ראשי > כוכבי מעריב > אודטה
בארכיון האתר
נקיון הפסח: איך להפוך את הבלתי נסבל לאפשרי
("צפירת ארגעה" לפי ההלכה, לחולי הניקיון...)
8/4/2005
"כל עניין נקיון הפסח", אומרת בר גרינוולד-דראי (סטייליסטית במגזר הדתי שנמאס לה מטירוף הנקיונות של פסח), "מזכיר לי שיר ילדים אחר
הקשור לפסח: 'עבדים היינו לאמא במטבח, כל מה שעשינו היא זרקה לפח'. מי שרוצה לנקות את הבית ביסודיות, בבקשה, שיבושם לו, זהו
'ניקיון אביבי', אבל אין לו קשר לפסח, וצריך לשים לב להבדל.

והיא נתלית באילנות גבוהים כשהיא אומרת את זה, כי הרב אבינר בעצמו אומר בשיחה על פסח:
"צריך לנקות את הבית מחמץ, ולא יותר". והוא גם נותן פטנט כשר לחסוך זמן וכוחות: "לא צריך לנקות את התנור. במקום זה אפשר לקנות טוסטר אובן קטן מיוחד לפסח. ולגבי מדיח הכלים: ממילא יש שבת, שני ימי יום-טוב ושני ימים מטיילים, ככה שלא צריך אותו כמעט... ודי לחכימא!".

הנה ציטוט מהאתר "דעת": "... יצאנו מעבדות מצרים לא כדי להיכנס לעבדות עצמנו. אין לנו דבר נגד נקיון הבית, אבל יש לפרוש אותו למשך השנה. כל כמה חודשים-חדר אחד. לא עתה הזמן למבצעים של ניקוי הכל וסידור הכל, וכשמגיע ליל הסדר יש עדיין אי סדר גדול ועבודות שטרם הושלמו. אם אישה אוהבת לסבול, זה ניתן, מי שרוצה בכך, זה לגיטימי. אבל לא לפני פסח. חודש ניסן הוא חודש שמח".

"מכאן", מסכמת בר, "שעל הנשים המנקות את הבית לזכור שאין שום חיוב לנקות את הבית מאבק אלא מחמץ. ארונות הבגדים, התריסים, החלונות, הקירות, הרצפות, האבק והלכלוך, אינם חמץ! ניקוי כל החדרים מחמץ אינו צריך לקחת יותר משעה. חדר האוכל שעה נוספת, המטבח: שעתיים-שלוש. כל השאר, אומרים כל הרבנים, אלו חומרות או אפילו סתם המצאות. עובדים קשה, מכלים את הכוחות וכועסים על הילדים: 'אמרתי לך לא להיכנס יותר לחדר הזה, למה נכנסת?!'. 'תאכל במרפסת', 'תאכל בעמידה', 'אל תיגע!'.

"כל המטבח נראה כמו אחרי מהפכה, בין איש ואשתו יש כעסים, הבעל והילדים אוכלים, רועדים מפחד באיזו פינה, והאמא מביטה בהם בעין עקומה כמין רס"רית. זאת הכנה לפסח?! זה חינוך ילדים?! יש להגיע לליל הסדר שמחים, לא עייפים ולא כואבים, כדי שהלילה הזה יהיה חוויה עצומה לילדים". וכדי שהדברים לא יישארו רק בתאוריה, הרי החדשות ועיקרן תחילה, כדי לעבוד פחות:
אתרים לשאלות ולתשובות
אתר דעת: www.daat.co.il
באתר הזה ישנן תשובות לבעיות הלכתיות כגון מה עושה מי שנוסע בפסח, דין החמץ, בגדי הילדים, הספות, כיסא התינוקות, מדיח הכלים, תנור האפייה, ארונות המזון, ארון הכלים, המיקרוגל, הטוסטר, המיקסר, הרכב וכו'.

אתר מורשת יעקב: www.mor.ac.il

אתר כיפה: www.kipa.co.il
הכשרת כלים לפסח: איך מכשירים מיקרוגל לפסח? מה עושים עם השיש? דיני הכשרה לפסח של התנור, המדיח, הכלים, המיחם, הקומקום, פלטת השבת, הכיור, משטח השיש, וכו'.

אתר שמע ישראל: www.shemayisrael.co.il
תקציר הלכות הפסח ונקיון הבית לפסח. 
איור: דימיטרי קיליסקי
רדיו כל חי
כל יום רביעי בין 10:45 ל-11:00, דליה פרימן, שהיא יועצת לציבור הדתי, מייעצת בענייני בית ועונה על שאלות: כיצד ניתן לנקות כל מיני דברים, טיפים, עצות ופתרונות. 

93FM באזור המרכז (050-8009393), 92.8FM בירושלים והסביבה.
חברות ניקיון
עוזרת-פור-יו www.ozeret4u.co.il.
האתר משמש פלטפורמה לשידוך או למפגש בין עובדים במשק הבית ובעיקר עוזרות בית לבין מעסיקים בכל הארץ.

זו
לא חברת כוח אדם אלא מאגר מקוון, והמעסיקים לא לוקחים אחריות לעובדים ולאיכות הניקיון שלהם. מצד שני, הם גם לא גובים דמי תיווך של מאות שקלים כמו חברות כוח אדם רבות ולא גובים כסף מהעובדים הרשומים באתר עבור ההרשמה.

מי שמשלם להם הוא המעסיק בלבד. 54 שקל לחיפוש במאגר למשך שבועיים, בתוספת פרסום חינם באתר של מודעת "דרושים".

עובדים רבים כתבו כי הם מוכנים להגיע לבתים לפני חג הפסח ולעזור למשפחה להכין את הבית כהלכתו. שטיפת חלונות ותריסים, הכשרת כלי המטבח, מירוק הרצפות, סידור ונקיון הארונות ועוד. עבור תשלום חד פעמי גלובלי ("בקבלנות") ולא כפי שגובים בדרך כלל, לפי שעה. מסתבר שהרבה גברים רוצים לעבוד בעבודה זו, כי הם מדגישים את יכולתם הפיזית.

איך מנקים מקרר שעמד ללא שימוש זמן רב? כיצד מסירים כתם על להב סכין? איך מנקים רצפת פרקט? איך שומרים על הסדר בין ביקורי העוזרת? אסף מאייר יצחקי, היזם ומנהל האתר Ozeret4u, נותן טיפים כיצד לבחור עוזר/ת בית חד פעמי/ת לפסח:

1. סננו מבין המועמדים את המועמדים הכי מתאימים
על פי פרמטרים יבשים כמו: יום פנוי בשבוע, שעות פנויות, מחיר, אזור מגורי העוזרת (חוסך דמי נסיעות), שירותים נוספים שאתם זקוקים להם (כביסה, גיהוץ, הכשרת כלי האוכל וכו'.

2. התקשרו למועמדים שעברו סינון ראשוני
ובחנו כיצד הם נשמעים בטלפון: האם הקול שלהם נעים ואדיב, עד כמה הם גמישים לצרכים שלכם, האם יש התאמה בין מה שהם כתבו על עצמם לבין מה שהם אומרים בשיחת הטלפון. סמכו על האינטואיציה הראשונית שלכם. כיצד התרשמתם משיחת הטלפון עם המועמד/ת? האם ראיתם המלצות על הבנאדם הזה באתר? האם מצאתם דבר מה חשוד בפרטים שהוא/היא מסרו?

3.
הרושם הראשוני תמיד קובע: הסבירו מה הם הצרכים שלכם ונסו לתאם ציפיות עם העובד החדש, שכן אתם מכירים את הבית טוב ממנו. שאלו את העוזר/ת שהגיע/ה מה לדעתה צריך להיות בבית (מוצרי ניקיון), תשובתה יכולה להעיד מעט על קנקנה.

4.
כדאי להכין רשימה של מה שחשוב לכם שהעוזרת תעשה: נקיון שטיחים? חלונות? לארגן את הארון? ככל שתדעו יותר טוב מה באמת חשוב לכם, תוכלו להשתמש יותר טוב בעוזרת הבית ולנצל את זמנה טוב יותר.
מוצרי ניקיון מיוחדים
LIFTER 1 ( ליפטר 1).
מוצרי ניקיון בייבוא לא סדיר מארה"ב שיש להם כוח ביצוע בלתי רגיל שלא מוכר במחוזותינו. מה שאני מכירה זה קצף ניקוי להרבה מטרות ("מולטי פרפס שמפו") ומנקה כתמים משטיחים ("קרפט סטיין רימובר"). אין כתם שעומד בפני מוצרי החברה הזו וניסיתי כמעט את כולם. הם מד-הי-מים! היצרן נמצא בקנזס, וניתן לצלצל (רק מתוך ארה"ב) למספר החינם שלהם: 1-800-543-8371 או להיכנס לאתר: www.lifter1.com.

טיידי: חומרי ניקיון אקולוגיים www.derech.net/tidy1.htm

חברת "טיידי" משווקת מוצרי ניקיון אקולוגיים, התורמים לא רק לבריאותנו ולשיפור איכות חיינו אלא גם לשמירה על איכות הסביבה.

החומרים שלהם אינם מזיקים לילדים. הם לא מיועדים לאכילה, כמובן, אבל לא גורמים נזק במידה ובאים איתם במגע (טל': 08-8596831, 050-7275812. דוא"ל:
email@derech.net)

קיטור-און: מכשיר קיטור ביתי מדהים

"קיטור און", מכשיר קיטור ביתי, חזק כמו תעשייתי, של חברת "הומטק" בבני ברק (4,700 שקל בעשרה תשלומים. טל': 03-5788488).

בגלל טירוף הפסח המגזר הדתי חוגג עליו כבר שנים. הוא בטיחותי וידידותי למשתמש, מצורף לו גם מגהץ פצצה (אם כבר יש מכל קיטור, חבל לבזבז כזה כוח...), הוא עובד נון סטופ, ניתן למלא אותו במי ברז תוך כדי עבודה ללא צורך בהמתנה לחימום נוסף (!). הוא מדהים באפקטיביות שלו, כמעט ואין צורך בדטרגנטים והבית מבריק מניקיון!

חקשמח!

רעיונות, בקשות, פטנטים, מתכונים וכל מה שתרצו בפקס לאודטה: 03-5632065 (אנא ציינו את מספר הטלפון שלכם)
odetta@maariv.co.il

  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

אודטה
העיקר הבריאות!  
אלי יצפאן - סופר מודל  
אודטה  
עוד...

עוד כותבים
אבי בטלהיים
אבי רצון
אביעד פוהורילס
אבישי בן חיים
אדם ברוך
אודטה
אמנון דנקנר
אראל סג
בן דרור ימיני
בן כספית
טלי ליפקין-שחק
יהודה שרוני
יהונתן גפן
מאיר שניצר
משה גורלי
משה פרל
נתן זהבי
עמיר רפפורט
קובי אריאלי
רוביק רוזנטל
רון מיברג
רון עמיקם
שי גולדן
שלום ירושלמי
שרי אנסקי