גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


כך נפלה ירושלים

הלכה למעשה ירושלים כבר מחולקת: למעט העיר העתיקה, כף רגלו של יהודי לא דורכת בשכונות העיר המזרחית' ועל פי התחזיות הדמוגרפיות, הרוב היהודי בעיר ייעלם בעוד 24 שנים

יובל הימן | 23/1/2006 7:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הלכה למעשה ירושלים כבר מחולקת. למעט העיר העתיקה וכמה גיחות ספוראדיות לרכישת בשר טלה בבית חנינא או תיקון הרכב בוואדי ג'וז, כף רגלו של יהודי לא דורכת בשכונות מזרח העיר. שועפת, ג'בל מוכבר, עיסוויה, צור באהר ואחיותיהן, הן אקס טריטוריאליות לצאצאי אברהם.

אף אחד באמת לא מגיע לשם. בכל כמה ימים יש נוכחות של משאיות לפינוי אשפה בחסות עיריית ירושלים או האו"ם, לא יותר. מה שכן, סדר היום הישראלי במהלך החודשים הקרובים ינוע סביב שאלה מורכבת שבפשטות תיקרא: "לחלק או לא לחלק"? כי איך שלא נסובב את מגרש המשחקים הפוליטי, תעלה הסוגיה, וחלוקת ירושלים שהיתה עד כה "פרה קדושה" הפכה לחלק מהמצע של המיינסטרים, שאפילו במפלגת העבודה לא מתביישים להתפאר בו.
  
לפי הסקרים האחרונים, מבחינתו של אזרח ישראלי הממוצע, אין מקום לדיונים בנוגע לגדה למשל. דינה כדין גוש קטיף. בנוגע לחלקיה מיושבי הערבים של בירת ישראל, הפולמוס סבוך יותר. סביר להניח כי כל אחד מהמועמדים הרלוונטיים למשרת ראש הממשלה הבא של ישראל ייתן דעתו בנושא.

אם תעשו ניתוח, אפילו שטחי, תראו שכולם צודקים. אלה שטוענים כי יש לחלק את ירושלים, צודקים. הרי אין טעם להחזיק אוכלוסייה ממורמרת שעולה לקופת המדינה ולעירייה מיליארדי שקלים בכל שנה. ממילא יאמרו, החלוקה הזאת קיימת גם ללא חומה מפרידה. מה גם שתושבי מזרח העיר משתתפים בבחירות לרשות הפלשתינית.

מנגד, ישאלו המתנגדים, "האם חיילים שילמו בדמם לחינם על פדיון הכותל המערבי?"‬ ויחזקו את טענותיהם בדבר הימצאותם של יהודים בחלק מהשכונות. ומה יהיה על פרויקט "נוף ציון", שעתיד לקום בפתחו של הכפר ג'בל מוכבר? וכן, גם הם צודקים.
הפלונטר מסתבך עוד יותר

הפלונטר מסתבך עוד יותר כאשר שואלים את תושביה הערבים של העיר מה הם רוצים. רובם, ראו זה פלא, מעדיפים לחיות בשלטון ישראלי, ולוותר על חוויית הבתולין בנטילת חלק בבניית המדינה הפלשתינית. אחרים מבקשים אוטופיה, ורואים את הפתרון בחיים ללא גבולות.

עם זאת, סקר שערכו לאחרונה מכון "תצפית" וד"ר אהרון פיין, מגלה כי 63 אחוז מהנסקרים, תושבי מערב ירושלים, מוכנים לחלוקה מחדש

של העיר. מאותו סקר עולה כי רוב הנשאלים מעדיפים חלוקה שבה העיר העתיקה ושכונת הר הזיתים (שבה מצוי בית קברות יהודי) יישארו בידי ישראל, ויתר השכונות יועברו לחסותו של אבו-מאזן.

עיקר הדאגה בציבור נובעת מהכרסום המתמיד ברוב היהודי בעיר. רוב שעמד בשנת 1967 על 75 אחוזים, ירד בימים אלו לשני שלישים, ועל פי התחזיות הדמוגרפיות, ייעלם בעוד 24 שנים. אז יהיה תיקו.

מי שואל אותם?

מרבית התושבים הערבים שאיתם שוחחנו, מצהירים שלפלשתין הם לא יעברו. הסיבות קיומיות וכלכליות בעיקרן, מתובלות במעט נוסטלגיה מהילדות. ככלל, ערביי ירושלים חרדים לגורלם ביום שבו תוקם חומה בינם לבין העולם המערבי. הסיפורים של הקרובים מהצד האחר אינם מלבבים במיוחד.

היום, ערביי ירושלים נהנים מחופש תנועה בלתי מוגבל בכל רחבי ישראל, ממשכורות משופרות, מביטוח בריאות, מביטוח לאומי וכדומה. ולכל אלה משקל כבד בשיקולי בעד ונגד שגרתיים.
  
מנגד, קרוביהם שמעבר לגדר נאלצים לעמוד שעות במחסומים, בעת מחלה הם יכולים לבחור אחת מבין שתי אופציות: שירותי הבריאות תוצרת הראיס, או המתנה בקוצר רוח במחסום תוך אובדן שעות יקרות עד שיגיעו לבית חולים נורמלי. המשכורות ברשות נמוכות בשליש, התשתיות דפוקות והאנדרלמוסיה חוגגת. אפילו חיסכון בארנונה ובמוצרי צריכה, אין בו כדי לשכנע מי מהם לעבור צד.

"פלשתין זה העם שלי, אני חושב על פלשתין, על ישראל, ואני גם חושב על עצמי", מסביר עיסא קומפוז, תושב בית חנינא. "כשאני חושב על כך, אני לא מוכן ללכת לגור ברשות הפלשתינית. למה שאני אלך לשם? פה כולם אינטליגנטים, יש פה פרנסה וקופות חולים. טוב לי בישראל".

מאז שחרב החלוקה מתקרבת לגרונם, עשו תושבים רבים תרגיל קטן. מחנה הפליטים שועפת, למשל, מחולק היום לשניים. נסיעה בכביש הראשי מלמדת על האבסורד. כל הבניינים מצד ימין נחשבים לישראליים. הם משלמים ארנונה ומסים כחוק, נהנים מפינוי אשפה והשכירות יקרה יותר.

מצד שמאל של הכביש זאת פלשתין. אין פינוי אשפה, אין מסים, אין ארנונה והשכירות נמוכה. בגלל החלוקה השרירותית, תושבים שנשארו בפיקוח הרשות שכרו דירות בחלק הישראלי, על אף שהמחירים גבוהים פי שניים במקרה הטוב ופי חמישה במקרה הרע.

בשביל הטעימה, נספר כי וילה מפוארת בצד הלא נכון של שוק הנדל"ן תעלה כ‭400-‬ שקל לחודש. דירה צנועה בת ארבעה חדרים בצד הישראלי של שועפת תעלה קצת יותר מ‭2,000-‬ שקל לחודש. ולא יעזור כלום, ההפרש הזה, שגובהו מחצית ויותר ממשכורת חודשית ממוצעת, שווה המון.

נוסף על כך, הם דואגים לשלם ארנונה בדבקות, ונאחזים בכל מה שהם יכולים כדי להיחשב לתושבי ישראל. כשתיפול פרוסת הלחם על הרצפה, הם רוצים להיות בצד הנכון. "ייתנו לנו ביטוח לאומי בפלשתין?", שואל תושב אחר מבית חנינא. "עזוב אותך, מי רוצה בכלל ללכת לשם? תדע לך, הישראלים לא ייתנו את בית חנינא בחיים. מספיק שמקבלים טונה ארנונה על התחת שלנו. אני לא מכיר אחד שרוצה לגור שם, כולם בורחים. תגיד לי אתה, מי שיש לו תעודה כחולה, ילך לגור בפלשתין?". ‬

ויש כמובן רומנטיקנים

בעיקרון, מדובר בתושבים נורמטיבים שגם אם תגיע הגזרה, יקבלו אותה בשקט וינסו להתמודד, אבל יש אחרים שמוכנים להיאבק בכל כוחם.
  
"אנחנו נעשה אינתיפאדה נגד פלשתין. מה שהיה באינתיפאדה נגד ישראל זה כלום",‬ מאיים תושב שועפת. גם בצור באהר, שעל ראשי תושביה עומדת להיבנות החומה שתנתק אותם מירושלים, מוכנים להילחם. "תאמין לי שאם יעבירו אותנו לפלשתין, אני הולך לפוצץ להם את הראש", אומר אחד התושבים, "אנחנו נעשה מלחמה. יש בצור באהר נשק, ואנחנו מתכוונים להילחם בכל דרך כדי להישאר בישראל. חלאס, כל החיים שלי אני בישראל וטוב לי כאן. אני לא רוצה כלום, רק שייתנו לי להביא אוכל לילדים שלי".

ויש כמובן רומנטיקנים. אלה שלקחו כדוגמה את תקופת חומה ומגדל ו"אנו באנו ארצה", ורוצים ליישם את החזון הציוני בפלשתין. אלה לא רואים את יתרונות השירותים הישראליים. ההפך, הם שמים לב לקיפוח, למחסור בתשתיות סבירות בכפרים, ליחס משפיל ולמבטים החשדניים אחרי כל פיגוע.

"לא איכפת לי לגור בפלשתין",‬ אומר חוסיין בדרייה הקצב מבית חנינא, "יש בן אדם שלא אוהב לישון בבית שלו? כל מי שאמר לך שהוא רוצה להישאר בישראל, שקרן. אני מחפש את אבא שלי, ואני רוצה את הכבוד שלי. זה הרבה יותר חשוב לי מכסף. נכון שבכל דבר חדש יש בעיה, אבל רק שיתחילו. שמעת פעם על בן אדם שמטפס על סולם מלמעלה? בסוף יהיה סידור. תגיד לי אתה, איך התחילו היהודים? אני חי בכבוד, לא רע לי בישראל, אבל חסר לי השלטון שלי. היה לי אטליז ברמאללה, אבל סגרתי כי בכל יום היה לוקח לי ארבע שעות להיכנס ולצאת. אני ירושלמי, אבל אני חושב שצריך שיהיו שתי מדינות. מה רע בזה?".
   
 כל הכפרים, למעט שכונת בית חנינא, נמצאים במצוקה קשה של שירותים ותשתיות. הכבישים הרוסים, מלאים בורות, בחלק מהמקומות מדובר במפגע בטיחותי של ממש, בכבישים הראשיים אין אפשרות מעבר ליותר ממכונית אחת. יש הזנחה, זבל ברחובות ובנייה לא חוקית. בעיסוויה למשל, עיקר קצפו של המוכתר דרוויש מוסא דרוויש יוצא על העובדה שפקחי העירייה הורסים בתים שנבנו על אדמות, במקום להוציא צווי הריסה להרחבות של תושבים על חשבון הכביש הצר ממילא.

נטל כלכלי כבד

המספרים, כפי שמופיעים בדיווחים שאסף ד"ר מאיר מרגלית בשביל אגפי עיריית ירושלים משנת ‭,2003‬ מצביעים על פער עצום בין מערב העיר למזרחה בהשקעת תקציבים. תושב מערב העיר זוכה להשקעה של 142 שקל, לעומת בן הדוד ממזרח שמושקעים בו ‭2.70‬ שקלים בממוצע.

הפערים האלה גורפים בהקשר של כל האגפים. באגף לשיפור פני העיר שאחראי לפיתוח ולאחזקה של גנים ציבוריים, כבישים ומדרכות, השקיעו במזרח העיר 600 אלף שקל מתוך תקציב נאה של 67 מיליון. מינהל חינוך למשל משקיע ‭7,351‬ שקל בתלמיד ממערב העיר, לעומת ‭2,400‬ שקל בתלמיד מהמזרח. ואלה רק שתי דוגמאות שבהחלט מעידות על הכלל.

מבחינת העירייה, תושבי מזרח העיר הם נטל כבד. על אף שהם מונים כ‭230-‬ אלף איש, ההכנסות מארנונה וממסים לא מכסות את ההוצאות הגדולות. הוצאות שמקורן במדיניות הממשלות לאורך השנים.

"תושביה הערבים של ירושלים הם מועקה כלכלית על העיר", אומר ד"ר משה עמירב, ראש המגמה למינהל ולמדיניות ציבורית במכללת בית ברל, ובעבר יועצו של אהוד ברק לשיחות בקמפ דיוויד. "נעשו המון טעויות בתחום הכלכלי. אם בבניית השכונות החדשות בשנות ה‭70-‬ שהביאה אלפי פלשתינים לעיר, ואם בהמשך פיתוח תעשיות זולות על חשבון ההיי-טק. וזה עוד לפני שהזכרנו כמעט מיליארד שקל שיוצאים בכל שנה מקופת הביטוח הלאומי. אין ספק שהקונספט של ממשלת ישראל, שמאז ומתמיד דרשה לחזק את ירושלים היהודית, נכשל".

מומחים אחרים טוענים שהבורות בנוגע לסוגיית החלוקה גדולה מאוד. ההדיוטות וגם מי שאמורים להבין דבר או שניים בנושא, לא יודעים מאילו חלקים של מזרח העיר יש להיפרד. בניגוד למה שניתן לחשוב, אין מדובר בשכונות יהודיות מובהקות כמו נווה יעקב, גילה ופסגת זאב, אלא בשכונות ובכפרים שכבר מזמן אינם חלק מהרוטינה של הירושלמי המערבי. ובכל זאת, לתושבי מזרח העיר יש אינטרס גדול להישאר בשלטון ישראל, למרות הקיפוח.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים