גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


"הגנה מפני הקסאמים - תוך שנתיים וחצי"

גורם ביטחוני בכיר התייחס לבחירה במערכת האנטי- רקטית של רפא"ל והודיע כי בקיץ 2009 תהפוך המע' למבצעית. עם זאת הבהיר כי "אין מענה של 100%"

אמיר בוחבוט | 4/2/2007 21:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באוגוסט 2009 תושבי שדרות יוכלו לנשום לרווחה: גורם ביטחוני בכיר העריך אמש את זמינות מערכת המיגון של רפא"ל, בעקבות החלטת ראש הממשלה­לאמץ­את המלצות שר הביטחון. "תוך 30 חודשים תעמוד מערכת מבצעית תוצרת ישראל בשדרות, או בכל מקום שתבחר מדינת ישראל", אמר.

הליך בחירת המערכת החל לפני כחודשיים וחצי כאשר שר הביטחון, עמיר פרץ, פנה למנכ"ל משרדו, גבי אשכנזי, כדי שזה יקים ועדה שתבחן מערכת אנטי-רקטית שתוכל להתמודד עם איום הקטיושות והקסאמים, בטווחים שנעים סביב 50-70 ק"מ. בעצה אחת מונה סגן ראש מפא"ת, תא"ל במיל' יעקב נגל, לעמוד בראש הוועדה שתבחן את המערכות השונות מישראל ומחו"ל, אשר הוצעו כפתרון לאיום הקטיושות בצפון והקסאמים בדרום.

תא"ל נגל החליט שלא להסתפק רק חברי ועדת המומחים ממערכת הביטחון, וביקש לשמוע את דעתם המקצועית של פרופסורים וד"ר מאוניברסיטת בן-גוריון, מהטכניון ומאנשי אקדמיה נוספים המתמחים בתחום הלייזר, הטילים וחקר הביצועים.

כמו כן, הזמין נגל אנשי תעשייה ביטחונית ותיקים כדי לשמוע את עצתם ואת דעתם על הנושא. "ראשית החלטנו על אופי המערכת", סיפר אמש גורם ביטחוני בכיר, "מבחינתו, השיטה שהנחנו על השולחן, נועדה להגן על שטחים ולא על נקודות ספציפיות או מתקנים. אנחנו רוצים להגן על ערים, על תאי שטח גדולים". לכן מערכות הנשק שהוצעו, המבוססות על תותחים, ירדו מהפרק. זאת מכיוון שהן מסוגלות להגן רק על מתקנים בעלי תא שטח קטן.
חמושים פלשתינים בעת שיגור קסאם. צילום: רויטרס
חמושים פלשתינים בעת שיגור קסאם. צילום: רויטרס רויטרס
טילים ולא לייזר

אך בזאת לא הסתיים הליך קבלת ההחלטות, ואנשי הוועדה הזמינו את נציגי המערכות לבוא עם נתונים שנבחנו בקפידה, מספר רב של פעמים, תוך מתן תשובות לעלות המערכות, לאיכות, לביצוע, לסיכונים סביבתיים, למזג אוויר ולהתמודדות עם מטחי רקטות. תשע מערכות הגנה מפני ירי תלול מסלול מהארץ ומהעולם הוצגו בפני הוועדה, ובהן שתי מערכות שהציגו תתי-מערכות כמענה לירי התלול מסלול.

מבין המערכות שהוצגו, נותרו, על פי החלטת הוועדה, ארבע מערכות נשק, כשמתוכן נבחרו דווקא

מערכות הטילים ולא הלייזר. "בעקבות העלויות וההתמודדות עם מטחים, הוחלט לבחור במערכות המשתמשות בטילים כדי לפגוע ברקטות", הסביר הגורם הביטחוני. "לבסוף הוחלט לבחור במערכת של רפא"ל, בשיתוף מסוים של התעשייה האווירית. מדובר בפתרון מהיר שיעמיד תוך 30 חודשים מערכת מבצעית שתיירט רקטות".

המערכת של חברת רפא"ל פועלת באמצעות מכ"ם שמאתר את הרקטה, גם אם מדובר במטחי רקטות, משגר לעברה טילים, ומשמיד אותה באמצעות מנגנון שמוגדר כסודי ביותר.

אין מענה של 100%

אך למרות ההחלטה לבחור במערכת טילים כמענה, התקבלה החלטה נוספת והיא להמשיך לחקור ולפתח את תחום הלייזר. הגורם הביטחוני הבהיר כי "אין מענה של 100% לרקטות, ולכל מערכת יש אחוזי הצלחה מוגבלים".

על פי ההערכה, עלותה של המערכת תגיע לסכום שנע בין 200-300 מיליון דולר. משרד הביטחון ידון בקרוב עם האוצר לגבי מציאת המימון לתקציב עבור המערכת.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, החמיא לוועדה בראשות נגל על אופן התהליך, הבחינה, והקפדנות שגילו חבריה, לאורך החודשיים וחצי בהם פעלו למציאת מערכת מתאימה לדרישות משרד הביטחון, זאת למרות מערכת לחצים כבדה שהופעלה על המשרד מגורמים חיצוניים.

עדכון אחרון : 5/2/2007 0:12
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים