גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


יאסו, יהודה!

בתקופת ממלכת יהודה קראו לזה "התייוונות", בבני עקיבא התלבטו "תרבות המערב-דו שיח או קרב". היום אומרים "גלובליזציה". פנינו לשמונה אנשי חברה ורוח כדי לשמוע על התיוונות בישראל 2006. פרוייקט מיוחד

עינת ברזילי | 20/12/2006 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התיוונות (ש"ע): כינוי לתהליך בו אדם (לרוב יהודי) ממיר את תרבותו, ולעיתים גם את דתו לתרבות ההלניסטית (שמקורה ביוון העתיקה). המושג מוכר ביותר מתקופת אנטיוכוס השלישי ומרד המכבים מבית חשמונאי.
 
ההתיוונות באה לידי ביטוי בשינוי השם הפרטי לשם יווני וכן בשימוש בשפה היוונית במקום הארמית והעברית.

ההתיוונות היא תוצר של מפגש בין תרבויות: תרבות יוון ותרבות ישראל כשהמפגש יצר באותה תקופה נהירה של יהודים אל הדת והתרבות היוונית ברבדים השונים. ( מתוך: ויקיפדיה)
אשוח בחנוכה. יוכי ברנדס
אשוח בחנוכה. יוכי ברנדס ארכיון
יוכי ברנדס, סופרת:

התיוונות היא האתגר של כל תרבות. למדנו מההיסטוריה שתרבות שלא מקבלת השפעות זרות היא תרבות מתנוונת, שנכחדת בסופו של דבר. דוגמה טובה לכך יכולה להיות התרבות הקראית. מאידך, תרבות שנטמעת ומתבוללת מאבדת גם היא את ייחודה ונכחדת. בעיניי, חשוב לשמור על מינון סביר של קריצה לעולם החיצוני. לדעתי המתיוונים המודרנים הם החרדים דווקא.

ההסתגרות וההתכנסות שלהם מהעולם תגרום לכך שיכחדו כקהילה וכקבוצה. הם

המתיוונים בתוכינו. בדוגמה קרובה ויומיומית יותר, נתקלתי באורחת ערב אצל חברים שבנם לומד בתיכון שליד האוניברסיטה. הוא ספר שבמסיבת חנוכה מתכוונים לשים אשוח לצד חנוכיה. זו בעיניי התבטלות רדודה שאין לה הסבר תרבותי או אחר. זו הצהרה שאומרת "אין לנו מה לומר על חנוכה אז הנחנו אשוח". אני כן מקבלת מסיבת חנוכה שהכלים שלה שאולים למשל, מוסיקה, ריקודים, לצד הדלקת נרות. כלים זרים-כן. מהות זרה- לא.
מושג שלא נוגע לזמננו. ירון לונדון
מושג שלא נוגע לזמננו. ירון לונדון עטיפת הדיסק

ירון לונדון, עיתונאי, פובליציסט:

התיוונות היא תופעה שאינה שייכת לזמננו, אבל אני מבין למה מתכוונים יהודים בני זמננו בדברם עליה בהקשרים עכשוויים. יהודים דתיים משתמשים במונח הזה כדי לגנות את פריצת אורחות החיים שעל פי ההלכה, ואילו חילונים המשתמשים בו מכוונים לצדדים הנלוזים של אורח החיים המודרני.

יש לזכור כי  אלמלא היה העם היהודי  סופג השפעות זרות, היה מתאבן וניכחד ולכן השאלה היא מה מתוך הערכים האוניברסליים כדאי להטמיע לתוך תרבותנו ומה להדוף. אם ננסה לנסח זאת במונחים חילוניים, נגיע לידי מסקנה שאין לנו כל ייחוד, כי התופעות הנלוזות, השכיחות בתרבות המודרנית, נתפשות כתופעות שליליות גם בעיני אנשי מחשבה לא יהודים.

כיהודי חילוני, עלי להודות בכך שאיני יודע מהו הייחוד היהודי שאינו נובע מן המצב הקיומי שבו אנחנו נתונים. די בו במצב הזה, כדי להבדיל ביננו לבין אחרים, אשר לכבוד חג החנוכה אפשר לכנותם "יוונים", ואילו בשאר ימות השנה הם נקראים, בפשטות, לא-יהודים.

פרחי תקשורת להוטים מדי. נורית דאבוש
פרחי תקשורת להוטים מדי. נורית דאבוש צילום: יחסי ציבור

נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה:

אני רואה תהליך התיוונות שעובר על התלמידים שלי בחוג לתקשורת בבר אילן. אני מלמדת אותם כשהם תמימים, חדורי אידאלים, מלאי להט ושליחות, "רוצים להשפיע". ואז אחרי כמה שנים אני פוגשת אותם בתעשייה, רעבים להצלחה, מבינים כבר את חוקי המשחק ומתאימים את עצמם לחוקי המשחק. פתאום מדברים על כסף, על רייטינג, על הצלחה. זו התיוונות שאני מכירה מקרוב. 

חוה פנחס הכהן, משוררת:

 מבחינתי "ההתיוונות" קיימת ומקיימת איום עלי ועל תרבותי רק אם היא חודרת לליבה התרבותית שמהווה את הזהות היהודית שלי. בתקופה שלנו, הסימנים המתייוונים המרכזיים הם בשפה הם חדירת האנגלית בדלותה אל הלשון. כל קניון הוא "סנטר" וכל ספר הוא "הר דרסר" ועולים אינם עולים אלא "עושים עליה" או "לוקחים מקלחת" (שזוהי תרגמת לא מודעת המרדדת את השפה העברית) והנשים הולכות "לעשות שופינג".

את עיקרה של ההתיוונות אני חשה כשאני נכנסת לכביש אילון מכוון ירושלים ורואה את קו הרקיע המשתנה של תל אביב. הכניסה מתחת ל"דרך השלום" מזכירה לי את הונג קונג יותר מאשר את תל אביב עיר הולדתי. חוסר היחס לנוף ולשימור מבנים הוא ביטוי לדעתי, לביטול הזהות ה"יהודית" וה"עברית" המקומית, לטובת אלילי הקפיטליזם , הנדל"ן וה"כמו כולמיות" המאפיינת את יחסנו לנוף הארץ שהיא היחידה שירשנו מאברהם אבינו.

זוהי תמצית יחסי לעניין כשאוסיף ואומר שאין דבר טוב בעיני משבת תחת הגפן בטברנה של אי יווני סמוך והקשבה לזמרת הנפלאה אלכסיסי עד השקיעה הקסומה , רגע שבו אני מתמכרת לשכחת זהותי היהודית והקשה והמקשה והאהובה כל כך. 

ארון הספרים היהודי בחילונית. הרב ישראל אייכלר
ארון הספרים היהודי בחילונית. הרב ישראל אייכלר פלאש 90

ישראל אייכלר, עיתונאי:

התייונוות היא הניסיון להפריד בין רוח ודעה למעשה. כאשר מפרידים בין הידיעה והעיסוק התיאורטי במוסר ובדת, ובין החובה לקיים מצוות, זו בעיניי התייונות מודרנית. 

עומק הויכוח עם תרבות יוון לא נוגע למתירנות וחומרנות, שתי תכונות שמייצגות התבהמות פשוטה, אלא שואל האם החכמה מחייבת ומשעבדת את החומר. אני חושב שכן , ומי שחושב שהעיסוק ביהדות ובחכמה ייתכן בלי קיום המצוות הוא בעיניי מתיוון.

סמדר שיר, סופרת:

הנהירה אחרי דרכונים זרים. בזמן האחרון כל מי שאני מכירה עושה דרכון זר. הונגרי, רומני אוסטרי. בעיניי זו התבטלות וכניעה וויתור על הרעיון היהודי שלעם ישראל מגיעה מדינה בארץ ישראל. מה אנחנו עושים כאן? למה הקמנו מדינה משלנו אם עושים דרכון זר?

מצעד הגאווה בבירה. בשיא. צילום: ערוץ 2
מצעד הגאווה בבירה. בשיא. צילום: ערוץ 2 ערוץ 2

יונתן בשיא, יו"ר מנהלת ההתיישבות:

מצעד הגאווה בירושלים הבירה . אף אחד לא רוצה להתערב בנטיות המיניות של איש מאיתנו.  אבל כשהמגמה של קהילה מסוימת, המוגדרת על פי נטיותיה המיניות היא לעורר בעיר הקודש פרובוקציה לשמה, ולהחצין את הגוף ואת המיניות בחוצות העיר,  זו דוגמה להתייונות בת זמנינו.

בא לי לצעוק אני פריחה. ג'קי לוי. צילום: נעם וינד
בא לי לצעוק אני פריחה. ג'קי לוי. צילום: נעם וינד נעם וינד

ג'קי לוי, שחקן ועיתונאי:

הפרחיות לסוגיה. איבוד המיומנויות התרבותיות בשפה, בהתנהגות, בטעם הטוב.  לעשות דברים ולאמץ מניירות שההצדקה שלהם היא רק שזה אופנתי ומגניב. כמו לקרוא לילדה קארין. גם השתכנזות היא סוג של התייוונות. אם המניע של שינוי שם המשפחה הוא לבחור בישראליות -אז כן. אבל לבחור באשכנזיות זו אמירה ש"אני רוצה להסתפח לקהל החזקים". "חורצי הגורלות". זה סוג נוסף של התייוונות.

התייונות היא בעיקרה פרחיות לא מנומקת. את מודל ה"תלמיד חכם" שכל עיסוקו הוא חקר האמת, לקחנו מפילוסופים היוונים, ואף אחד לא אמר שחז"ל התיוונו, מכיון שלתוך זה יצקנו תוכן יהודי, מקורי. כאשר מאמצים את המודלים ולא מבינים את ההבדל במהות של התכנים - זו התייונות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''יהדות''

לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים