גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


"חיזבאללה ביצע פשעי מלחמה"

דוח "אמנסטי" שמתפרסם היום קובע כי חיזבאללה הפר באופן בוטה החוק הבינ"ל, שיגר אלפי קטיושות, הרג ופצע אזרחים "יש להקים ועדת חקירה בינ"ל"

איתמר ענברי | 14/9/2006 2:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חיזבאללה ביצע פשעי מלחמה נגד אזרחי ישראל והפר באופן בוטה את החוק הבינלאומי במהלך מלחמת לבנון השנייה - כך קובע דוח של ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" שמפורסם היום. בארגון קוראים להקים ועדת חקירה בינלאומית ובלתי תלויה לבדיקת הפגיעה באזרחים משני הצדדים.

הדוח, שמתפרסם היום תחת השם "תחת אש - התקפות חיזבאללה על צפון ישראל", הוא השני בסדרת הדוחות הבוחנים את הפרות החוק הבינלאומי שביצעו ישראל וחיזבאללה במהלך העימות האחרון. . הדוח הראשון בסדרה בחן את התנהגותה של ישראל במהלך המלחמה.

לצורך הכנת הדוחות, נפגשו צוותי המחקר של הארגון בישראל ובלבנון עם קורבנות משני הצדדים, נפגשו עם נציגי ממשל וצבא, וניתחו מידע שהגיע ממקורות רשמיים, ארגונים אזרחיים ומכלי התקשורת. הדוח, העוסק בחיזבאללה, יימסר היום לידי ראש העיר חיפה, יונה יהב.

לפי הדוח, הפר חיזבאללה את החוק הבינלאומי באופן בוטה - הפרה המגיעה לדברי הארגון לכדי פשעי מלחמה. בהתקפותיו, אומרים באמנסטי, "הפר ארגון חיזבאללה את עקרון היסוד של אבחנה בין מטרות צבאיות למטרות אזרחיות, תוך שהוא מצהיר על כוונתו לפגוע במכוון באזרחים".

כך למשל, מוזכר בדוח השימוש שעשה חיזבאללה ברקטות המכילות אלפי כדוריות מתכת קטנות, וזאת כדי לגרום לפגיעה רחבה וקשה. במקביל, ממשיך הארגון לבחון פעולות מלחמה נוספות של חיזבאללה, ובכללן הטענה לפיה השתמש חיזבאללה באוכלוסייה הלבנונית כב"מגן אנושי".

"היקף ההתקפות של חיזבאללה על ערים וכפרים ישראליים, האופי הבלתי מבחין של כלי הנשק שבהם השתמשו, והצהרות מנהיגי הארגון מאשרים את כוונתם לפגוע באזרחים", קובעת מזכ"לית "אמנסטי אינטרנשיונל", איירין קאהן. "חיזבאללה הפר באופן ברור את חוקי המלחמה".  
בית שנפגע מרסיסי קטיושה. צילום: מורן מעיין
בית שנפגע מרסיסי קטיושה. צילום: מורן מעיין  מורן מעיין
שני מיליון אזרחים בטווח איום הרקטות

הדוח מזכיר את היקף הפגיעה באזרחי ישראל ואת היקף הנזק שנגרם לתשתיות האזרחיות כתוצאה מהירי הבלתי מובחן שביצע חיזבאללה לעבר מטרות אזרחיות. לפי הנתונים בדוח, במהלך 34 ימי הלחימה ירה חיזבאללה לעבר ישראל 3,970 קטיושות, שהן נשק לא מדויק במהותו. 901 מהרקטות פגעו באזורים מיושבים וגרמו להריגתם של 43 אזרחים, בהם שבעה ילדים.

מהדוח עולה כי יותר מ-1,000 רקטות נחתו בקריית-שמונה ובסביבתה, 808 רקטות נחתו בנהריה ובסביבתה, 471 רקטות נחתו באזור צפת, כ-100 רקטות נחתו באזור חיפה, ומאות רקטות נוספות נחתו באזורים עירוניים

אחרים. בסך הכל, קובע הדוח, נמצאו בטווח איום הרקטות של חיזבאללה כשני מיליון אזרחים ישראלים.

עוד עולה מהדוח כי כ-1,500 אזרחים נפצעו במהלך הלחימה, 33 מהם קשה. יותר מ-2,700 אזרחים נוספים, שהוגדרו נפגעי הלם וחרדה, אושפזו וטופלו בבתי חולים בישראל.

ב"אמנסטי אינטרנשיונל" מעריכים כי 500-350 אלף בני אדם עזבו את בתיהם בצפון וחיפשו מקלט הרחק מקו האש. רוב האזרחים שנותרו בצפון היו קשישים, חולים או כאלה שידם לא היתה משגת כדי לעזוב, והם נאלצו לשהות רוב תקופת הלחימה במקלטים, שלא היו ערוכים ללחימה.

צילום: דו''צ
מכבים שריפה שנגרמה מנפילת קטיושה. צילום: דו''צ
מאות דונמים של חורש ושטחים פתוחים נשרפו

גם התשתיות האזרחיות ספגו נזקים רבים כתוצאה מירי חיזבאללה. לפי הדוח, במהלך המלחמה נפגעו 12 אלף מבנים, רובם מבני מגורים שספגו פגיעה משנית ומיעוטם מבנים שספגו פגיעה ישירה. 400 מבני ציבור, בהם 4 בתי-חולים, בתי-כנסת, בתי-ספר, עסקים ומבנים ציבוריים נפגעו גם כן.

הדוח מתייחס גם לסוגית הפגיעה בשטחים הפתוחים ובחורש הטבעי. הדוח קובע כי מאות דונמים של חורש ושטחים פתוחים נשרפו כליל כתוצאה מהתלקחות רקטות הקטיושה ופצצות המרגמה בשטחים הפתוחים.

ב"אמסנטי אינטרנשיונל" גינו את מעשי חיזבאללה, אך מתחו ביקורת גם על פעולותיה של ישראל במהלך המלחמה, כפי שקבע הדוח הקודם שפרסם הארגון. "נפגשנו עם משפחות של הרוגים ופצועים שכל עולמם חרם עליהם באופן פתאומי ושרירותי", אמר מנכ"ל "אמנסטי ישראל", אמנון וידן.

וידן הוסיף: "חוקי המלחמה נועדו בדיוק למקרים כאלו: כדי להבטיח שאזרחים שאינם מעורבים בלחימה יהיו מחוץ לקו האש, גם אם הפגיעה בהם עשויה לשרת מטרה צבאית או פוליטית כזו או אחרת. במלחמה האחרונה, העיקרון הזה הופר בבוטות על ידי שני הצדדים".

על סמך ממצאי הביניים שאספו אנשי הארגון, פנה "אמנסטי אינטרנשיונל" לאו"ם בקריאה לשלוח לאזור ועדת חקירה בינלאומית ובלתי תלויה, שתבחן את הפרות החוק הבינלאומי משני הצדדים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים