גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


האורתודוקסיה היהודית חולה

היוהרה הדתית מגוחכת ומסוכנת ליהדות. במבי שלג חוששת מהאורתודוכסיה החרד"לית שמתפשטת במחנה הדתי-לאומי

במבי שלג | 9/1/2006 6:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בלילה שבין חמישי לשישי, יצא לי לצפות בתוכנית "פוליטיקה" בערוץ ‭,1‬ בהנחייתו של עודד שחר, שבה השתתף, בין מרואיינים רבים, גם בני קצובר, בעבר ראש המועצה האזורית שומרון. וכך אמר קצובר, (בציטוט חופשי‭:(‬ "הבעיה עם שרון היא שאין לו קשר ליהדות. מה שהעסיק אותו זה ביטחון. והתברר שמי שהקשר שלו לארץ איננו שורשי כיוון שאיננו נובע מהיהדות - יישבר תחת לחץ. וכך קיבלנו את תוכנית ההתנתקות‭."‬

באותה רוח עצמה, מתבטא העורך החדש של כתב העת נקודה, מוטי קרפל. בעבר היה נקודה הביטאון של היישובים היהודיים ביהודה, שומרון ועזה. עכשיו עבר גם הביטאון האידיאולוגי של גוש אמונים הפרטה, והוא נמצא בבעלותו של שלמה בן-צבי, טייקון כלכלי, השולט ברובם המוחלט של כלי התקשורת, הפונים אל הציבור הציוני-דתי: מקור ראשון, הצופה, נקודה, ערוץ מורשת, ערוץ תכלת (במאמר מוסגר, שאלה: מישהו בחבורה של ההגבלים העסקיים מתעניין בסוגיה הכלכלית-משפטית, הנוצרת כשיש מונופול גורף בכלי התקשורת הפונים למגזר אחד‭.(?‬

שלמה בן-צבי אינו משקיע נטול אינטרסים כלכליים, אלא שבמקרה של נקודה, ההשקעה היא אידיאולוגית נטו. קרפל הוא המנהיג הרוחני של משה פייגלין, שבן-צבי מקורב אליו פוליטית ואידיאולוגית.

בראיון שהעניק קרפל בסוף השבוע לעיתונאי מירון רפפורט מהארץ הוא אמר: "מועצת יש"ע תמיד ראתה את עצמה כחבורה של עסקנים. הם מנהיגים של מגזר, הם דואגים שהיישובים יפרחו, שיהיו יותר בתי ספר ויותר הסעות. נקודה ביטא את הרוח הזאת. אבל הביטאון הזה לא יכול להיות הביטאון של היישובים ביהודה ושומרון. זה ביטאון שצריך לנסח את הרוח האמונית. הציר הבא בפוליטיקה הישראלית הוא הציר של יהודים מול ישראלים. גם ישראלים הם יהודים, אבל השאלה מה אתה קודם".
לא רק יוהרה דתית

כשקוראים את קרפל, אפשר רק להצטער בצערו של בני קצובר. הנה הוא, שהיה ועודנו, קשור בכל נימי נפשו למהלך "האמוני‭,"‬ מכונה "עסקן‭,"‬ ויש מי שיבטא את עמדותיו האמוניות טוב ממנו.

לשם הגילוי הנאות צריך לומר שהייתי, במשך שנים רבות, חברת מערכת הביטאון נקודה. שנים רבות לאחר שעזבתי, שיניתי גם את דעתי האידיאולוגית והפוליטית, אבל תמיד נשארה בליבי פינה חמה לנקודה, שהיה ביטאון ברמה גבוהה, מתסיס ומעורר מחשבה, פתוח לרוחות הזמן. כשאני קוראת את קרפל, הטוען שהעם היהודי חולה, ומאזינה לבני קצובר מסביר, ששרון עשה את תוכנית ההתנתקות כיוון שאיננו קשור ליהדות, אלא לביטחון, אני מבקשת לומר להם ולשכמותם:

האורתודוקסיה היהודית חולה. והאורתודוקסיה החרד"לית חולה באופן מיוחד. שכן, בליבה של האורתודוקסיה היהודית בוערות שתי להבות, של אמת ושל שקר. להבת האמת היא המחויבות המוחלטת והבלתי מתפשרת לעתידו ולשלומו של העם היהודי. להבת השקר, לעומת זאת, ניזונה מן הבערה הקובעת ש"רק אנחנו, רק היהודים האורתודוקסים, ובמקרה הנ"ל, רק היהודים החרד"ליים, רק אנו הדבר האמיתי. וכל השאר הם איזשהו סוג של זיוף שעתיד לקמול, ושאנו נחליף, בבוא העת‭."‬

לא רק יוהרה דתית בלתי נסבלת יש כאן, אלא סתם יוהרה של בני אדם, שסבורים שהם יהודים טובים יותר, אותנטיים יותר, אמיתיים יותר, מכל האחרים. והעמדה הזאת היא מגוחכת ומסוכנת, כאחד.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

במבי שלג

צילום: נעם וינד

עורכת המגזין "ארץ אחרת", המבקש לקדם שיחה ישראלית פוסט-סקטוריאלית. בעבר, עורכת עיתון הילדים והנוער "אותיות". בעבר האידיאולוגי, חברת מערכת העיתון "נקודה". נשואה ליאיר ואמא לשלושה ילדים.

לכל הטורים של במבי שלג
  • עוד ב''יהדות''

לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים