל שחר, ברק רביד והדס טסלר
גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

מפת אזור הפיגועפוליטי מדיני
שטרית: השבוע נצביע על המאגר הביומטרי  
שטרסברג-כהן בוועדה לבחירת יועמ"ש לכנסת  
ברק ומיטשל דנים בהקפאת ההתנחלויות  
עוד...