גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


הביטוח הלאומי מושיט יד ללקויי למידה

עד היום, לקויי למידה שפנו לביטוח הלאומי בבקשת סיוע נדחו בוועדה רפואית. אך בקרוב ייקבע דירוג של הליקויים, והזכאים יהנו מסיוע שיעזור להם להשתלב

מרב דוד | 5/3/2007 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אנשים עם ליקויי למידה הם ילדים שמתקשים בבית הספר ובוגרים שלא ממצים את הכישורים שלהם בעולם העבודה. כדי לסייע להם, יכיר המוסד לביטוח לאומי בליקויי למידה כנכות לצורך קבלת אחוזי נכות ושיקום. בקרוב אמורה לקום ועדת מומחים חיצונית שתקבע כיצד בוחנים את חומרת לקות הלמידה, וכמה אחוזי נכות יינתנו בכל רמת חומרה.

אנשים עם ליקויי למידה יוכלו לפנות לוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי כדי שייקבעו להם אחוזי נכות. אחוזי הנכות לליקויי למידה לא ייקבעו לצורך קבלת קצבת נכות, אלא לצורך סיוע כספי בשיקום תעסוקתי. בשבוע שעבר התקיים יום עיון לרופאי הביטוח הלאומי, שבמהלכו למדו מהם ליקויי למידה וכיצד מאבחנים אותם. "אנחנו מעוניינים שאנשים עם ליקויי למידה יוכלו לקבל שיקום מקצועי כדי שירכוש מקצוע שמתאים למגבלות וליכולות שלהם", הסבירה הרופאה הראשית של הביטוח הלאומי, ד"ר חיה קטן.

עד היום, אנשים עם ליקויי למידה נדחו על ידי הוועדות הרפואיות גם אם הליקוי שלהם היה חמור ביותר. במקרים נדירים שבהם הפניות נענו בחיוב, קיבלו לקויי הלמידה אחוזי נכות על פי סעיף פסיכיאטרי. אך כעת, סל השיקום לליקויי למידה כבר הוגדר. הסל יכלול סיוע במימון לימודים אקדמיים או הכשרה מקצועית, חונך, שיעורי עזר, מחשב נייד ודמי קיום. היקף סל השיקום שינתן ללקויי הלמידה ייקבע ביחס לחומרת הלקות ואחוזי הנכות שייקבעו להם. כעת יש צורך בקביעת סולם אחוזי הנכות כדי שהביטוח הלאומי יוכל לתת את הסיוע.
נלחמים עבור סטודנטים ואסירים

על פי הערכות מומחים, שיעור לקויי הלמידה באוכלוסיה עומד על 12-15%. 30-40% מהאנשים הסובלים מליקוי למידה מוגדרים כבעלי ליקוי בינוני עד חמור. המרכז לליקויי למידה במכללת תל-חי נותן לסטודנטים שסובלים מהבעיה את הסיוע, שאמור לתת סל השיקום של הביטוח הלאומי. מנהלת המרכז, יעל מלצר, ערכה מחקר שהראה כי התלמידים לקויי הלמידה השיגו ממוצע ציונים גבוה יותר בתואר הראשון מתלמידים רגילים. "יש לי סטודנט שלא כותב ולא קורא, והוא לומד לתואר הנדסאי", סיפרה אתמול מלצר, "יש לו בעיה במרכז השפה במוח, הוא לא מסוגל לקרוא אפילו שלטים. הבעיה שלו חמורה, וודאי שהוא זכאי לאחוזי נכות. הוא זקוק לחונך שיכתוב ויקרא עבורו".

מלצר מציגה נתונים לפיהם רק חצי עד 3% מהסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, סובלים מליקויי למידה. מרבית

הסובלים מהליקויים לא מגיעים בכלל ללימודים אקדמיים, בגלל שהם אינם מסוגלים לעבור את בחינת הפסיכומטרי בציון מספק. על-פי מחקר שפורסם לאחרונה, 70% מהאסירים דוברי העברית סובלים מליקויי למידה. לדברי מלצר, "מדובר באנשים מאוד יצירתיים, שאינם משתלבים ולכן מגיעים בחלק מהמקרים לעולם הפשע. הרבה מהאנשים הסובלים מליקויי למידה פשוט עובדים בעבודות שלא מתאימות לכישורים שלהם. הם מתוסכלים ועוברים מעבודה לעבודה".‬

דובר מטה המאבק של הנכים, יואב קריים, הוא סטודנט לתואר ראשון. "כמי שמתמודד עם לקויות למידה קשות בצד נכות פיזית, אני יודע שהקשיים בלמידה הם נכות לא פחות קשה",‬ אמר אתמול קריים, "ופעמים רבות הם מעכבים אותי הרבה יותר מהנכות הפיזית, במיוחד כשמדובר בהשתלבות בלימודים אקדמיים ובעבודה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים