גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


מזרחי זה הכי לא אחי

בג"ץ דן הבוקר בעתירה עקרונית על אפליית ספרדיות במוסדות חינוך חרדיים. השופטים החליטו כי בתוך 30 יום על משרד החינוך ועל הנהלת החינוך העצמאי לתת תשובה בעניין השאלונים המפלים הנהוגים בחינוך העצמאי

אבישי בן חיים | 30/4/2007 13:29 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בג"ץ דן הבוקר בעתירה עקרונית על אפליית ספרדיות במוסדות חינוך חרדיים, עתירה שהוגשה בשם ילדה ספרדייה תלמידת כיתה א', בדרישה לחייב את בית הספר "בית יעקב" בישוב החרדי "אלעד" לקבל אותה ללימודים. הקטינה יוצגה על ידי עורכי הדין ראובן המבורגר ופיני בסיס נגד משרד החינוך, המועצה מקומית אלעד, מרכז החינוך העצמאי, הרב מאיר לוריא – מנכ"ל החינוך העצמאי, בית הספר בית יעקב אלעד וציפורה וינברג – מנהלת בית יעקב אלעד.
 
עורכי הדין טענו לאפליה בקבלת תלמידות ממוצא מזרחי לכתה א' בבית הספר בית יעקב באלעד, השייך ל"מרכז החינוך העצמאי". לטענתם כ- 220 ילדות שסיימו גן חובה נרשמו לבית הספר. מתוך כ- 130 הספרדיות שנרשמו, התקבלו רק כמחציתם. לעומת כ- 93 ילדות אשכנזיות שנרשמו קיבלו מתוכן 90 ילדות, כמעט 100%. זוהי העובדה הבסיסית, שכמעט ואינה שנויה במחלוקת. במלים אחרות: 93 אשכנזיות נרשמו, מתוכן קיבלו 90 – דהיינו 97%. 130 מזרחיות נרשמו, מתוכן קיבלו 70 – דהיינו 54%.  סה"כ 160 ילדות התקבלו: 90 אשכנזיות לעומת 70 מזרחיות.

עוד ציינו כי בעיית אפליית הספרדיות החמירה בשנים האחרונות שכן בשנים עברו, היה הכרחי לקבל את כל הבנות שנרשמו לבית הספר על מנת למלא את המכסה הנדרשת, ולהצדיק את קיומו, ולכן כפי הנראה כל הבנות הספרדיות התקבלו. לעומת זאת שנתיים האחרונות האוכלוסייה האשכנזית גדלה, וכיום כדי לקיים את בית הספר מנהלת בית יעקב באלעד אינה זקוקה עוד לכל הבנות הספרדיות.

הם מדגישים כי  לקראת שנת הלימודים תשס"ז, כ- 63 ילדות העולות לכתה א' (ביניהן המערערת) – לא התקבלו! כמעט כולן מוצאן מבני עדות המזרח. רק 3 ילדות אשכנזיות לא התקבלו.

עוד טענו עורכי הדין כי ההורים מחויבים למלא שאלון שלטענתם מטרתו לברר את מוצאם העדתי. למשל: שם משפחת האם לפני הנישואין?, שמות משפחתם של הורי ההורים (של הנרשמת), היכן למדו ההורים?, היכן לומדים האחים והאחיות של הנרשמת?, במה האב והאם של הנרשמת עוסקים או היכן לומדים?, באיזה בית כנסת מתפלל האב בליל שבת?
תחילת המהפכה

המשיבים טענו כי הילדה לא התקבלה בשל בעיית צניעות של אימה "יובהר כי לבושה, אופי הלבוש ודרך הלבוש, והתייחסותה למראיה החיצוני, אינם תואמים את הנדרש מהורי התלמידות הלומדות בבית הספר בית יעקב". יודגש כי בערכאה הקודמת קיבל בית המשפט את נימוקי דחיית קבלת הילדה בהעדפתם לקבל ילדות מגני רשת 'עץ הדעת' וגן 'חסידי', בטענת "רצף חינוכי". וקבע כי לא הוכחה אפליה. 

עורך דין בסיס ציין בסיפוק כי השופטים החליטו כי בתוך 30 יום על משרד החינוך ועל הנהלת החינוך העצמאי לתת תשובה בעניין השאלונים המפלים הנהוגים בחינוך העצמאי, כלשונו, ובנוגע

לסעיפים שונים בתקנון קבל התלמידים. עוד אמר כי "מדובר בהחלטה תקדימית שלפיה ייתכן ויבוא הסוף על כל שיטות האפליה והמכסות הנהוגים בבתי הספר החרדיים". יואב ללום ממובילי המאבק לקבלה שוויונית של תלמידים ספרדים למוסדות חינוך חרדים אשכנזיים אמר כי מדובר ב"תקדים מדהים ותחילת המהפכה".

את תגובת עו"ד עפר שפיר המייצג את המועצה המקומית אלעד ואת תגובת עו"ד מנחם ינובסקי המייצג את מנהלת בית הספר לא ניתן היה להשיג. הרב מאיר לוריא מנכ"ל החינוך העצמאי מסר בתגובה: "אין בעיות עם התלמידות הספרדיות, יש בעיה עם ילדה אחת שלא רצינו לקבל". 

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''יהדות''

לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים