"גלעד, נפרדתי ממך ללא נשיקה של אמא"

בעצרת הזדהות בחיפה עם משפחות החטופים, הקריאה אמו של גלעד שליט מכתב אישי שכתבה לבנה במלאת שנה למלחמה. "אין מחיר לילד, שנשאנו ברחמנו, יילדנו וגידלנו בזיעת אפינו"

אלי לוי | 12/7/2007 20:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
קולה של אמא: לראשונה מאז נחטף בנה, נשאה אביבה שליט, אמו של גלעד, דברים מרגשים ב"עצרת האמהות" בחיפה להזדהות עם משפחות החטופים, במלאת שנה למלחמה. "אפשר להתווכח ולדון על מחיר של בית, מכונית או מניות של חברה, אבל אין מחיר לחיים של ילדינו", אמרה. "חלפו עלינו 382 לילות ללא שינה, אך הגיהנום שלנו הוא כאין וכאפס לעומת מה שאתה עובר – פצוע, בודד ומבודד בחושך".
Get Microsoft Silverlight
אביבה שליט, אימו של גלעד שליט, נואמת בטקס

- לקריאת המכתב המלא שהקריאה אביבה שליט בעצרת - לחצו כאן
- שנה למלחמה - פרויקט מיוחד ב-nrg מעריב

אל העצרת שהחלה אתמול בשעה 19:30 בגן האם בחיפה ונערכת תחת הכותרת "אל תתנו לאדישות להרוג אותם", הגיעה גם שרת החוץ, ציפי לבני. בין השאר נשאו דברים אמו של גלעד, אביבה שליט, אמו של אודי, מיקי גולדווסר, גיסתו של אלדד, תאיר רגב, ושורה של אמנים, ביניהם המשוררים אגי משעול ומירון ח. איזקסון.

בהתבטאות פומבית ראשונה מאז חטיפת בנה, הקריאה אביבה שליט מכתב שכתבה לגלעד. "לפני החטיפה הסעתי אותך לצומת מעיליא בדרכך לדרום הרחוק", נזכרה. נפרדתי ממך לשלום ללא נשיקה של אמא. הרי אתה לא אוהב נשיקות, אז ויתרתי הפעם. זאת היתה הפעם האחרונה שראיתי אותך ושמעתי את קולך". 

היא המשיכה בתיאור ניסיונותיה הנואשים ליצור קשר עם גלעד ביום שנחטף, ולאחר מכן. "באותו יום אחה"צ התקשרתי, אך הנייד היה כבוי. הנסיונות לדבר איתך לאורך כל סוף השבוע לא צלחו. ביום ראשון לאחר ששמענו על התקרית השארתי הודעה בטלפון הנייד שתחזור אלי. ואני עדיין ממתינה".

כשבועיים לאחר החטיפה, תיארה שליט, נחטפו "שכנים שלנו מהקריות ומנהריה" ופרצה מלחמת לבנון השנייה. "היום אנו מציינים שנה לחטיפות ובעוד חודש וחצי נציין את יום הולדתך ה- 21... אני מתארת לי שאתה סופר דקות ושניות. הרי אתה טוב בלספור. 382 לילות ללא שינה, לילות של סיוטים שלא ניתנים לתאור. אך הגיהנום שלנו הוא כאין וכאפס לעומת מה שאתה עובר – פצוע, בודד ומבודד, בחושך, בגיהנום".

אביבה שליט נואמת הערב בעצרת. צילום: ערוץ 2
"אין מחיר לילד שנשאנו ברחמנו"

שליט הביעה עמדה נחרצת באשר לפיתרון שיביא את בנה הביתה. "מדברים בזמן האחרון על מחיר שצריך לשלם על מנת לשחרר אותך, ואני אומרת לך וכל אמא שנמצאת פה יודעת, שאין מחיר לילד, שנשאנו ברחמנו, יילדנו וגידלנו בזיעת אפינו", אמרה. "אפשר להתווכח ולדון על מחיר של בית, מכונית או מניות של חברה, אבל אין מחיר לחיים של ילדינו שנשלחו למשימה על ידי מדינת ישראל ונשארו בשטח".

אמו של גלעד הביעה תקווה כי חוטפיו של בנה נוהגים בו כראוי. "אי הידיעה על מצבך הרפואי, הנפשי, על תנאי השבי, כיצד מתייחסים אליך, על מה אתה חושב – לא נותנת לנו מנוח", ציינה. "אני מתפללת שהאנשים שמחזיקים בך עדיין קיים בהם שמץ של חמלה ואנושיות והם דואגים לביטחונך שנמצא בידיהם".

לקראת סוף דבריה הבטיחה שליט לבנה כי לא תפסיק לפעול להחזירו בשלום. "גלעדי, אנחנו לא נשקוט, לא נשתוק ולא ניתן שתעבור לה עוד שנה בלעדיך", הדגישה. "אני מבטיחה שנמשיך להפוך עולמות, נמשיך לדרוש עשייה ולא סימפטיה, תוצאות ולא דיבורים, נמשיך לפגוש אנשים בעלי השפעה מכל העולם,

נתרוצץ מפגישה לפגישה, מעצרת לעצרת -  עד שובך המיוחל".

מיקי גולדווסר, אמו של אודי, פנתה לבסאם קונטאר, אחיו של סמיר הכלוא בישראל יותר מ-30 שנה, והתייחסה לתנאים בהם הוא מוחזק. "אחיך זוכה לכל ההטבות ההומניטריות על פי החוק והרבה מעבר", ציינה גולדווסר. "הוא אף זכה ללמוד ולקבל תואר אוניברסיטאי כאן, אצלנו, בכלא הישראלי. הוא זוכה לקבל מכם מכתבים, תמונות, ידיעות מהבית. אנחנו, לעומת זאת, לא זכינו לקבל אפילו אות חיים מבנינו. היום בדיוק שנה מיום החטיפה, ושום מחווה הומניטרי שהחוק מחייב לפי אמנת ז'נבה, לא הוחל על בנינו. אז איך אתה מעז להלין עלינו?"

גולדווסר ביקשה ממשפחות האסירים הלבנונים לפעול להשגת עסקה ממנה שני הצדדים ייצאו מרוצים. "אני פונה גם לאימהות הלבנוניות שבניהן נמצאים אצלנו כבר זמן רב, אולי שנים", הוסיפה גולדווסר . "האם אינכן רוצות את יקיריכם בבית? אם כן – קומו וצאו למחות כנגד אלה שאינם מקדמים את עניינכן ואשר הבטיחו לכן את בניכן בחזרה בהקדם. אימהות נלחמות. אימהות אינן פוחדות מאיומים".

"אני רק אמא"

מיקי גולדווסר שילבה בדבריה שיר שהקדישה לבנה, אודי:

בני,
לעולם לא אבין
את הרוע המצטלב עם פוליטיקה.
אני רק אמא!!
לא אבין
מדוע נגזר על בני
לשמש סד עינויים?
מהו, חטאי שלי, שבבני
משתמשים לנגח.
מהו חטאו שלו?
מה כוחו שלו במלחמת
גוג ומגוג?
הוא רק בני שלי.
מנהיגות אמיצה
ניצבת פנים אל פנים
כמו אז –
בימים בהם לחמו
ברמחים.

"כשלו מנהיגים באיוולת"

מנהיגות אמיצה אינה
מסתתרת
מאחורי מחסה ודמגוגיה.
מנהיגות אמיצה אינה משתמשת
אלא משלמת
את מחיר הכישלון.
וכעת, כאן – כשלו השניים.
אתם שם
ואנחנו כאן.
כשלו מנהיגים באיוולת
מתייהרת.
נושאי סיסמאות ריקות מתוכן –
בעיוות צווים שניתנו לנו מלמעלה.
צווי ואהבת לרעך כמוך. צווים מכוח החיות
בצוותא
של אנשים שכל אשר נפשם חושקת
הוא החירות של לחיות
ולחיות בחירות.

עדכון אחרון : 13/7/2007 0:07
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים