הושגה הסכמה באנאפוליס: הסכם תוך שנה

הנשיא בוש פתח את ועידת אנאפוליס בקריאת הצהרה משותפת עליה הסכימו שעה קלה קודם לכן הצדדים. "מו"מ יתחיל ב-12 בדצמבר. המטרה: לסיים את שפיכות הדמים ומדינה פלשתינית"

אורי יבלונקה וטל שניידר, שליחי nrg ומעריב לאנאפוליס | 27/11/2007 18:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אם ניקח ברצינות את ההצהרה המשותפת של ישראל והפלשתינית, אותה הקריא אמש נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש בפתח ועידת אנאפוליס, בתוך שנה נגיע לשלום עם הרשות הפלשתינית.

- ועידת אנאפוליס: סיקור מיוחד ב-nrg מעריב
- אולמרט באנאפוליס: מציאות 67' תשתנה
- אבו-מאזן באנאפוליס: הזדמנות שלא תשוב
- ובסוריה: שידור כדורגל במקום נאומים

Get Microsoft Silverlight
נאום בוש בוועידת אנאפוליס. צילום: באדיבות ערוץ 2
הנשיא בוש הקריא את ההצהרה המשותפת שאותה ניסחו ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלשתינית אבו-מאזן. ההצהרה כללה מסגרת צפופה במיוחד למגעים בין הצדדים, ולוח זמנים להגעה להסכם שלום עוד במהלך שנת 2008, שנתו האחרונה של בוש בבית הלבן.  

"זו הזדמנות היסטורית להרחבת החופש והחירות בארץ הקודש", פתח בוש את דבריו בוועידה. "אנחנו צריכים להניח את התשתית לבסיס מדינה דמוקרטית פלשתינית שתחיה לצד ישראל בביטחון. אנחנו מביעים נכונות לסיים את שפיכות הדמים ולהביא לעידן חדש. משימתנו היא לעמוד מול הטרור, בין אם הוא בוצע על-ידי פלשתינים או ישראלים".

בוש ציין כי במהלך הפגישות שערך עם ראש הממשלה אולמרט ויו"ר הרשות אבו-מאזן, השלושה הסכימו להתקדם בשיחות לעבר הסדר קבע שיעסוק בכל סוגיות הליבה. "נגיע לאיזשהו סיכום לפני 2008", הכריז. "אנחנו מדברים על משא ומתן מואץ. הפגישה הראשונה תתקיים ממש ב-12 בדצמבר".

הנשיא האמריקני אמר כי ישראל והפלשתינים הסכימו לעמוד בהתחייבות שניתנו במפת הדרכים. כלומר - הפלשתינים יילחמו בטרור, והישראלים יפסיקו את הבנייה בהתנחלויות. לדבריו, ארה"ב היא שתפקח על היישום של הסעיפים הללו במפת הדרכים, "עד שיושג הסכם שלום". בוש גם בירך את אולמרט ואת אבו-מאזן על מנהיגותם האמיצה.
"על מדינות ערב לתמוך"

בוש אמר כי הפלשתינים רוצים צדק ושלום, וישראל רוצה את אותם הדברים. "יש את אותן שאיפות ותקוות מוצדקות", אמר. "שהילדים ייסעו לבית הספר בלי לחשוש ממחבלים מתאבדים. הישראלים נמצאים תחת התקפות בלתי פוסקות והם רוצים שיכירו בזכותם להתקיים. התנאי לכל זה הוא מדינה פלשתינית ברת קיימא. זה לא יהיה קל - שני הצדדים יצטרכו לקבל החלטות קשות".

בוש הביע תמיכה בראש הממשלה וביו"ר הרשות ואמר כי הם מנהיגים נחושים שרוצים להביא שלום. "אבו-מאזן מבין שמדינה פלשתינית לא תיוולד מתוך טרור ואמר כי הוא חש מחויב לשלום", הסביר. "הישראלים מושיטים יד לפלשתינים לשותפות אמיתית. אולמרט מבין את הסבל שחש העם הפלשתיני ושהביטחון של ישראל תלוי בין היתר במדינה פלשתינית דמוקרטית. זה הזמן לשלום".

הנשיא האמריקני פנה לבאי הכנס ואמר כי הוא מעריך את העובדה שהגיעו משלחות

כה רבות מהעולם הערבי. "כל מדינות ערב צריכות להראות תמיכה בממשל של אבו-מאזן ולהושיט יד לשלום", אמר. "גם לקהילה הבינלאומית יש אחריות חשובה - היא צריכה לתמוך באבו-מאזן. ארצות הברית תעזור למנהיגים הפלשתינים לבנות מוסדות חופשיים ואנחנו נערוב גם לביטחונה של ישראל. אנחנו נמשיך לתמוך ואנחנו מאמינים שדמוקרטיה מביאה שלום.

"ארצות הברית גאה לארח את המפגש הזה והתוצאה תלויה בסופו של דבר במה שיעשו הפלשתינים והישראלים", אמר. "כדי שהשיחות יצליחו, הפלשתינים צריכים להראות לעולם שבעוד הנושא של הגבולות חשוב, הנושא של הקמת מדינה הוא לא פחות חשוב. הם חייבים לפרק את ארגוני הטרור ואת תשתית הטרור. ישראל צריכה לסיים את הכיבוש שהתחיל ב-67' ולהבין שפלשתין תהיה מולדת לעם הפלשתיני. עליהם להסיר מאחזים בלתי-חוקיים ולהסיר את ההתרחבות בהתנחלויות".

צילום: רויטרס
פלשתינים צופים בועידה צילום: רויטרס
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים