גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


יועץ של אבו-מאזן: דורשים ריבונות על הכותל

עדנאן אל-חוסייני שכיהן עד לא מזמן כמנכ"ל הווקף בי-ם ומשמש יועץ ליו"ר הרשות אמר ל-nrg שהפלשתינים לא יוותרו על שליטה בכותל, שמהווה חלק מאל-אקצה. "נאפשר ליהודים חופש פולחן"

איתמר ענברי | 11/10/2007 11:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ההצהרות המתרבות לאחרונה בדבר הצורך לבצע "פשרות כואבות" בירושלים, אינן משביעות כנראה את רצונם של הפלשתינים, שדורשים ריבונות מלאה במזרח ירושלים לרבות "סמל הסמלים" היהודי: הכותל. בשיחה עם­nrg מעריב הבוקר התייחס לראשונה יועצו של יו"ר הרשות הפלשתינית אבו-מאזן, השייח' עדנאן אל-חוסייני, לאפשרות שהפלשתינים ידרשו להחיל את הריבונות גם על הכותל, באומרו כי זהו חלק ממסגד אל-אקצה וכי "זהו ווקף (הקדש - א.ע) איסלאמי שאין מקום לוותר עליו".

שייח' אל-חוסייני, שכיהן עד לא מזמן כמנכ"ל הווקף בירושלים, פירט בשיחה את הדרישות הפלשתיניות לגבי ירושלים. "אנחנו מדברים על העיר ירושלים שהיא בירת המדינה הפלשתינית, ואנחנו מדברים על ריבונות מלאה ולא חסרה", אמר. "אנחנו מתכוונים למזרח ירושלים על שטח של תשעה ק"מ, שכולל את העיר העתיקה ואת המקומות הקדושים".

כשנשאל לגבי מעמדו של הכותל, "אל-בוראק" בערבית, שנחשב למקום קודש באיסלאם על רקע האמונה שבמקום זה קשר הנביא מוחמד את בהמת המשא שלו לפני עלייתו השמיימה, השיב אל-חוסייני ללא היסוס.

"כותל הדמעות הוא גדר של מסגד אל-אקצה המבורך, זהו ווקף איסלאמי שאין מקום לוותר עליו וגם ועדה בריטית קבעה ב-1928 שהוא צריך להיות בשליטת המוסלמים (הכוונה ל''ספר הלבן'' הבריטי שקבע את בעלותם של הערבים על רחבת הכותל ואת זכות היהודים להתפלל ברחבה – א.ע)".
"לא נתנו לנו לקבור את מתינו"

יועצו של אבו-מאזן הבהיר בנוסף כי הפלשתינים יבטיחו את "חופש הפולחן" של היהודים בכותל, כפי שהיה לדבריו מאז ימי האימפריה העות'מאנית. "המוסלמים נתנו ליהודים לקבור את מתיהם בירושלים, בעוד שהיהודים כיום מונעים מהמוסלמים לקבור את מתיהם בעיר", אמר אל-חוסייני. "התרבות האיסלאמית היא תרבות של סובלנות, ומנגד יש תרבות עוינת שאינה משרתת את השלום ושעליה להיעצר".

השייח' אל-חוסייני התייחס

בדבריו גם לדיווח שפורסם השבוע בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, ושלפיו אבו-מאזן ואולמרט, סיכמו על העברת המקומות הקדושים בירושלים לחסות ירדנית.

הוא אמר כי הדיווח אינו נכון, וכי הירדנים לא ישאו ויתנו על ירושלים בשמם של הפלשתינים. עם זאת, ציין כי החסות הירדנית על המקומות הקדושים בירושלים אינה חדשה, והיא אינה סותרת את הריבונות הפלשתינית העתידית על מזרח ירושלים.

חזון אבו-מאזן: מדינה של 6,025 ק"מ

דרישתו של אל-חוסייני מגיעה לאחר שאתמול הציג יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו-מאזן, קו נוקשה לקראת ועידת אנאפוליס שתתקיים בחודש הבא בארה"ב, ובראיון לטלוויזיה הפלשתינית אמר כי על ישראל לסגת באופן מלא לקווי גבולות 67'.

במהלך הראיון השמיע יו"ר הרשות את דרישתו המפורשת ביותר בנושא הגבולות העתידיים של מדינה פלשתינית עתידית, כשאמר כי הפלשתינים רוצים לייסד מדינה בשטח של 6,205 קילומטרים רבועים בגדה המערבית וברצועת עזה. זו הפעם הראשונה שאבו-מאזן מציין את הגודל המדויק של השטח שהוא דורש.

"יש לנו 6,205 קילומטרים רבועים בגדה המערבית וברצועת עזה", אמר יו"ר הרשות במהלך הראיון. "אנחנו רוצים את זה כמו שזה". על-פי מסמכים של צוות המשא ומתן הפלשתיני שהגיעו לידי סוכנות הידיעות אי-פי, דרישות הפלשתינים כוללות את כל רצועת עזה, הגדה המערבית, מזרח ירושלים ואזורים קטנים לאורך הגבול של הגדה המערבית, שנחשבו כשטחים לא מיושבים לפני מלחמת ששת הימים.
  
דבריו של אבו-מאזן נאמרו בזמן שצוותי משא ומתן ישראלים ופלשתינים מנסים לעצב חזון משותף להסכם שלום עתידי, לקראת ועידת השלום. בוועידה שתתקיים בארה"ב צפוי להתקיים משא ומתן נוקשה שעשוי לכלול סידורים מורכבים, כגון החלפת שטחים ושליטה משותפת על מקומות קדושים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים