גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


רב צבאי חדש

הרב אבי רונצקי מאיתמר הוא הרב הצבאי החדש

גלעד שנהב | 27/3/2006 11:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר שבועות של שמועות, הודיע הבוקר הרמטכ"ל כי הרב אביחי רונצקי ימונה לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

רונצקי, תושב איתמר, אל"מ (במיל') וסמח"ט, יחליף בתפקידו את תא"ל הרב ישראל וייס. עם מינויו לתפקיד יועלה רונצקי לדרגת תא"ל.

כפי שפורסם לראשונה ב-NRG יהדות, לקו הגמר של התפקיד הגיעו שני מועמדים, הרב יובל שרלו והרב רונצקי. שלושת המועמדים הנוספים היו הרב ראם הכהן, הרב רפי פרץ והרב דוקי בן ארצי.
לוחם, פוסק, מותקף

הרב אביחי רונצקי (54) נולד למשפחה חילונית ולמד בפנימייה הצבאית של בית הספר הריאלי בחיפה. הוא התגייס לשייטת ופרש באמצע המסלול, אך לא נמלט ממחיר הצלילה בקישון. לפני כארבע שנים הוא התמודד עם גידול סרטני שהתגלה בלחייו.

מהשייטת עבר רונצקי לסיירת שקד, שבה לחם כמפקד פלוגה במלחמת יום הכיפורים. הפלוגה שפיקד עליה סופחה לגדוד טנקים והשתתפה בקרבות קשים בראס-סודר שבחזית המצרית. בין פקודיו בסיירת לאחר המלחמה היה גם ראש השב"כ יובל דיסקין. השניים שומרים על קשרי ידידות עד היום. לאחרונה ביקר דיסקין, בתיווכו של הרב רונצקי, בכמה ישיבות. הפגישות נשמרו בסוד, עד שלפני שבועות אחדים הודלפו לתקשורת דברים שאמר דיסקין במכינה בעלי, וההדלפה קטעה את המשך הפגישות.

במקביל להמשך שירותו בסיירת החל הרב רונצקי בתהליך של חזרה בתשובה יחד עם אשתו רונית, שאותה הכיר כששירתה אצלו בסיירת כפקידה פלוגתית. בשנת 1984 היתה משפחת רונצקי שותפה בהקמת היישוב איתמר שבשומרון, עם משפחות נוספות של חוזרים בתשובה מ'מכון מאיר'. הרב רונצקי שימש רב היישוב בשנים הראשונות, וכיום הוא משמש דוברו. במקביל הוא עדיין משרת במילואים כראש המטה של החטיבה המרחבית שומרון, שיושבת במחנה חורון הסמוך לאיתמר. מדי יום שישי הוא לובש את מדיו ומסייר בגזרה עם מפקדי החטיבה. חרף קרביותו, הרב רונצקי משדר עדינות ומתינות בהליכותיו. 

הרב רונצקי לימד במשך כמה שנים בישיבת עטרת כוהנים שברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים, והשקפותיו על המדינה והצבא דומות לאלו של ראש הישיבה הרב שלמה אבינר. כמו הרב אבינר, גם הרב רונצקי נוקט קו ממלכתי ומתנגד לסירוב פקודה. "הצבא בנוי על ביצוע פקודות ככתבן וכלשונן", כתב הרב רונצקי, "ואם יהיו חיילים שיחליטו על פקודות מסוימות שאינן לרוחם ומשום כך לא יבצעו אותן, תשרור אנדרלמוסיה רבתי בכלל שורות הצבא שעלולה להביא לפיקוח נפש". לקראת ההתנתקות נפגש הרב רונצקי עם צוערים דתיים בבה"ד 1 ושוחח עימם על הקושי במילוי פקודת הפינוי.

כתלמיד חכם מוערך, שמכיר היטב את המערכת הצבאית, הפך הרב רונצקי לפוסק מבוקש

בקרב חיילים דתיים, וביחוד בקרב בוגרי מכינות קדם צבאיות שאחוז גבוה מהם משרת ביחידות מובחרות דוגמת אלו שבהן שירת הוא. במהלך העשור האחרון פירסם הרב רונצקי את סדרת הספרים 'כחיצים ביד גיבור', שבה כינס תשובות שנתן לשאלות הלכתיות של חיילים.

קו הפסיקה של הרב רונצקי נחשב מֵקל, ורבים תולים זאת בעברו הצבאי. כשנשאל בעבר על נטייתו להקל אמר: "רק מי שמכיר את פני הדברים כפי שהם נראים בשטח, על הלחצים הנלווים להם, יידע כיצד לפסוק". הרב רונצקי מעניק בפסיקתו חשיבות הלכתית לא רק לפעילות מבצעית אלא גם לתרגילים צבאיים, והוא גם עושה שימוש נרחב בפסיקותיו בַּכלל "העוסק במצווה פטור מן המצווה".

פסק הלכה אחד שלו עורר סערה קטנה בחוגי 'נאמני תורה ועבודה'. בתשובה לשאלת חובש קרבי שנדרש לטפל בשבת במחבל ערבי פצוע פסק הרב רונצקי שאמנם יש לטפל במחבל, אך נימק זאת רק בחשש לאיבה שתוביל לפגיעה ביהודים ובצורך שיש לשב"כ לחקור את המחבל. יוסק'ה אחיטוב, מהוגי הדעות בקיבוץ הדתי, זעם על הפסק שבו נכתב שבאופן עקרוני אם ניתן להתחמק מטיפול בגוי בשבת, יש לעשות זאת. הרב רונצקי ענה לאחיטוב שערכה של השבת חשוב מערך חיי הגוי, והוסיף שכשיש התנגשות בין הנחיה ברוח הקוד האתי של צה"ל לבין הוראת ההלכה ודאי שיש לשמוע לדעת ההלכה – אם כי ציין כי בכל שנות שירותו לא נדרש להכריע בין השתיים. בימים האחרונים שלפו חוגים בשמאל את פסק ההלכה הזה כדי לטעון שהרב רונצקי אינו מתאים לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

לפני כשנה מונה הרב רונצקי לעמוד בראש ועדה לבחינת תנאי שירותם הצבאי של חיילים דתיים שהתלוננו על בעיות הלכתיות שנוצרו עקב השירות המשותף לבנים ולבנות. מינויו של רונצקי לרבצ"ר עשוי לפתור את בעיית המתח שנוצר בשנים האחרונות בין הרבנים שצמחו ברבנות הצבאית לבין ראשי הישיבות והמכינות. העובדה שחלק מהרבנים הצבאיים לא היו לוחמים הביאה לכך שהן הפיקוד בצה"ל והן ראשי הישיבות נטו לזלזל בפסקיהם. רב מוערך בעל עבר קרבי עשיר כשל הרב רונצקי עשוי להשיב לרבנות הצבאית את הכבוד שאבד לה מאז תקופת כהונתו של הרב שלמה גורן.

הפרופיל באדיבות אלישיב רייכנר.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''יהדות''

לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים