גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


חשש: רוסיה תמכור לסוריה טיל ים-ים מתקדם

הפרסומים הזרים על עסקאות נשק שנרקמות בין סוריה לרוסיה מטרידות את מנוחתם של גורמי הביטחון בישראל. "ההיסטוריה מלמדת שכל מה שמגיע לדמשק, בסוף מגיע לחיזבאללה", ציינו

אמיר בוחבוט | 6/9/2007 16:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי שנים בהם דשדש מצבו של חיל האוויר הסורי, נראה כי בשאר אסד יוצא ל"שופינג" מואץ של אמצעי לחימה ומערכות הגנה. במערכת הביטחון חוששים מהאפשרות שרוסיה תמכור לדמשק את אחד מטילי הים-ים המתקדמים בעולם מסוג "יחונט". מדובר בטיל על-קולי שמשוגר מאונייה, אך ניתן לשיגור גם ממטוס. גורמי ביטחון: "ההיסטוריה מלמדת שכל מה שהגיע לידי סוריה, בסוף הגיע גם לידי חיזבאללה".

על-פי מידע שנמצא בידיו של ראש פרויקט המאזן הצבאי במזרח התיכון, יפתח שפיר מהמכון למחקר ביטחון לאומי, עולה כי הרכישה האחרונה של חיל-האוויר הסורי היתה בתחילת שנות השמונים. בקנייה זו רכשו הסורים כ-20 מטוסי "מיג-29", שכיום לא ברורה רמת המבצעיות שלהם בשל מחסור חריף בחלקי חילוף.

בנוסף, בחיל האוויר הסורי ישנם מטוסי קרב מסוג "מיג-25" בכמויות קטנות, ולא בהכרח לפעילות מבצעית. תפקידו של מטוס זה אינו לקרב אוויר-אוויר, מאחר וחיל האוויר הרוסי ייעד אותו לתקיפת כורים גרעיניים אמריקנים. לכן, מטוס זה בעל כושר לנשיאת פצצות כבדות, בעל טיסה מהירה ובעל יכולת שיגור לטווח רחוק.

כל יתר סדר הכוחות של חיל האוויר הסורי מתבסס על מטוסים מסוג "מיג-21" ו"מיג-23" מדגמים BN ו-MF, שידועים כמיושנים מאוד ובעלי יכולת מוגבלת. מסוקי הקרב של חיל האוויר הסורי מסוג "מיג 24" וה"גזל" הצרפתי מיושנים גם כן, וה"חדשים" שבהם נרכשו בשנות השמונים ולא ברורה רמת שמישותם המבצעית. 

"מטרותיו של חיל האוויר הסורי היו תמיד משימות יירוט וסיוע קרוב לכוחות היבשה", הסביר שפיר. "מאז 1982 הם הפסיקו להשקיע במערך המטוסים, והמשיכו להשקיע במערך ההגנה האווירית בו החלו עוד לפני 1973. המערך כולל טילי קרקע-אוויר וטילי נ"מ מתוצרת ברית המועצות, במטרה ליצור התרעה באמצעות טילים".
חיילים סורים אוחזים בתמונות של אסד. צילום ארכיון: אי-פי
חיילים סורים אוחזים בתמונות של אסד. צילום ארכיון: אי-פי Ap
פרסומים זרים: עסקאות נשק בין סוריה לרוסיה

מאז התמוטטה ברית המועצות לפני 15 שנה, לא רכשו בסוריה מטוסים או טנקים, למעט טילי נ"ט שקנו בתחילת 2000. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בניגוד למשטר הסובייטי, לא מחלק נשק בחינם ודורש כסף עבור מערכות הנשק המתקדמות. זאת בעוד ברקע טוען המשטר במוסקבה כי סוריה חייבת כ-11 מיליארד דולר בעבור מערכות נשק שרכש בעבר אסד האב.

בדצמבר ביקר בשאר אסד במוסקבה, והגיע להסכמה עקרונית עם המשטר ברוסיה לפיה רוב החוב יימחק. על-פי פרסומים זרים, בתמורה לכך התיר המשטר בדמשק לספינות חיל הים הרוסי לעגון במפרצים לאורך חופי סוריה.

עוד פורסם בכלי תקשורת זרים כי עקב ההסכם, התאפשרה העברה מסיבית של טילי נ"ט מהמתקדמים בעולם לצבא סוריה,

בהם בין היתר טילי "קורנט" ו"מאטיס" בכמויות גדולות, שחלקם הועברו לידי חיזבאללה לפני מלחמת לבנון השנייה.

על-פי הפרסומים הזרים, בין הסורים לרוסים נרקמת עסקת נשק הכוללת טיל נ"ט רוסי מהמתקדמים בעולם. עד כה אין אישורים רשמיים שנשק מסוג זה הגיע לידי סוריה, אך במערכת הביטחון בישראל לא פוסלים אפשרות זו.

כמו כן קיימת השערה לפיה סוריה דורשת לעבות את מערך הנ"מ של חיל האוויר שלה במערכת מסוג "פנטסיר" הנחשבת למתקדמת, ובמקביל להשביח את מערכת הנ"מ הישנה מסוג SA-3 שנרכשה בשנות ה-60, בדומה לתהליך ההשבחה שנעשה בצבא מצרים. כנראה שזה היה הגורם לעבודה שלאחרונה הגיעו לידי חיל האוויר הסורי טילי נ"מ מסוג "סרלייט".
טנק של צבא סוריה מסוג סובייטי T55. צילום ארכיון: אי-פי
טנק של צבא סוריה מסוג סובייטי T55. צילום ארכיון: אי-פי אי פי

החשש העיקרי: "יחונט"

במערכת הביטחון מביעים דאגה מהמתרחש בצד הסורי, ומעריכים כי תקציב הביטחון של דמשק בשנתיים האחרונות עולה על כל התקציב בשמונה השנים שקדמו לכך. אחד החששות הוא מהאפשרות שרוסיה תסכים למכור לסוריה את אחד מטילי הים-ים המתקדמים בעולם מסוג "יחונט", טיל על-קולי שיכולותיו הרסניות, ולרוב משוגר מאונייה, אך מאפשר שיגור גם ממטוס. עד כה, לא ברור מה העלה המשא-ומתן בין הצדדים.

במקביל, פרסומים זרים עולה כי הרוסים השיבו בשלילה לבקשת הסורים לרכוש את מערכת ההגנה האווירית מסוג S300 PMU שנחשבת לטובה בסוגה. על פי המחקר המקיף בראשו עומד שפיר, מערך חיל האוויר הישראלי והסורי אינם בעלי השוואה. "שנים ארוכות לא היו להם חלקי חילוף", ציין. "יש להם מטוסים רבים שלא יכולים להמריא. לכן יש להם גם בהתאם רמת אימונים נמוכה".

גורמים בחיל האוויר טענו כי האמברגו האמריקני על סוריה והקשיים הכלכליים במדינה יצרו קושי לתרגל את המטוסים ולשמור אותם ברמת מבצעיות שתוכל לעמוד בפני עוצמתו של חיל האוויר הישראלי.

"הצבא הסורי יצר פערים שייקח לו להשלים שנים ארוכות, ולכן הוא בנה מערך טילי קרקע-קרקע ונ"מ רחב כדי לעמוד בפני חיל האוויר הישראלי", אמר לאחרונה קצין בכיר בצה"ל. מנגד, גורמי ביטחון טענו כי המשמעות של עיסקה זו היא רחבה יותר: "ההיסטוריה מלמדת שכל מה שהגיע לידי סוריה, בסוף עבר גם לחיזבאללה . לכן, לעסקאות הנשק הללו יש משמעות גדולה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים