גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


ועדת האתיקה: נסיעת שרה נתניהו לא אושרה

בניגוד לטענות של לשכת יו"ר הליכוד, שלפיהן נסיעתו ללונדון עם רעייתו למטרות הסברה אושרה, מעלה בדיקת הוועדה כי בניגוד לנהלים נתניהו כלל לא פנה בבקשה לאשר את צירופה של שרה

אריק בנדר | 16/3/2008 13:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סערת נתניהו לא שוככת: הכנסת ערכה בדיקה משלה, לאור הדיווח בערוץ 10 על הוצאות חריגות של יו"ר הליכוד,הח"כ בנימין נתניהו, בביקורו בלונדון במהלך מלחמת לבנון השנייה. הבדיקה העלתה כי בניגוד לנהלים, ועדת האתיקה לא נתבקשה מעולם לאשר את הצטרפות רעייתו של נתניהו שרה לנסיעה ללונדון באוגוסט 2006, זאת, על אף שהיא לא מומנה מכספי הכנסת, אלא על חשבון מזמין אחר. בוועדת האתיקה הבהירו כי מאחר שנתניהו לא הגיש מעולם פנייה לאישור נסיעתה של אשתו, לא נערך דיון בעניין ולא ניתן האישור.
 
יו
יו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, ורעייתו שרה. צילום ארכיון: אמיר מאירי

ערוץ 10 חשף כי בשיאה של מלחמת לבנון השנייה, באוגוסט 2006, טס נתניהו לבריטניה יחד עם רעייתו שרה למטרות הסברת הצד הישראלי, במיזם משותף של הכנסת ושל משרד החוץ. על פי הדיווח, הזוג נתניהו התאכסן כמעט שבוע ימים במלון יוקרה והוציא לא פחות מ-131 אלף שקל.

על פי כללי האתיקה של הכנסת, חבר כנסת פטור מהצורך לבקש אישור למימון חיצוני מוועדת האתיקה במקרים שבהם הוא נוסע מטעם הכנסת ועל חשבונה, או כאשר נסיעתו ממומנת מכספו הפרטי. לעומת זאת, במקרה בו חבר כנסת יוצא לנסיעה רשמית, כמו במקרה המדובר ומבקש לצרף לנסיעה את בת זוגו או כל נספח אחר, עליו לפנות לוועדת האתיקה על מנת לקבל אישור לכך.
העלות הכוללת של הביקור - כ-175 אלף שקל

הבדיקה שערכה היום ועדת האתיקה העלתה כי נתניהו מעולם לא הגיש בקשה לצרף את אשתו לנסיעה, כפי שהנוהל מחייב. דובר הכנסת גיורא פורדס מסר כי ממצאי הבדיקה העלו כי לוועדה לא הגיעה כל פנייה לגבי הנסיעה הספציפית באוגוסט 2006, שעליה דובר בהרחבה בתחקיר בערוץ 10, וזאת, בניגוד לטענות לשכת יו"ר הליכוד, שלפיהן הנסיעה אושרה בדיעבד.

לפי הפרסום בערוץ 10, שחשף את הפרשה, העלות הכוללת של הביקור יחד עם כרטיסי הטיסה הגיעה לסכום של כ-175 אלף שקל. המדינה נשאה בהוצאות של 77 אלף שקל בלבד מתוך

הסכום. את שאר הסכום - 98 אלף שקל - שילם, ככל הנראה, ארגון יהודי קטן בראשות מיליונר בריטי.

גורם בכיר בכנסת אמר כי שליחות ההסברה של נתניהו באוגוסט 2006 הייתה מיזם משותף של משרד החוץ והכנסת. על פי כללי הכנסת, ח"כים טסים לאירופה במחלקת תיירים, אולם כמה חודשים לאחר הנסיעה הגיעה לכנסת חשבונית שממנה עלה שנתניהו טס במחלקה ראשונה.

לאור זאת, סירבה הכנסת לשאת בהוצאות שדרוג כרטיסי הטיסה. בתשובה קיבלה הכנסת הודעה מאנשיו של נתניהו, שלפיה ארגון הבונדס ישלם את ההפרש המדובר.

נתניהו תובע את ערוץ 10

בעקבות תחקיר חדשות 10, התקבלה בצהריים במשרדי ועדת האתיקה של הכנסת תלונה נגד נתניהו שהוגשה על ידי מעיין אמודאי, יו"ר המשמרת הצעירה במפלגת העבודה. בתלונה נכתב כי "התחקיר מעלה חשד שהח"כ בנימין נתניהו חרג ועבר על מספר כללי אתיקה המפורשים בתקנון ונוהלי האתיקה".

בתלונה כותב אמודאי כי "נוכח העובדה כי מר נתניהו הוא דמות ציבורית ראשונה במעלה, המשמש כיו"ר האופוזיציה וכראש מפלגה דמוקרטית בישראל, היינו מצפים ממנו לדוגמה אישית ולצניעות. קל וחומר בתקופה בה מתנהלת מלחמה במדינה. באשר לטענות במישור המוסרי עולות מספר שאלות אשר לטעמנו ראויות לבדיקה על ידי הוועדה הנכבדת ולמתן דין וחשבון לציבור".

אמודאי ציטט מתוך סעיף בתקנון האתיקה של הכנסת הקובע כי נסיעות של חברי כנסת לחו"ל טעונות אישור מראש של ועדת האתיקה וכי הנוהל מציין במפורש כי שליחות מטעם הבונדס אינה נסיעה בשליחות הכנסת והיא טעונה אישור מראש.

יו"ר הליכוד מצדו הגיש הבוקר תביעת דיבה נגד ערוץ 10, בה הוא דורש שני מיליון שקל עבור הפגיעה בשמו הטוב. נתניהו טוען כי במהלך שהותו בלונדון פעל למען תדמיתה של ישראל בעולם, ולמטרה זו הוא נפגש עם מנהיגים, מעצבי דעת קהל ועיתונאים.

"סביר להניח שהמידע עליו התבססה הכתבה הגיע ממקור העוין את הח"כ נתניהו", נכתב בכתב התביעה. "על אף זאת, לא בדקו בערוץ את המידע האמור כנדרש וכמתחייב, והפכו עצמם באופן מודע לכלי שרת של רדיפה פוליטית מכוונת".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים