גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


הוראות פתיחה באש לערבים בלבד

למרות שהם מפגינים ביחד מדי יום ו' בבילעין נגד גדר ההפרדה, בהנחיות הפתיחה בירי של צה"ל יש הבחנה ברורה בין פלשתינים לבין פעילי שמאל יהודים, שעליהם נאסר למשל, לירות כדורי גומי

רועי שרון | 4/6/2007 8:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בכל שבוע מפגינים ליד הכפר בילעין פלשתינים ופעילי שמאל ישראלים זה לצד זה. בדרך כלל מסתיימת ההפגנה הלא חוקית בירי של כדורי גומי וגז מדמיע, ולעתים גם בירי תחמושת חיה. כעת מתברר כי לחיילי צה"ל בשטחים יש הוראות פתיחה באש שונות כלפי מפגינים פלשתינים ומפגינים ישראלים. בין השאר אוסר פיקוד המרכז לירות כדורי גומי לעבר מפרי סדר ישראלים אלא במקרה של סכנת חיים, אם כי סעיף זה אינו מיושם כלל בשטח.

בכרטיס הוראות פתיחה באש המחולק לחיילי צה"ל המשרתים ביהודה ושומרון, ואשר הגיע לידי מעריב, מפורטים כל המקרים שבהם מותר לירות את סוגי התחמושת השונים לעבר פלשתינים ולעבר ישראלים. על פי הנכתב בכרטיס, ישנם הבדלים משמעותיים בין שני המקרים.

בפיזור הפרת סדר שבה משתתפים רק פלשתינים, השימוש בכדורי גומי מותר אך ורק במקרה של הפרה אלימה. "היוצרת סכנה לשלמותו הגופנית של חייל או אחר". בשלב הראשון מותר להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות על פי הסדר הבא: סילוני מים, גז מדמיע ורימוני הלם.

רק אם אמצעים אלה לא הועילו, ניתן לבצע ירי אזהרה באוויר. "יודגש כי אין לעשות שימוש בתחמושת גומי לפיזור הפרת סדר (שאינה אלימה-ר"ש)", נכתב בהנחיות. שימוש בתחמושת גומי מותר רק אם לא הועילו האמצעים הקודמים, ובכל מקרה "אין להפעילה נגד מי שנמלט ממקום האירוע".
מתוך קובץ הוראות הפתיחה באש
הירי מקדים את האבנים

בסיום הסעיף העוסק בפיזור הפרת סדר אלימה, לאחר ההנחיה הברורה על שימוש מדורג באמצעים, מופיע הסייג הבא: "במקרה של הפרת סדר אלימה בהשתתפות ישראלים, לא ייעשה שימוש כלשהו בתחמושת חיה (לרבות באוויר) או בתחמושת גומי לפיזורה של הפרת הסדר האלימה, למעט במקרה של סכנת חיים ממשית ומיידית".

אבל הנחיות לחוד ומציאות לחוד. בהפגנות המתקיימות בכפר בילעין בניגוד לחוק מדי יום שישי משתתפים ישראלים רבים, בעיקר חברי "אנרכיסטים נגד הגדר". כמה שניות לאחר שהמפקד בשטח קורא להם להתפזר ומודיע להם כי יפוזרו בכוח, פותחים החיילים בירי אמצעים לפיזור הפגנות (אלפ"ה) נגד הנוכחים,

עוד לפני שהמפגינים מתחילים ליידות אבנים. ירי זה, הכולל כדורי גומי, הינו בניגוד מוחלט להנחיות הפיקוד, שנמצאות בתוקף מאז חודש יולי אשתקד.

חיילים רבים, המורגלים בהגנה על ישראלים מפני פלשתינים, הופתעו לגלות כי בכרטיס מופיע סעיף שכותרתו "שימוש בנשק כלפי ישראלים". אולם בעוד שהוראות הפתיחה באש על פלשתיני מסתכמות בשורה אחת - "זיהה החייל מצב של סכנת חיים מיידית, לו או לאחר, שלא ניתן להתגונן מפניה באופן יעיל אלא על ידי שימוש בנשק - יפתח באש כדי לפגוע בתוקף במידה הדרושה להסרת הסכנה" -ההוראות כלפי ישראלים מרוככות הרבה יותר וכוללות מספר שלבים.

גורמים בצה"ל: ההפגנות אינן חוקיות

"בכל מקרה שבו ברור מעל לכל ספק כי ישראלי מסכן באופן ממשי ומיידי חייו של אחר שלא כדין, יש לפעול באופן מיידי להפסקת הסכנה. מבוצע ירי המסכן חיי אדם, יש להורות ליורה לחדול ממעשיו או לנסות להשתלט עליו באופן מיידי תוך הפעלת כוח סביר. אם לא ניתן לעשות כן, יש להשתמש נגד המשתמש בנשק, בשלבים (איומים בשימוש בנשק, ירי באוויר וירי לעבר הרגליים-כולל גומי). כאשר אין שהות למנוע סכנה לחיים בשלבים יש לירות לעבר גורם הסכנה על מנת להסיר את הסכנה באופן מיידי".

סעיף זה מציב סייג נוסף. "כאשר קיים ספק שמא הירי מבוצע להגנה עצמית", נכתב , "אין לירות לעבר היורה. על החייל לברר במהירות את נסיבות הירי. אין להשתמש בירי בנשק חם אל עבר ישראלי שאיננו מבצע ירי המסכן חיי אדם גם אם הירי אינו מוצדק".

הבדל נוסף בין ישראלי לפלשתיני נוגע לבריחת היורה. בסעיף הנוגע לפלשתינים נכתב כי ירי לעבר נמלט מותר אם הוא חשוד בביצוע פשע מסוכן. בסעיף הנוגע לישראלים נכתב כי "במקרה שסיכן ישראלי חיי אדם שלא כדין וחלפה הסכנה, אין לפתוח באש כדי לתופסו ולעוצרו. במקרה שנמלט-ייעצר הישראלי שירה בהזדמנות הראשונה".

גורמים צבאיים מסרו בתגובה כי ההפגנות המדוברות אינן חוקיות, וכי הפעילות למניעתן מתבצעת על פי הנהלים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים