כך נראו הרגעים האחרונים של סדאם חוסיין

מעט לאחר תליית הרודן, החלו לזרום צילומים ודיווחים מהמעמד. כמה מהנוכחים עמו בדקות האחרונות של חייו סיפרו שלמרות הבעתו החתומה, "הוא לא שכח את הפלשתינים עד הסוף ממש"

סוכנויות הידיעות | 30/12/2006 11:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שעות ספורות לאחר ההוצאה להורג, שידרו תחנות הטלוויזיה את התמונות שסיקרנו רבים בכל רחבי הגלובוס: רודנה לשעבר של עיראק, סדאם חוסיין, נראה בצילום וידיאו מטעם הטלוויזיה העיראקית ברגעיו האחרונים, בדרך לגרדום בכלא המרכזי של בגדד. סביב צווארו הולבש בד שחור כהכנה לתלייה. עדי ראייה שנכחו במעמד סיפרו כי גם ברגעים האחרונים לא שכח סדאם את הפלשתינים.

- עלייתו ונפילתו של העריץ מעיראק - חייו של סדאם חוסיין
- בוש ואיראן באחדות דעים: תליית סדאם - ניצחון
- בג'נין אבלים על מותו של "הקצב מבגדד"
- טלב א-סאנע: "הריגת סדאם היא התגלמות הרשע"
 
Get Microsoft Silverlight
וידאו: תלייתו של סדאם בעירק nrgtv

מוואפק אל-רובעי, בכיר עיראקי שהיה עד ראייה לתלייה, סיפר לרשת הטלוויזיה CNN כי ממש לפני הוצאתו להורג של חוסיין, שהוסרטה במלואה, הוא קרא פסוקים מהקוראן.

מדיווחים נוספים עולה כי בשניות לפני שנשמטו דלתות הגרדום מתחת לרגליו של חוסיין, הוא לא שכח את יריביו משכבר הימים - האיראנים. לדברי אל-רובעי, הרודן לשעבר בחר לסגור חשבון גם עם אויביו בשנים האחרונות – מדינות המערב.

עדי ראייה נוספים סיפרו כי חוסיין - שעל פי דיווחים ביקש למות ללא כיסוי על ראשו - קרא למדינות ערב להתאחד לטובת הנושא הפלשתיני, כדי לעצור את ה"כיבוש הישראלי". כנשאל אל-רובעי אם ישוחררו הצילומים המראים את סדאם צונח למותו, הוא אמר שמדובר בסוגיה של כבוד המת, ושייתכן שהצילומים הללו ייגנזו לתמיד. מכל מקום, לפני מותו נראה חוסיין שווה נפש ויציב.

הוצאתו להורג של סדאם חוסיין. צילום: רויטרס
מיקום הקבר יישמר בסוד

בנותיו של חוסיין, רארד וראנה, המתגררות בירדן, קיבלו את הידיעה על מות אביהן בצורה קשה. "הבנות נאספו עם תשעה ילדיהן אתמול בערב וחיכו לבשורה", אמר אחד מעורכי דינו של חוסיין, שבחר לא להזדהות בשמו. "הוא היה אביהן, ואתם בוודאי יכולים לתאר לכם את היגון שלה". ביחס לרארד, סיפרו כמה מסנגוריו של חוסיין כי היא שמרה על חזות מאופקת.

על פי הדיווחים, גופתו של חוסיין תיקבר במקום לא ידוע, וזאת על מנת למנוע עליה לרגל לקברו. סדאם שהיה בן 69 נידון למוות לאחר שהורשע, יחד עם שישה בכירים נוספים ממשטרו, בעבירות של רצח מתוכנן, עינויים והעלמת אנשים, לאחר שביולי 1982 הורו על הריגתם של 148 שיעים בכפר דוג'איל, צפונית לבגדד, לאחר שנכשל ניסיון להתנקש בחייו של השליט העיראקי.

עוד לפני ההוצאה להורג הוטל עוצר של ארבעה ימים על עיר הולדתו של חוסיין.

כוחות הביטחון העיראקיים והכוחות האמריקנים במפרץ נמצאים אחרי ההוצאה להורג בכוננות שיא, מחשש לפיגועי נקמה. אלפי חיילים ושוטרים הוצבו ברחובות בגדד בניסיון למנוע מהומות ופעולות טרור, ועוצר של ארבעה ימים הוטל על תיקרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין.

אלפי עיראקים התקבצו מחוץ לכלא המרכזי בבגדד במשך שעות ארוכות וחיכו לרגע שבו השליט לשעבר יועלה לגרדום. ברגע שנשמעה ההודעה על מותו של חוסיין האלפים החלו לנופף בדגלי עיראק כאות שמחה למותו של הרודן לשעבר. אחד מעורכי דינו של חוסיין אישר כי הוא הוצא להורג. על פי הדיווחים יחד עם סדאם הוצא להורג אחיו החורג, ברזאן אל-תקריתי.

אי.פי
תלייתו של סדאם אי.פי
מכתב פרידה לעם העיראקי

כבר ביום רביעי הבין סדאם כי הוצאתו להורג צפויה להתרחש בקרוב מאוד, וכתב מכתב פרידה לעמו. "אני מקריב את עצמי. אם האל ירצה בכך, הוא ישים אותי בין אנשי האמת והקדושים", כתב הרודן לשעבר במכתב ששלח מתא הכלא לעם העיראקי.

סדאם גם האשים את ארה"ב ואת איראן באחריות למרחץ הדמים ששוטף את עיראק. "האויבים של ארצכם, הפולשים והפרסים, מצאו את האחדות שלכם כמכשול ביניכם לבין אלה שכעת שולטים בכם. לכן הם הכניסו את טריז הכעס שלהם ביניכם", הוא כתב.

את מכתבו סיים סדאם במלים: "הו האנשים המאמינים, אני שולח לכם ברכת פרידה כאשר נשמתי הולכת אל האל הרחום. תחי עיראק, תחי עיראק. תחי פלשתין. יחי הג'יהאד והמוג'הידין. אללה הוא אכבר".

מועד ההוצאה להורג נקבע רק הלילה

במשך שעות רבות חיכה העם העיראקי להוצאה להורג, שזמן ביצועה נקבע רק במהלך הלילה. בכיר בממשל העיראקי אמר אמש כי שעת ההוצאה להורג נקבעה רק הלילה בפגישה בין גורמים עיראקים בכירים לנציגים אמריקנים.

סדאם חוסיין הועבר לכוחות הממשלה העיראקית זמן קצר לפני ביצוע גזר הדין, שעליו חתם אמש ראש הממשלה העיראקי. 

"האמריקנים יידעו אותנו כי הם העבירו את הנשיא לרשויות העיראקיות", אמר עורך הדין חליל אל-דאלומי, שייצג את סדאם.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים