גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


ההסברה הפשיטה את הערכים

פרדי איתן אינו מבין מדוע בחרה המדינה לפרסם עצמה ע"י בחורות בביקיני ולא בעזרת הסברה שפויה

פרדי איתן | 1/11/2006 6:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בנימין זאב הרצל בוודאי התהפך בקברו, כששמע איך משרד החוץ הישראלי משווק היום את "מדינת היהודים". איך ישראל הציונית הפכה למותג נוצץ ולמעצמה של תשדירי שרות. הראש היהודי המציא את הפטנט: בחורות יפות, בלונדיניות וחטובות הלבושות בביקיני וחשופות לשמש היוקדת, תהיינה מעתה המותג הסקסי שימשוך תיירים ויפתור את כל בעיות ההסברה של ישראל.

"שומו שמיים"! היה אולי זועק הסבא של שר התיירות, הרב הדגול יצחק הלוי הרצוג. מעניין לדעת מה הייתה יכולה להיות תגובתו של אביו של שר התיירות, הנשיא השישי של מדינת היהודים ואלוף ההסברה בכל הזמנים, או מה היה אומר על מצעד האיוולת  דוד המשפחה, אבא אבן, הדיפלומט והנואם בחסד עליון.

האם השתגענו? האומנם מדינת ישראל הפכה "למשרד של נערות ליווי"?  

מאז קום המדינה, אנו עוסקים בדיונים על ההסברה הישראלית ובכל פעם מועלים בפני שרי החוץ והתיירות רעיונות חדשים ואטרקטיביים כדי למכור את ישראל. בתום שורה של דיונים קדחתניים מעלים בלוני ניסוי, העולים למשלם המיסים הון עתק, ושוב הכול מתנפץ לנגד עינינו, ובקול ענות חלושה אנו שבים להיות שפויים. חוזרים למדיניות הריאליסטית והפרגמאטית, האומרת במשפט אחד: "ישראל: מדינה דמוקרטית השואפת לשלום ולביטחון".
אנחנו לא מוצר קוסמטי

יש לדעת כי קיימת בבירות העולם הנאור בורות מוחלטת בנוגע לישראל. עלינו להסיר דעות קדומות ולהנחיל מושגי יסוד היסטוריים. לשם כך, המסרים שלנו חייבים להתמקד בערכים יהודיים ולאומיים ולהסביר קודם כל את שורש הסכסוך עם הערבים, ולא להציג בחורה  בלונדינית בביקיני. יש גם להודות כי מדיניות ההסברה של משרד החוץ קרסה בגלל חוסר מקצועיות ומגלומניות, ובגלל התעסקות במסרים קלילים ואופנתיים. אלה שעמדו בראשה בשנים האחרונות לא הצליחו להבדיל בין העיקר לטפל.

מדינת ישראל אינה מוצר קוסמטי

או מותג. כשם שביטחון המדינה לא יופקד בידי חיילים זרים לרבות בידי ידידינו האמריקנים, כך אין לתת לסוכנות פרסום לטפל בהסברת המדינה. היא לא ניתנת להפרטה - אסור להפשיט את ערכיה של המדינה.

יש לשוב ולומר בראש חוצות ובקול רם כי ישראל איננה ככל המדינות, למרות מצבה העגום והמושחת באחרונה. ישראל היא היחידה בעולם שקוראים בגלוי להשמידה, והיחידה ללא גבולות מוכרים וברי הגנה. היא היחידה שרוב עמה חי מחוץ לתחומה, והיא היחידה שבירתה ירושלים אינה מוכרת רשמית על ידי אף ארץ בתבל.

לא בושה להיעזר בהסברה

עלינו להתמודד עם בעיות קיומיות. עם איומי איראן, החיזבאללה ,הטרור הבינלאומי והאנטישמיות. להיאבק נגד אתרי ההסתה באינטרנט ונגד תחנות שדור ערביות כמו אל-מנאר מביירות ואל-ג'אזירה מקטאר, החוגגת היום בקול תרועה 20 שנים להיווסדה.

הבעיה היא אסטרטגית ומדינית. לא למדנו את לקח האינתיפאדה ולא את כישלונות המלחמה האחרונה בלבנון. לא התמודדנו מספיק ונכון עם תעמולה עוינת ומכוערת של הצד השני, ותגובתנו הייתה רפויה ומגומגמת. אנו מדברים בהגיון מערבי של השכל הישר וההיבטים המשפטיים, ואילו הם מדברים בשפת השטח עם רגשות ואמוציות. עלינו לערוך רוויזיה יסודית, מערכתית ומחשבתית. בתוך כך, על ראש הממשלה לפעול לאלתר להקמתה של רשות להסברה ולטפל אישית וברצינות בנושא. בראש הרשות יש להעמיד צוות מיומן ומקצועי ולא עסקנים פוליטיים או מקורבים. משרד החוץ הפרוש עם נציגויות בבירות העולם, ישמש זרוע ארגונית וביצועית.

טעות היא לחשוב כי מדיניות נכונה אינה זקוקה להסברה. ברוב המדינות בעולם יש משרד אינפורמציה, גם בנאורות שבהן. אצלנו, לשרי ההסברה היחידים שהיו, ישראל גלילי ואהרון יריב, לא הוענקו המשאבים המתאימים ומשרדיהם לא האריכו ימים. יהיו אשר יהיו ההשקפות הפוליטיות, ואין זה משנה אם הימין או השמאל שולט במדינה וגם אם תהיה התקדמות בתהליך השלום, ההסברה הישראלית הבסיסית חייבת להתקיים. עלינו להרים ראש ולהניף את דגלה ולא להתבייש במדינה היהודית שלנו, שקמה בדם יזע ודמעות. 
 
הכותב הוא שגריר ישראל לשעבר וממונה על ההסברה המדינית בלשכת שר החוץ. המאמר פורסם באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

טור אורח

nrg מעריב מציע במה לכותבים אורחים על ענייני השעה

לכל הטורים של טור אורח
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים