גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


קקמייקה

בהודו צואת פרות היא חומר שימושי רב-תכליתי. במערב נוהגים לייצר ממנה דשן ולהפיק באמצעותה חשמל המונע מכוח גז טבעי. כעת הצליחו חוקרים בארה"ב לייצר מהצואה סיבית שתשמש לריצוף ולבניית רהיטים. הריח, הם מבטיחים, לא רע בכלל

אי-פי | 12/2/2007 1:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בקרוב נוכל לפסוע בביתנו על פני רצפות העשויות מקקי של פרות. חוקרים במחלקה לחקלאות של אוניברסיטת מישיגן בארה"ב הצליחו לייצר סיבים מעובדים וסטריליים העשויים מצואת פרות, ולטענתם סיבים אלו עשויים להחליף את הנסורת אשר ממנה מכינים כיום לוחות סיביים (סיבית), המשמשים להכנת רצפות וריהוט לסוגיו. לדברי החוקרים, החומר החדש מריח לא רע בכלל.

מי שביקר בהודו מכיר היטב את השימושים הרבים שיש לצואת הפרות. קירות בתים שלמים בערים מרכזיות מעוטרים בגללים, שעליהם חותם ידם של המקומיים, אשר מחכים שהחומר יתייבש על מנת שיוכלו להיעזר בו לחימום (ע"י שריפתו), לבנייה ולעוד מטרות.

כעת מבקשים גם בארה"ב לנצל טוב יותר את המשאב הטבעי שמפיקות פרות. החוקרים באוניברסיטת משיגן מקווים שהשימוש בצואת פרות לצורך ייצור סיבית יעזור בפיתרון בעיית טריליוני הקילוגרמים של פסולת הנוצרים ברפתות ברחבי אמריקה מדי שנה. אולם יש מי שמפקפקים ברעיון. "האם זה משהו שהיית מכניס לביתך?", שואל סטיב פלאוור, כלכלן הקשור לקבוצת יצרני סיבית מעץ בארה"ב.

עפ"י המסורת, נהגו להשתמש בצואת פרות לדישון שטחים חקלאיים, אולם עם הזמן התרבו הרפתות וגדלו, ונוצר מצב שבו יש יותר דשן מאדמה. לדשן גם ריח בעייתי, שעלול להפריע לאנשים המתגוררים באיזור. לאור זאת, נוצר מצב של עודף רציני בפסולת האורגנית שמפיקות הפרות.

"הרפתנים משקיעים יותר ויותר כסף בטיפול בצואת פרות", אומר טים
זאוץ', פרופסור לכימיה מאוניברסיטת וויסקונסין-פלאטוויל. לדבריו, רפתן עשוי להשקיע עד 200 דולר בשנה כדי לטפל בצואה שמפיקה פרה אחת. "זו עלות אדירה", אומר זאוץ'.

ישנן עוד שיטות לניצול צואת הפרות, מלבד דישון. כך למשל, יש אפשרות להפיק חשמל מגז המתאן אשר נפלט מהצואה, בעוד שמצע המוצק שנשאר ניתן להשתמש לטובת מצע לינה לחיות או כאדמה לעציצים. אולם את החוקרים מאוניברסיטת מישיגן, העובדה שיש כבר דרכים לנצל את צואת הפרות אינה מרתיעה אלא להפך  - היא מעודדת למצוא עוד ועוד שימושים לחומר טבעי זה. "אנו באמת צריכים לחשוב בצורה לא שגרתית על השימושים האפשריים של צואת פרות", אומרת פרופסור וונדי פאוורס.

הסיבית החדשה עשויה מצואה של פרות אשר מותכת יחד עם חומר כימי דמוי שרף. על-פי מבחנים שנעשו, סיבית זו איכותית כמו, ואולי אף יותר, מהסיבית הקלאסית. "נראה שהסיבים מתחברים אחד לשני טוב יותר מאשר כשמדובר בעץ. נראה לי שהתוצאה היא חומר טוב יותר", אמר צ'רלס גולד מאוניבריסטת מישיגן.

החוקרים באוניברסיטת מישיגן עובדים כעת על דוח סופי אודות המחקר שלהם, בעוד שבוויסקונסין נערך מחקר רחב יותר על השימושיות והכדאיות הכלכלית של הסיבית החדשה. לדברי זאוץ', אין ספק שברמה הכלכלית, צואת פרות זולה יותר מכל חומר אחר.

אולם כעת יש לחכות ולראות אם הציבור בארצות המערב יהיה מוכן לא רק להכניס צואת פרות הביתה, אלא אפילו לבנות חלק מהבית בעזרתה.
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים