גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


היחידה שתשגע לאויבנו את המוח

טילים ופגזים הם נשק יעיל, אבל לא מספיק. בניסיונו להכניע את המחבלים, מפעילים בצה"ל יחידה חדשה ללוחמה פסיכולוגית. כלי הנשק: הדלפות ורמקולים

יוני שדמי וברק רביד, סופשבוע | 17/12/2005 12:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באוגוסט 2002 צילצל הטלפון בביתו של אבו מוחמד, המוכר יותר כעבד אל-עזיז רנטיסי, מספר 2 בהנהגת החמאס ברצועה לפני שחוסל. את השפופרת הרימה אום מוחמד, אשתו של רנטיסי. "אום מוחמד", שאל הדובר בערבית בניב פלשתיני, "למה בנך לא הגיע אתמול למסגד?". " הוא בסדר גמור", הרגיעה אום מוחמד את המתקשר האלמוני, "פשוט יש לו בחינות באוניברסיטה והוא צריך ללמוד הרבה". אך המתקשר התעקש, "מוחמד היה אמור להיפגש איתנו, לקבל משימה חשובה". האם המודאגת הבינה שהכוונה היתה למשימת התאבדות.

"לא לא לא", מיהרה להשיב בכעס, "מוחמד לא מעורב בדברים כאלה. הוא לומד לבחינות שלו". "איך יכול להיות שאישה כמוך מסרבת לבקשה שלנו", שאל האלמוני בפליאה, "ודוחה את הקריאה להשתתף בג יהאד נגד האויב הציוני?!". "אני לא מכירה אנשים כמוכם", השיבה אום מוחמד בכעס וטרקה את הטלפון.

צה"ל פירסם את תמליל השיחה, לאחר שלטענתו אותרה במוקטעה בקלטת של המודיעין הפלשתיני שהאזין למנהיג החמאס. כלי תקשורת בינלאומיים ובעיקר פלשתיניים שיתפו פעולה עם הספין ועסקו בתוכן הקלטת במשך שבועות, והיו קולות בציבור הפלשתיני שתהו כיצד מעז רנטיסי להקריב את בניהם של אחרים בפיגוע התאבדות, בעוד בניו שלו לא לוקחים חלק במאבק.

בחמאס טענו בתוקף כי השיחה היא מזימה ישראלית. "קצין מודיעין ישראלי הוא זה שהתקשר לאום מוחמד", טענו אז בארגון. "הם מפעילים נגדנו לוחמה פסיכולוגית".

באינתיפאדה האחרונה ניהל צה"ל את מה שהיה כנראה מבצע הלוחמה הפסיכולוגית הגדול בתולדותיו, תחת הכותרת "הצריבה התודעתית" של הרמטכ"ל הקודם, בוגי יעלון. בתחילת העימות הדגיש הרמטכ"ל בפני הפיקוד הבכיר של צה"ל כי יש להפעיל לחץ על הרשות ועל האוכלוסייה הפלשתינית ובכך "להבהיר" כי לא יושגו הישגים באמצעות טרור.

"השתמשנו רק בכוח צבאי כאמצעי לצריבה תודעתית, בלי להבין שללא אופק מדיני אין להרתעה שום תוקף", מספר אל"מ (מיל') אפרים לביא, איש מודיעין ותיק ששימש כראש זירת מרכז (העוסקת בפלשתינים), בחטיבת המחקר של אמ"ן בשנים האחרונות.

"בתפישה המרכזית של צה"ל להשיג שינוי תודעתי היה ליקוי פנימי אשר הכשיל אותה, משום ששינוי תודעה אינו יכול להתבצע באמצעות הפעלת כוח צבאי בלבד", אומר לביא, "אלא מחייב הצגת אופציה נוספת בפני הצד השני שתהיה מבחינתו הרע במיעוטו. בהיעדר חלופה מדינית לדרך העימות הוכנסה האוכלוסייה הפלשתינית לצינוק תודעתי שבו היה עליה לבחור בין כניעה לבין מאבק".

תפישת "הצריבה התודעתית", סבורים היום רבים בצה"ל, נכשלה. צה"ל גילה שבכל מה שנוגע ללוחמה פסיכולוגית, או ל"פ בז'רגון הצבאי, יש לו עוד הרבה מה ללמוד. הפתרון של הצבא: הקמת יחידה חדשה, המרכז למבצעי תודעה (מל"ת), שתקבל תקציבים וכוח אדם בשפע ותייצר מבצעי ל"פ משוכללים ומוצלחים יותר מקונצרט ההרס של השנים האחרונות.

במסמכים צה"ליים פנימיים הוגדרה המטרה בצורה הבאה: "ניצול השסעים בחברה הפלשתינית והדרך שבה היא מבינה את פעילות צה"ל, כדי להאיץ תהליכים הרצויים לישראל".

היחידה החדשה שהוקמה לפני כשנה החלה לעבוד במלוא המרץ. בעבר, למשל, כשננקטו צעדים נגד הפלשתינים בתגובה לפיגועים, הם לא לוו באצבע מאשימה כלפי האחראים. אך כשלפני כמה חודשים סגר צה"ל את מעברי קרני ורפיח בעקבות פיגועים, אנשי היחידה דאגו לתלות על המעברים שלטי ענק, מול עיני הפועלים והסוחרים הפלשתינים: "סגור - בגלל החמאס".
כולנו חתומים על הכרוזים

מבצע אחר שבו היתה מעורבת היחידה יצא לדרך לאחר המתקפה המשולבת של החיזבאללה בגבול הצפון לפני כשלושה שבועות, שכללה נסיון חטיפת חיילים בכפר רג'ר. יום לאחר מכן חגו מטוסי צה"ל מעל ביירות ודרום לבנון ופיזרו כרוזים שקראו לאוכלוסייה לצאת נגד החיזבאללה.

"מי מגן עליכם, אזרחי לבנון?", שאלו הכרוזים רטורית בערבית. "מי משקר לכם? מי שולח את ילדיכם לקרבות שהם לא מוכנים לצאת אליהם בעצמם? מי מייחל לחזרתו של ההרס? מי כלי שרת בידיהם של אדוניו הסורים והאיראנים?". בהמשך הכרוז, באותיות ענק, נכתבה התשובה: "חיזבאללה גורם נזק כבד ללבנון". על הכרוזים, אגב, כולנו חתומים. בתחתית המסמך מופיע שם השולח: "מדינת ישראל".

"כרוזים?", כועס ד"ר רון שלייפר, "עוד פעם כרוזים?". לפי עדות כמה קצינים, שלייפר הוא "המומחה הכי גדול בארץ ללוחמה פסיכולוגית". השעה כבר אחרי תשע בערב והוא עדיין עומד על משמרתו בחדרו העצום בשלוחת אוניברסיטת בר-אילן בירושלים.

חדרו של שלייפר נמצא באחד המרתפים של המתקן, בסוף מבוך מסדרונות מוכי ניאון ורצופי דלתות אנונימיות. למרות שהחדר מכיל למעשה כיתת לימוד שלמה, מכשירים משוכללים לעריכת וידאו ומסך הקרנה גדול, הוא נראה כמעט ריק בגלל גודלו. ליד שולחן עץ בפינה הימנית, מוקף דיסקים צרובים, קלטות וידאו עם כיתוב בערבית ומגזינים וספרים עם כותרות כמו "אמנות ההונאה" ו"סייברשוק", יושב ד"ר שלייפר.

כבר יותר מ-15 שנה הוא רוח הרפאים שרודפת את מערך הלוחמה הפסיכולוגית בישראל. היום שלייפר משמש כחוקר בכיר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן, אחרי קריירה ארוכה של ייעוץ בנושאי תקשורת ולוחמה פסיכולוגית. בין השאר עבד עם צה"ל ומשרד הביטחון והוא אחד המומחים היחידים לנושא באקדמיה בישראל. בקרוב יתפרסם ספרו "ל"פ במזה"ת" בהוצאת מערכות של משרד הביטחון.

אחד הנכסים ששלייפר הביא בתור יועץ היה היכרות קרובה עם ההיסטוריה העשירה של לוחמה פסיכולוגית. כך למשל הוא הציע שצה"ל ישדר לפלשתינים תוכנית (היום הוא חושב גם על אתר אינטרנט), שתשלב בין מסרי ל"פ לדרישות שלום מאסירים פלשתינים הכלואים בישראל לקרוביהם.

"יהיה לזה רייטינג עצום", הוא מבטיח. "לפחות 50 אלף מבקרים ביום לאתר האינטרנט". את ההשראה לרעיון שאב שלייפר ממלחמת העולם הראשונה והשנייה, שבהן נעשה השימוש המודרני הראשון בלוחמה פסיכולוגית בקנה מידה נרחב.

באזורנו הופעל ל"פ בעיקר על ידי המצרים, בהצלחה מוגבלת. ב-48' הטילו מטוסים מצריים כרוזים על יישובים בדרום כניר-עם ויד-מרדכי. הכרוזים, שקראו לתושבים להיכנע, הפכו לבדיחת היום ביישובים הצעירים משום שהיו מנוסחים בעילגות רבה וכללו ציטוטים כה משובשים מהתנ"ך, עד שאפילו הקיבוצניקים החלוצים זיהו את העיוותים. גם בששת הימים לא צלחו נסיונות הל"פ המצריים, כשהרדיו המצרי שידר בעברית דיווחים מלאי שמחה על אודות "התקדמותם של הכוחות המצריים בכל החזיות" (השיבוש במקור).

תושבי ביירות קוראים את הכרוזים שצה
תושבי ביירות קוראים את הכרוזים שצה"ל פיזר. צילום ארכיון: אי-פי איי-פי

המצרים הוזהרו מנחשים

גם ישראל יצאה ביוזמות ל"פ משלה. ערב מלחמת ששת הימים פצחה תחנת קול ישראל בערבית בפסטיבל שידורים לטובת החייל המצרי המודאג. המסרים כללו שלל אזהרות מהחיים הקשים הצפויים בשטח (בין השאר שידרו גורמי הל"פ מדריך המלמד כיצד להימנע מהכשת נחשים). המטרה היתה להפחיד את החיילים מהסכנות הרבות המצפות להם בשוחות, הרבה לפני פריצת הקרב.

במהלך מלחמת יום כיפור ישראל קיבלה מידע מודיעיני על קצין סורי ממוצא דרוזי שנהרג בקרב. גורמי המודיעין מיהרו להפיץ בחשאי ידיעות לעיתונים שונים על "ההוצאה להורג" המזעזעת של קצין דרוזי בצבא הסורי, רק בשל מוצאו. המטרה היתה ליצור דמורליזציה ופילוג בכוחות הסוריים.

גופי הביטחון הישראלים עושים לעתים תכופות שימוש בתקשורת המסחרית הגלויה כדי "להעביר מסרים" ליריבי ישראל מכל הסוגים, להוליך שולל ואף לשאוב מידע מודיעיני. סוג המדיה ואופייה נקבע בהתאם לסוג המבצע. לרוב יפורסמו הידיעות הכוזבות בעיתונים ערביים, אך בלא מעט מקרים הידיעות עלולות להופיע בעיתונים גדולים בשפות אחרות.

לא תמיד מדובר בדיסאינפורמציה. "מזינים את העיתונים הללו גם בחלקי מידע אמיתיים בצורת הדלפות", מספר ד"ר שלייפר. "העיתונות הערבית בלונדון נהנית ממעמד גבוה של אמינות, והיו כמה מקרים בעבר שבהם הועבר אליה מידע על ידי ישראל במטרה ליצור הרתעה".

הצרה היא שרק לעתים נדירות ניתן להסיק מה בדיוק עובר בראשו של החיזבאללונר העלום שלכאורה יעיין בידיעה. "אחת הבעיות המרכזיות של מבצעי ל"פ היא פידבק", אומר קצין שמכיר את התחום מקרוב. "מאוד קשה לדעת מה בדיוק הצד השני חושב אחרי המבצע, מה השתנה אצלו. אז ממשיכים במבצע ומקווים לטוב".

לפעמים פרסום המידע נועד במכוון לעורר פעילות ותגובות, גם חשאיות, בצד השני, כדי שישראל תוכל לעקוב אחרי הסערה שתיווצר ולהסיק תובנות חדשות. למשל, ניתן לפרסם מידע בתקשורת הערבית על כך שרון ארד נמצא בידי החיזבאללה, במטרה לעורר דו-שיח בתוך החיזבאללה ובין החיזבאללה לבין גורמים אחרים.

לעתים כתב העיתון יידע שהמידע מגיע מהמודיעין הישראלי ולעתים יקבל את האינפורמציה מצד שלישי או תוך שימוש בכיסוי מודיעיני (ואז יהפוך ל"עיתונאי משוטה"). התגובות לפרסום בלבנון, בסוריה ובאיראן אמורות לספק מידע חדש לסוכנויות המודיעין הישראליות.

תחתונים בצבעי הדגל

בחזרה לזירה הפלשתינית. כבר באינתיפאדה הראשונה, טוען שלייפר, הם הקדימו אותנו בהרבה בכל מה שנוגע לל"פ. כך למשל עקרות בית היו תולות לייבוש רצף של תחתונים אדומים, גופייה ירוקה וחולצה שחורה (וכך יוצרות את רצף צבעי הדגל הפלשתיני, שהיה אסור בתלייה). ברעיון דומה, בעלי חנויות מכולת היו מציגים בחלון החנות בקבוק קינלי תות (אדום), ספרייט (ירוק) וקולה (שחור).

"ואז בא מילואימניק עייף", מתאר שלייפר סצנה נפוצה באינתיפאדה הראשונה, "מתחיל לרדוף אחרי עקרת הבית ובעל המכולת, ואומר להם 'תורידו את זה'. למילואימניק לא קל, העסק שלו בבית בצרות, והוא מתחיל לחשוב 'בשביל זה העסק שלי ייסגר? לרדוף אחרי מישהו עם סטוק של קולה וספרייט במכולת?'".

צה "ל הגיב בתחילה עם כרוזים שחולקו במעברים ובמחסומים. "בשביל מה אתם נלחמים?", נכתב בהם. ג'יפים עם רמקולים הסתובבו בערים והשמיעו בלופ הקלטות: "כאן מדבר אלוף הפיקוד, אם תתפרעו תאבדו את הבגרות שלכם, וגם דברים יותר חשובים".

עם הזמן חל שכלול מסוים וצה"ל למד להשתמש ב"ל"פ שחור". הרעיון הוא לפרסם הודעות מפוברקות מטעמו של היריב. כך היו חיילים מרססים גרפיטי בערבית על קירות מחנות הפליטים בגנות ארגוני הטרור, שלכאורה פוגעים באוכלוסייה.

שיטה משוכללת יותר היתה שימוש בכרוזים שחורים. צה"ל היה מעתיק כרוז פלשתיני על הפגנה ושביתה ומפיץ באלפי עותקים, עם שינוי קל ביום או בשעה. כך, אם למשל שביתה וסגירת חנויות היתה אמורה להתקיים ביום שלישי, לפי הכרוז השחור, המזויף, היא תתקיים ברביעי. בעל חנות אומלל שיקבל את הכרוז המזויף יפתח את חנותו ביום שלישי. "ואז מארגני ההפגנה ישרפו לו את החנות וגם את הבית וגם יפגעו בו פיזית", אומר בחיוך ד"ר שלייפר. "כל זה משינוי של ספרה או מילה אחת בכרוז".

באינתיפאדה הנוכחית, כמו בקודמת, למרות יוזמות מקומיות, "מרכיב הל"פ בצה"ל היה ונשאר קטן", אומר שלייפר. "הגענו לא מוכנים. ביחידת הלוחמה המודיעינית והפסיכולוגית של צה"ל היו אז בסך הכל שישה אנשים. אם מפקד יצירתי בשטח הצליח לכפות את השימוש באמצעי ל"פ, אז התרצו ואמרו 'בסדר, ניתן לו לשחק'".

ועדיין, ניתן לציין מספר מקרים שבהם שילב צה"ל אמצעי ל"פ במהלך האינתיפאדה האחרונה. למשל הצבת בובות של חיילים במחסום במטרה להרתיע מחבלים מלעבור לידו. או לדוגמה מבצעי הרעש. צה"ל עושה שימוש במגוון מבצעי ל"פ אקוסטיים. החל מהשיטה הבסיסית ביותר, שהופעלה בלבנון, שבה קבוצת חיילים צועקת, יורה באוויר ומשמיעה מהומה במטרה להפחיד או למשוך תשומת לב, דרך שיטות מתקדמות יותר, שמסתמכות על רמקולים ענקיים וציוד אודיו משוכלל. כך פעלו גם במהלך המצור על כנסיית המולד בבית לחם במהלך מבצע "חומת מגן".

הציע לשלב מסרי ל
הציע לשלב מסרי ל"פ בתוכניות ד"שים מאסירים פלשתינים. ד"ר רון שלייפר פלאש 90

רמקולים מסביב למבוצרים

מיד עם תחילת הקרבות בבית לחם התבצרו מבוקשים רבים בכנסייה. המיקום הרגיש והסכנה מפני פגיעה באחד מסמליה הגדולים של הנצרות מנעו מצה"ל לחדור בכוח למתחם. במהרה הפך העימות לקרב התשה חד-צדדי, שבו צוות המשא ומתן המטכ"לי מנסה לעייף עד כניעה את עשרות החמושים ששהו במקום תחת פיקודו של מפקד המודיעין הכללי הפלשתיני בעיר, הקולונל עבדאללה דאוד.

אמצעי הלחץ המרכזי היה ל"פ אקוסטי. מדי לילה כוונו רמקולים ענקיים למתחם הכנסייה והשמיעו בלופ, כל הלילה, קולות עזים של פיצוצים ויריות. בפעמים הראשונות סברו המבוקשים כי צה"ל פורץ למקום וקפצו לעמדות שהוכנו מבעוד מועד. אחרי כמה ימים הבינו שמדובר בהונאה, וסימפוניית המלחמה הפכה לאמצעי הטרדה קבוע שהדיר שינה מעיני החמושים.

מאזן חוסיין היה אחד המתבצרים בכנסייה. הוא התבצר בה 39 ימים רצופים. "אמצעי הלוחמה הפסיכולוגית המשמעותי ביותר היה עצם המצור", הוא מנתח בדיעבד. "אתה מוקף באחד הצבאות החזקים בעולם, מונעים ממך אוכל, מים ושינה. זה גרם לנו לחשוב שנהיה נצורים עד המוות. מדי יום הוצאנו פצועים וזה רק הגביר את הלחץ. מדי כמה שעות הצבא גם קרא לנו להסגיר עצמנו מרצון". גם כאן נעשה שימוש בכרוזים. "הצבא היה שולח סיורים לחומות הכנסייה", אומר מאזן, "והחיילים זרקו פנימה בקבוקי קולה ריקים ובתוכם כרוזים שבהם נכתב 'תסגירו את עצמכם, או שתמותו'".

כשהמבוקשים סירבו להיכנע הרכיבו הכוחות שבמקום זרקורי ענק על מנופים שהובאו לכנסייה, ואלה האירו כל הלילה אל תוך המתחם, כאמצעי נוסף למניעת שינה מהנצורים. אמצעי לחץ נוסף היה שימוש בבני משפחה, שהובאו בכוח למתחם. "אני זוכר מקרה אחד שבו הביאו את אמו של איברהים עביאת (פעיל גדודי חללי אל-אקצה) אל הכנסייה", מספר מאזן. "הם צעקו לו ברמקולים 'אמא שלך כאן, תסגיר את עצמך'". ובכל זאת, טוען בלהט מאזן, המורל היה גבוה. "הפעולות של צה"ל לא הזיזו לנו. היינו מוכנים למות בכל רגע. כל ערב, כשהחשיכה ירדה, התכנסנו בחצר הכנסייה, עשינו חאפלות ושרנו שירים אל תוך הלילה".

גם נגד ערפאת הופעלה שיטת הל"פ האקוסטי. המנהיג הפלשתיני, שהיה נצור תקופה ארוכה במוקטעה, נהנה משעות רבות של קולות פיצוצים ויריות מתחת לחלונו, שהיו אמורים להטריד את מנוחתו ולגרום ל"העצמת תחושת המצור". כמה קצינים יצירתיים בפיקוד מרכז הגדילו עשות והחלו להאיר באורות כחולים וירוקים מרצדים את מתחם המגורים, שביחד עם קונצרט הפיצוצים אירגנו לנצורים מופע אור-קולי רב רושם מדי ערב. חלק מהנצורים התבלבלו ונערכו בעמדות קרב כשחשבו שהאורות המוזרים מלמדים על תחילתה של פעולה צבאית.

רמקולים השמיעו פיצוצים סביב הכנסייה. המצור על כנסיית המולד
רמקולים השמיעו פיצוצים סביב הכנסייה. המצור על כנסיית המולד ברקאי וולפסון

מטוסים מבהילים ילדים

בזמן האחרון החל צה"ל להגביר את השימוש באמצעי ל"פ נוסף, בעיקר מעל רצועת עזה, שמטרתו גרימת חרדה. הבומים העל-קוליים. בשיטה זו, מטוס סילון טס בגובה נמוך במיוחד ועובר למהירות על-קולית ממש מעל בתי תושבים. האפקט מהמם. שאגת המנועים מייצרת זעקה שאין דומה לה, קול המלחמה בצורתו העירומה ביותר. דקות אחרי הפיצוץ אי אפשר לשמוע שום דבר אחר, וקולות העולם החיצון נותרים עמומים גם שעות אחר כך.

אין זו הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש בקולם של מטוסים על מנת ליצור פגיעה מורלית. במלחמת קוריאה הפעילו הצפון קוריאנים בלילות מטוסי עץ ממלחמת העולם הראשונה, שמשמיעים חריקות איומות במעופם, על מנת למנוע מהחיילים האמריקנים שינה. ומעל עזה, במשך לילות רצופים, שלוש או ארבע פעמים כל לילה, מטוסי צה"ל השמיעו את הבומים.

השיטה עובדת כך: חיל האוויר מקבל מאגף המבצעים רשימת יעדים ברצועה, וקובע בהתאם באיזה גובה יטוסו המטוסים ומתי יעברו למהירות על-קולית. מחלקת חקר ביצועים מתכננת איזה נזק ייגרם לאוכלוסייה מהבומים, בכפר אחד הרעש יהיה כה חזק עד שיגרום להתמוטטות חושות ובניינים רעועים; בכפר אחר רק חלונות ודלתות יישברו; בכפר השלישי יופעלו כל אזעקות הרכב מעוצמת הרעש ובכפר הרביעי נסתפק בהחרדת התושבים ממיטותיהם.

ארגונים של האו"ם מדווחים על מאות מבנים שנפגעו כתוצאה מהבומים כבר בגל התקיפה הראשון. אבל הקורבן העיקרי הם הילדים. "70 אחוז מהמתלוננים על קשיים נפשיים אחרי הבומים היו ילדים", מספר ד"ר חאדר עבאס, פסיכולוג מעזה שעובד עם הרשות הפלשתינית. "למרות זאת, להערכתנו גם מבוגרים רבים סובלים, אך שומרים בבטן".

התוכנית לבריאות הנפש בעזה בראשות ד"ר איאד סראג' ערכה בשבועות האחרונים מחקר על השפעות סדרת הבומים העל-קוליים האחרונה. בדוח המסכם ובדיווחי סוכנויות בינלאומיות נכתב כי פעילות חיל האוויר עוררה בקרב ילדי עזה סיוטים, הפרעות שינה, חשש לצאת מהבית, התקפי חרדה קשים, חלומות עם מאפיינים אובדניים, התקפי זעם ותחושה כללית של חוסר ביטחון. "תיתכן השפעה ארוכת טווח על ילדים דכאוניים שתכלול התאבדויות", אומר עבאס.

"אתם חושבים שאני נהנה להפעיל בומים על-קוליים?", שואל האלוף גדי אייזנקוט, ראש אגף המבצעים של צה"ל, "שטוב לי להעיר ילדים קטנים באמצע הלילה? מה אנחנו אמורים לעשות? החמאס מעליל עלינו עלילות, יורים עלינו, הורגים לנו ילדים קטנים בשדרות. מה, נבקש מהם יפה להפסיק? נשלח להם פרחים? יכולנו להגיד לכל תושבי בית חנון: צאו מהבית בין שמונה ל-12, אנחנו עומדים להפציץ. מותר לעשות את זה לפי החוק הבינלאומי. אני יודע מה אומרים, 'צבא מטומטם, עושה בומים על ילדים בני שמונה'. אבל הבומים עדיפים על האלטרנטיבות".

אז אתה ישן טוב בלילה עם הבומים?
"לא, אבל זה לא קשור. קשה לי לישון כבר המון שנים. לוחמה פסיכולוגית זה הערת שוליים מול הפלשתינים, מה שחשוב באמת זה לתת להם תקווה. שאבא ייצא בבוקר להביא פרנסה ואוכל לילדים. צריך להפריד טרור מאוכלוסייה לא מתוך נחמדות, לא כי אני יפה נפש, אלא משום שזה עיקרון חשוב במלחמה בטרור. אם מה שקורה בשטח זה שנכנסים באוכלוסייה, שום מבצע ל"פ לא ישכנע אותם".

"למלחמה הפסיכולוגית נגדנו באמת אין השפעה רבה", טוען יוסף עיסא, מבכירי הביטחון המסכל בעזה. לדעתו, גם חלוקת הכרוזים גורמת נזק אמיתי לישראל. "הציבור מתנגד לירי הקסאמים גם בלי הכרוזים", הוא אומר. "אחרי הפיצוץ בג'באליה לפני כמה חודשים, שבו נהרגו 20 פלשתינים (טיל שהחמאס פוצץ בטעות), כל עזה קיללה את החמאס. אבל אז הגיעו הכרוזים של ישראל, שפשוט סייעו לארגון", הוא טוען. "אנשים רואים שישראל מנסה לתקוף את הארגון, אז הם עוברים אוטומטית לצד של החמאס, כחלק מתודעת המאבק בכיבוש. זה פשוט מביא לתוצאה ההפוכה".

למרות זאת, היו צעדי ל"פ שעיסא מעריך. "אמצעי הל"פ היעיל ביותר של ישראל נגד החמאס היה האיום של מופז נגד מחמוד א-זהאר", הוא אומר. א-זהאר מכהן כראש החמאס ברצועה, ומופז איים כי ישלח אותו "לבקר את השייח' יאסין", דהיינו - יהרוג אותו. "בחמאס התחילו לרעוד אחרי האיום", מספר עיסא, "א-זהאר הלך למצרים, ביקש שיגנו עליו ויובילו אותו במכוניות המשוריינות שלהם כדי שלא יפציצו אותו".

מדור מנוון

את תהליך ההקמה של המל"ת ניתן להגדיר כמשונה. מסורתית, תחום הלוחמה הפסיכולוגית נמצא בידי מחלקת בטחון מידע (לשעבר בטחון שדה) באגף המודיעין. רוב עבודתה של המחלקה נסבה סביב תחומים לא מוערכים בעליל כמו תחקיר בטחוני למתגייסים חדשים ואבטחת מידע. רוב הזמן איישו את מדור הל"פ במחלקה לא יותר מקומץ קצינים ומש"קים עם תקציב מצומצם, שניסו בעיקר לא לגרום נזק. "זה היה מדור מנוון שלא עשה כמעט כלום", טוען קצין בכיר שהכיר את היחידה.

כשלפני חמש שנים פירסם עיתון "הארץ" ידיעה שלפיה חלק חשוב מעבודת המחלקה היה לנסות לדחוף ידיעות מסוימות לתוך העיתונות הישראלית דווקא, במטרה להטות את דעת הקהל בארץ נגד איראן והחיזבאללה, החליט ראש אמ"ן דאז, עמוס מלכא, לצמצם עוד יותר את מדור הל"פ, עד שהפך לכמעט לא קיים.

בשנים הבאות ננקטו בצה"ל כמה פעולות יסודיות שמטרתן להחזיר לישראל יכולות לוחמה פסיכולוגית ומודיעיניות, אלא שהמאמצים הללו התבררו כחסרי תועלת ולא נעדרי חלמאות. התנהל הליך מורכב, רב חיילי, בהובלת אגף תורה והדרכה לבחינת תורת הלוחמה המודיעינית. עשרה קצינים, בהם בכירים, לקחו חלק בעבודת מטה במשך שנה והחלו לפרסם טיוטות שכללו המלצות מרחיקות לכת על אודות צורת העבודה של צה"ל בשימוש בלוחמה פסיכולוגית. במהלך עבודתה שמעה הוועדה, "מפה ומשם" כפי שהגדיר זאת קצין אחד, על ניסיון אחר שמתנהל, מעט מאחורי הקלעים, לבחון את תורת הלוחמה המודיעינית בצה"ל.

התברר שהרמטכ"ל יעלון הטיל על אלוף משנה מטעמו לבחון את תחום הלוחמה המודיעינית בצה"ל ולהגיש את מסקנותיו ישירות אליו. "התוצאות היו ידועות מראש", טוען קצין בכיר שהכיר את התהליכים. בוגי, הבינו כל המעורבים בדבר, יאמץ רק את המלצות האיש שלו, שהיו ממילא תפורות לתפישת הצריבה וההכרעה החביבה עליו.

"אפשר לקרוא למל"ת 'היחידה ליישום תפישת הצריבה התודעתית של בוגי'", אומר הקצין הבכיר. "היחידה הזו היא פיל לבן, שאריות של הצריבה התודעתית. יש שם אנשים טובים מאוד, אבל אנחנו מבזבזים משאבים וזמן ומטעים את עצמנו. הם רוצים ללוות כל מבצע צבאי עם תוכנית לוחמה פסיכולוגית, להסביר להם כאילו בעצם כולם כאן לטובתם. אלו שטויות".

ועדת המומחים נשכחה, המלצות אלוף המשנה אומצו, ולפני שנה החל צה"ל בהליכים להקמת המרכז למבצעי תודעה, שנמצא במקום תמוה בהיררכיה הצה"לית: כפוף לראש אגף מבצעים. "מונחה מקצועית", כפי שהרעיון מכונה באופן רשמי על ידי ראש אמ"ן. בפועל המשמעות היא שמדובר בגוף עם הרבה יותר כוח בתוך הצבא ממדור הל"פ הישן.

למפקדו החדש של הגוף מונה אלוף משנה ותיק, שקיבל עשרות תקנים חדשים והחל לאייש אותם בקציני מודיעין מומחים לערבית ובפסיכולוגים אזרחיים. היחידה החלה להיות פעילה בשלב מוקדם מאוד של הקמתה, ועמדה מאחורי מבצעים שונים עוד לפני שרוב אנשיה החלו לפעול באופן רשמי.

הלשנה אחרי הצפצוף

פעולת המל"ת המפורסמת ביותר היא, כנראה, מבצע מלשינון. באוקטובר, בעקבות סדרה של מתקפות על שדרות, פתח צה"ל תיבה קולית מיוחדת והציף את הרצועה בכרוזים שקראו לתושבים להתקשר לצה"ל כשהם מבחינים בחוליית משגרי קסאמים. "מהיום כל תושב יכול לסייע בהגנה על עצמו ועל בני ביתו ומשפחתו מפגיעת יורי הרקטות", נכתב בכרוז, "אל תהסס! למניעת ירי רקטות חייג למספר הטלפון הרשום כאן ומסור מידע".

כשהתקשרו, התקבלו המשיבים בהודעה בערבית: "הגעתם למשיבון השייך לצה"ל. אנא השאירו הודעתכם אחרי הצפצוף". מאוחר יותר נוספה גם האפשרות להלשין ב-SMS. לתיבה הקולית הגיעו כ-1,400 שיחות של פלשתינים, מיעוטם כדי למסור מידע וחלקם כדי לקלל. אלא שבצה"ל, באקט חובבני למדי, שכחו לרוקן את התיבה מהודעות, וחלק מהמתקשרים שמעו את הודעת בזק הסטנדרטית, בעברית צחה: "התיבה מלאה. לא ניתן להשאיר יותר הודעות, תודה".

אייזנקוט, על כל פנים, מעדיף לנצל את הל"פ כדי "להעביר לפלשתינים מסרים אמינים". הוא ידוע כמי שמעדיף את הגזר על המקל. בתפקידו הקודם היה מפקד איו"ש. מקודמו בתפקיד ירש יותר מ-120 מחסומים בתוך יהודה ושומרון, בעוזבו את התפקיד הותיר 14 מחסומים בלבד (אם לא סופרים את אלו שמקיפים את יהודה ושומרון).

במקביל נקט צעדים, מהם סמליים, לשיפור המחסומים שנותרו. בין השאר, הוא עמד מאחורי ההמלצה התקין במחסומים ציליות וברזיות להקל על ההמתנה. "כשהתקנתי גם שירותים במחסומים", הוא מספר, "ביקרו אותי. שאלו 'מה השלב הבא, מטהר אוויר בניחוח פטל?'".

השלב הבא היה דווקא סוכריות - בתקופה בה היה מפקד האוגדה, גילה יוזמה מקומית של מפקד גדוד מילואים שהורה לחייליו לחלק לממתינים ממתקי טופי למציצה. כמה חודשים קודם לכן, השתמש צה"ל באיו"ש בחוברות צביעה עם ציורים של פרחים ושמש, שחולקו לילדים פלשתינים שהמתינו במחסום. גם זה סוג של ל"פ.

אייזנקוט מנפנף בכמה מסמכים עם גרפים שמלמדים על הנמכת הלהבות. לפני למעלה משנה, הוא מצביע על עמודה אדומה גבוהה, היו 400 פלשתינים שהראו נכונות לבצע פעולות התאבדות. היום, הוא מצביע על עמודה כחולה נמוכה בהרבה, יש פחות מ-30. "איך הגענו למצב הזה?", הוא שואל רטורית, "לא בזכות יחידת ל"פ חדשה. יש דוגמה שאני אוהב לתת. כשהייתי מפקד איו"ש קיבלתי כל יום דוחות מודיעין שאומרים טרור טרור טרור. אבל כשחזרתי הביתה מהמפקדה, דרך בית אל וצומת תפוח, בבוקר ובערב, בגשם ובשמש הקופחת, ראיתי ילדים בדרך לבית הספר. אמרתי לעצמי - זה העיקר. תן לילדים ולנערים האלה תקווה, תקבל פחות טרור".

עדכון אחרון : 17/12/2005 16:50
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים