ראשי > כוכבי מעריב > בן דרור ימיני
בארכיון האתר
לא אנטישמיים, אבל...
בן דרור ימיני טוען כי הסיבה לאנטישמיות הגואה, נעוצה גם באנטי-ישראליות מצד ישראלים
4/3/2005
האנטישמי הבולט ביותר של צרפת בימים אלה, הבדרן-פוליטיקאי דיודונה, אמר לאחרונה שהעיסוק בשואה הוא "פורנוגרפיה של הזיכרון". כאשר נטענו נגדו טענות על אנטישמיות, הוא מיד שלף את טיעון המחץ: אני? אנטישמי? הרי בסך הכל אני מצטט מלומדת ישראלית, עדית זרטל, מתוך ספרה: "האומה והמוות".  

המונח הזה, כפי שהוא, לא קיים בספר, אבל דיודונה לא ממש טעה. אחת הטענות העיקריות בספר היא שישראל ניצלה את השואה באורח ציני, הן לצורך הקמת המדינה והן לצורך הצדקת דרכה של ישראל. ממש לא בסדר מצדנו. איך זה שאנחנו מעזים להשתמש בשישה מיליון יהודים שהושמדו כדי לטעון שאנחנו ראויים לבית לאומי? מופקרים שכמותנו. זרטל גם מגלה אהדה לחנה ארנדט שהאשימה את הציונות בדמיון רב לתנועה הלאומנית הגרמנית. כלומר הנאצית.   

זרטל רחוקה מלהיות אנטישמית. אלא שיש יותר מדי זיווגים מהסוג של דיודונה וזרטל. אין כמעט מאמר אנטי-ישראלי או אנטי-ציוני שלא מוצא את דרכו אל מוקדי התעמולה האנטישמית. זו עוד הוכחה לקשר שבין שנאת היהודים כפרטים לשנאת היהודים כקולקטיב. לא מדובר רק בניצול טכני של טענות נגד ישראל. שהרי גם מאמרים של הח"מ מופיעים באתרים שהם לא ממש משוש חייו. אלא שבמקרים שלהלן מדובר בסימביוזה בין שנאת יהודים לשנאת ישראל.   

הבעיה היא לא בביקורת
על מדינת ישראל. הבעיה היא בדמוניזציה של ישראל, שקרויה אצל שונאיה, גם בתוכנו, בשם "הישות הציונית". יש כמה מומחים לעניין הזה. זרטל היא דווקא לא הגרועה שבחבורה, אבל גם היא תופסת מקום של כבוד. בספרה המוזכר לעיל היא הופכת את ישראל לאומה שמאופיינת באובססיה למוות ולמות קדושים. קביעה מתועבת ומופרכת. אורח מכוכב זר היה חושב שישראל שולחת מתאבדים לריכוזי אוכלוסייה שכנה, ושהישראלים רוקדים ברחובות על כל ישראלי שמתאבד בקרב פלשתינים.   

ולמרות זאת, יש "מכובדים" ממנה. ישראל שמיר, למשל, הפך לאנטישמי לכל דבר ועניין. בארץ הוא כלל אינו מוכר, למרות שהוא מתגורר בינותינו. בעולם הרחב, בעיקר באירופה, הוא שם דבר. הוא אפילו הופיע בבית הלורדים בלונדון. אחרים, כמו אילן פפה מאוניברסיטת חיפה או נוה גורדון מאוניברסיטת חיפה, לא הגיעו לדרגה המתועבת הזאת. אבל הם מפיצים בעולם מאמרים נוטפי ארס אנטי-ציוני. חלקם מגיעים לאתרים אנטישמיים. אוהבים אותם שם.   
דמוניזציה של ישראל
מה ההבדל בין ביקורת לגיטימית ונדרשת לבין דמוניזציה? ובכן, מי שיקרא את התעמולה של חברי החזית האנטי-ישראלית יבין, שהציונות בכלל וישראל בפרט הן הצרה הגדולה ביותר של העולם. ומי שחושב שמדובר בחבורה שולית ובלתי משפיעה, שלא ראוי לבזבז עליה מילים, כדאי לו לזכור מה אומרים הסקרים על ישראל באירופה. הם משקפים בדיוק את מה שהתעמולה המתועבת מחדירה להם: ישראל היא מקור הצרות של העולם. היהודי של פעם, כמקור הרוע הטוטאלי, הוא ישראל של היום, כמקור הרוע הטוטאלי. נכון, חברי החזית האנטי-ישראלית הם לא רק יהודים או ישראלים. אבל ללא יהודים וישראלים, ספק אם החזית הזאת היתה מגיעה להישגים כל כך מדהימים.  

ולמה דמוניזציה? ובכן, לא משום שהדברים שאומרים חברי החזית הזאת הם שקרים. כאשר הם מציגים את מה שהם קוראים "החומה", והפגיעה שהיא גורמת לפלשתינים, או כאשר הם מספרים את סיפור ההתנחלויות בתוככי אוכלוסייה ערבית, או את סיפור המחסומים, או את ההשפלות וההריגות המיותרות-הם אינם משקרים. הדמוניזציה נעוצה, בעיקרה, בכך שהם תמיד שוכחים לספר למה יש גדר. למה יש מחסום. הם מתעלמים בזדון מהפרופורציה. הם מתעלמים מהעובדה ש-99 אחוז מהמוסלמים והערבים שנרצחו ב-50 השנה האחרונות - ומדובר במיליונים - נרצחו על ידי מוסלמים וערבים. מי ששומע אותם, חושב שהאחוזים הפוכים. רק לפני שבועות אחדים ערך ישראלי הלומד באוניברסיטה אנגלית משאל בין חברי הסגל האקדמי בעניין מספר הפלשתינים שנהרגו בארבע השנים האחרונות. רוב התשובות נעו באזור שבין חצי מיליון לשישה מיליון. כאשר מפמפמים את המילים "ג'נוסייד" ו"טיהור אתני" - כפי שעושים ישראלים ויהודים מהחזית האנטישמית - סליחה, אנטי-ישראלית - רבים בעולם נוטים להאמין שזה אכן מה שמתחולל.  

כך שזרטל וחבר מרעיה יכולים לטעון אלף ואחת פעם שאין שום קשר בינם לבין צמיחת האנטישמים. יש רק בעיה אחת עם הטענה הזאת: היא לא ממש מסתדרת עם העובדות. ולא היינו צריכים לחכות לשם כך להצהרה של דיודונה. 

yemini@maariv.co.il
נולד בערב ליל הסדר, ולכן שמו בן-דרור. בנעוריו נזרק ממוסדות לימוד שונים, פרסם את הספר "אגרוף פוליטי", היה עורך העיתון החברתי הלוחמני "הפטיש", והגיש תוכניות רדיו. עיתונאי ומשפטן. חובב ג'חנון וחילבה.

  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

בן דרור ימיני
חדוות החורבן – פשע מוסרי  
ציונים, תתעוררו  
עיר אחת. מדינה אחת  
עוד...

עוד כותבים
אבי בטלהיים
אבי רצון
אביעד פוהורילס
אבישי בן חיים
אדם ברוך
אודטה
אמנון דנקנר
אראל סג
בן דרור ימיני
בן כספית
טלי ליפקין-שחק
יהודה שרוני
יהונתן גפן
מאיר שניצר
משה גורלי
משה פרל
נתן זהבי
עמיר רפפורט
קובי אריאלי
רוביק רוזנטל
רון מיברג
רון עמיקם
שי גולדן
שלום ירושלמי
שרי אנסקי