גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


חזון בן-גוריון טבע בשממה של הנגב

לפני 60 שנה הוקמו 11 הנקודות, שהבטיחו את הכללתו של הנגב בשטח המדינה. היום סדר העדיפויות שונה. ארבעה שמחוברים בנפשם למקום מבכים את החלום

משה פריאל | 19/10/2006 13:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במוצאי יום כיפור לפני 60 שנה הוקמו במבצע התיישבות גדול 11 הנקודות בנגב: אורים, בארי, גלאון, חצרים, כפר- דרום, משמר הנגב, נבטים, נירים, קדמה, שובל ותקומה. מבצע ההתיישבות הגדול מסוגו הבטיח את הכללת הנגב בשטחי המדינה היהודית, והפריח את שממת האזור. אבל השנים שעברו שינו את סדרי העדיפויות, וכיום משתלטת על שטחי המדבר בנייה בלתי חוקית. "המדינה שכחה לסיים את מה שהתחילה", אומרים אלו שראו את ההתיישבות בימיה הראשונים.

מבצע הקמת היישובים באישון לילה הגיע כתגובה להמלצת ועדת מומחים שלא לכלול את הנגב באזור שיעבור לשליטה יהודית, ומטרתו הייתה ליצור עובדות בשטח. לוי אשכול, שמילא באותה עת את תפקיד ראש מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית בארץ עמד מאחורי היוזמה.

מבצע ההתיישבות נחשב לגדול מסוגו בשנים שקדמו להקמת מדינת ישראל. כמה שעות לאחר עזיבת כוחות האו"ם את השטח, יצאו השיירות משישה בסיסי מוצא בנגב, אל 11 הנקודות. המתיישבים הגיעו מכל הזרמים ההתיישבותיים ותנועות הנוער, ובגופם זרמה רוח ההתיישבות.
"אמרו לי: תכין 25 בחורים ו-5 בחורות"

שר החינוך לשעבר ואיש קיבוץ חצרים, אהרון ידלין, היה שותף בליל העלייה לקרקע. "באותה עת הייתי מזכיר של קבוצת הצופים בארות", הוא משחזר. "יומיים לפני יום כיפור באו אלי והודיעו לי כי במוצאי החג תגיע משאית שתקים יישוב חדש. אמרו לי לשמור את זה בסוד ולהכין 25 בחורים וחמש בחורות, מקום העלייה היה קיבוץ בארי". 

ידלין אומר כי מבצע ההתיישבות סייע להפריח את הנגב השומם מחד, ומאידך הבטיח שהנגב

ייכלל בתחומי המדינה היהודית העתידה. אולם המצב היום שונה. ידלין טוען שממשלת ישראל הייתה צריכה להשקיע יותר בפיתוח הנגב. "לפני 25 שנה הנגב היה מרכז הפיתוח וזכה לתקציבים ומשאבים, המדינה עסקה אז בפרויקטים בנגב. לצערנו הרב כיום לא רואים את היוזמה. אבל אני עדיין מסתכל אחורה בתחושה של גאווה וסיפוק".

חבר הכנסת לשעבר לובה אליאב, היה אז מפקד אוניית המעפילים "חיים ארלוזורוב". ל- nrg מעריב הוא סיפר על ההודעה המרגשת. "שמענו במכשיר האלחוט של האונייה על הקמת 11 הנקודות. זה היה יום גדול לארץ ישראל. אותן נקודות אפשרו לבנות ולקדם את הנגב. ללא ספק, בלי עלייה זו היה סימן שאלה אם הנגב בכלל יהיה חלק ממדינת ישראל בכל הסדר מדיני". 

אליאב הגיע כמה שנים מאוחר יותר להדריך בנבטים עולים חדשים. היום הוא טוען שהמדינה שינתה את סדר העדיפויות, ושכחה את מה שהתחילה לבנות. "מאז מלחמת ששת הימים העדיפויות הלאומיות שהיו צריכות להינתן לנגב לא ניתנו. יש הרבה דיבורים והבטחות ומעט מידי מעשים. אני חושב שהעתיד של מדינת ישראל הוא בנגב, בו נמצאים כשני מיליון דונם ריקים, מים שהתגלו ופוטנציאל אדיר נוסף".

"עדיין לא מאוחר"

גאוותו של דוד בן גוריון היתה ללא ספק באוניברסיטת בן גוריון בנגב, המהווה גורם מרכזי בבאר-שבע בפרט ובנגב בכלל. נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, אמרה ל-nrg מעריב כי "לאורך השנים הובטחו הבטחות לפיתוח הנגב והנושא היווה נושא ציבורי מרכזי, אולם במציאות הנגב נשאר פריפרייה קשת יום. נעשו כאן דברים גדולים ויפים, כמו הקמת אוניברסיטה, חקלאות מדברית, בית חולים ועוד, אולם עדיין לא הצליחו להביא מקורות תעסוקה שימשכו כוח אדם איכותי ויהפכו את כלכלת האזור למשגשגת כמו במרכז".

פרופ' כרמי טוענת כי עדיין לא מאוחר להשקיע בנגב, אך ככל שעובר הזמן יותר הזדמנויות מוחמצות. "אם לא ישקיעו עכשיו בפיתוח הנגב ההשלכות עלולות לגרום לנסיגה מההישגים הקיימים", היא מזהירה.

ראש עיריית עומר, פיני בדש, מאוכזב גם הוא ממצב הנגב כיום. "הבירוקרטיה והסיאוב שהשתלטו על מדינת ישראל ומוסדות התכנון ב-50 השנים האחרונות מנעו הקמת ישובים יהודיים נוספים", הוא אומר. "אם ועדות התכנון הנוכחיות היו קיימות לפני 60 שנה לא היה קם אף ישוב יהודי בנגב. עם כל יום שחולף מדינת ישראל מאבדת את הנגב לטובת הבנייה הבלתי חוקית". לרגל 60 שנה ל-11 הנקודות קורא בדש לראש הממשלה "לקבל החלטה אמיצה ולבנות 11 יישובים חדשים בנגב".

גם ראש המועצה האזורית אשכול, אורי נעמתי, אומר שמדינת ישראל חייבת הרבה להוגי ומבצעי המבצע המפואר. "העלאת היישובים על הקרקע שינתה את ההיסטוריה", אומר נעמתי.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים