גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


הרב הראשי לישראל לשעבר מרדכי אליהו נפטר

אבל כבד ירד על הציבור הדתי בישראל עם היוודע דבר פטירתו של אחד מגדולי הרבנים בישראל. לאחר תקופה ארוכה בה היה מאושפז בבית החולים, נפטר הערב הרב אליהו. בשנת 1983 הוא נבחר לתפקיד הרב הספרדי הראשי במקום הרב יוסף. מאז, ולמשך עשור כיהן אליהו, הידוע בפסיקותיו המחמירות, כרב הראשי

יצחק טסלר | 7/6/2010 16:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
הרב אליהו. מותו נקבע בבית החולים שערי צדק בירושלים.
הרב אליהו. מותו נקבע בבית החולים שערי צדק בירושלים. צילום ארכיון: פלאש 90
היום בצהריים (ב') הלך לעולמו הרב מרדכי אליהו, מי שכיהן כראשון לציון וכרב הראשי לישראל והיה ממנהיגיה הבולטים של הציונות-הדתית. הרב אליהו, בן 81, נפטר בבית החולים שערי צדק שבירושלים, שם היה מאושפז במשך תקופה ארוכה מאוד, על רקע בעיות הלב שמהן סבל בשנים האחרונות. הלוויה תיערך הלילה (ב'), בשעה 22:00, מבית הכנסת היכל יעקב, בקרית משה שבירושלים.

הרב אליהו נולד בחודש אדר תרפ"ט (מרץ 1929), בעיר העתיקה שבירושלים. אביו היה חכם סלמן אליהו, מגדולי המקובלים של ירושלים שנפטר כאשר בנו מרדכי היה כבן 11 בלבד. הבן החליט להקדיש את עצמו ללימוד התורה וחוכמת הנסתר. הוא למד בישיבת "פורת יוסף" שבירושלים ונחשב למקורב של ה"באבא סאלי" - רבי ישראל אבוחצירה ושל "החזון איש" - הרב אברהם ישעיהו קרליץ, שהיה ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי בארץ.  

בתחילת שנות ה-50 היה הרב אליהו חבר ב"ברית הקנאים" - מחתרת-דתית ששאפה להפוך את ישראל למדינת הלכה. בין השאר תכננו חברי הקבוצה לנתק את זרם החשמל בכנסת ולהטיל למקום פצצת עשן. בעקבות מידע מוקדם השב"כ עצר את חברי הקבוצה ועל הרב אליהו נגזרו עשרה חודשי מאסר. לימים אמר הרב כי למרות שדעותיו לא השתנו, "הדרך שבחרתי ללכת בה אז הייתה מוטעית". 
תמיכה בסרבנות מצפון

לאחר שחרורו מהכלא הוסמך לרבנות בבית מדרשו של הרב יצחק ניסים. ב-1962 התמנה הרב אליהו כדיין בבית הדין הרבני בבאר שבע והפך לדיין הצעיר ביותר בארץ. כעבור שנים ספורות מונה כדיין בבית הדין הרבני הגדול שבירושלים.

בשנת 1983 נבחר הרב אליהו להיות הרב הספרדי הראשי לישראל ו"הראשון לציון", במקום הרב עובדיה יוסף, ובמשך עשור כיהן כרב אליהו כרב הראשי לישראל לצד הרב אברהם שפירא, שהיה הרב הראשי האשכנזי.

זמן קצר יחסית לאחר מינויו החל להביע את דעתו גם בנושאים שנויים במחלוקת - הוא פסק שאסור להחזיר שטחים וקבע כי על פי ההלכה אסור ליהודי למכור או להשכיר דירה לגוי.

לאחר פרישתו מהרבנות הראשית הפך הרב אליהו לאחד המנהיגים הבולטים של הציבור הדתי-לאומי והמשיך להתבטא ללא מורא בכל נושא - בין השאר הוא היה אחד מהמתנגדים הבולטים לתוכנית ההתנתקות וקרא שלא לסייע ליישומה, גם במחיר של סירוב פקודה.

במהלך מבצע "עופרת יצוקה" התפרסמה בקרב הלוחמים שמועה על אשה שהזהירה את הלוחמים מפני סכנות ואמרה להם שהיא רחל אימנו. כאשר נשאל על כך הרב אליהו, הוא השיב "זה נכון. ביקשתי ממנה להתפלל עליהם". דברים אלו חוללו סנסציה בציבור הדתי-לאומי והבליטו את הפער בין הרבנים שהובילו את הציבור לכיוון הקבלי-משיחי ובין הרבנים שהתנגדו לקו זה.

"תלמיד חכם בסנתר ובנגלה"

אמבולנס מחוץ לביתו של הרב מרדכי
אמבולנס מחוץ לביתו של הרב מרדכי צילום: פלאש 90
במקביל לעמדותיו הניציות, נחשב הרב אליהו כבעל שיעור-קומה שהעז לקבל החלטות פרגמטיות המקלות על הציבור. בין השאר הוא קבע שמותר להטיס עולים בשבת במצב של סכנה, פסק שהעולים מאתיופיה יהודים שאינם צריכים לעבור הקזת דם ואף הביע תמיכה בהשתלת איברים. 


ראוי גם לציין, כי למרות שהיה מקובל וחילק ברכות, הרב אליהו התנגד לחלוקת קמעות ואף ביקר את תנועת ש"ס על שזו חילקה קמעות למצביעים, במהלך הבחירות לכנסת בשנת 1998. בנוסף לכך הוא נפגש מספר פעמים עם המרגל ג'ונתן פולארד ופעל בניסיון להקדים את שחרורו.

לפני כשנתיים לקה הרב אליהו בליבו ומאז רוב הזמן היה מאושפז בבית החולים שערי צדק. הוא עבר שורה ארוכה של ניתוחים וטיפולים רפואיים ואף מספר החייאות ומצבו הבריאותי ידע עליות ומורדות. מנישואיו של הרב אליהו נולדו לו בת ושלושה בנים, ובהם הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת. ביממה האחרונה חלה החמרה במצבו הרפואי של הרב, בני המשפחה קיבלו עדכנו והגיעו לבית החולים.

"אבידה גדולה לעם היהודי"

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת
הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת .
עם היוודע דבר הפטירה נפל אבל כבד על הציבור הדתי. מאחר וללוויה צפויים להגיע רבבות, המשטרה החלה בהיערכות מיוחדת לצורך סגירת צירים ועשרות כוננים של "איחוד הצלה" התבקשו להגיע כדי לאבטח את האירוע.

שר המדע ויו"ר מפלגת "הבית היהודי" ("המפד"ל), פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ אמר בתגובה לפטירתו של הרב אליהו: "אני מבכה את לכתו של הרב מרדכי אליהו. זו אבידה גדולה לעם היהודי. הסתלק מעמנו אחד ממנהיגיה הרוחניים הבולטים של הציונות הדתית, תלמיד חכם בנסתר ובנגלה. איש חסד ופוסק אמיץ".

מסיעת האיחוד הלאומי נמסר: "הסיעה אבילה על הילקח ארון האלוקים. אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה ירושלים של מעלה איבדה כלי חמדתה 'ובלע המוות לנצח ומחה ד' אלקים דמעה מעל כל פנים".

תא"ל במיל' אפי איתם שהיה בעבר ממנהיגי הציונות-הדתית מסר: "הרב אליהו שילב יכולת נדירה של גאונות ובקיאות הלכתית עם היכולת לקרב כל אדם בפשטות ובאהבה.הרב היווה מגדלור עבור מאות אלפים במשך שנים רבות.הרב  תמך,עודד וחיזק אותי במהלך כל תקופת שירותי הצבאי גם ברגעים קשים של אובדן לוחמים ופקודים,בהמשך הרב ליווה והנחה אותי ברגעים המכריעים של פעילותי הציבורית בממשלה ובכנסת.אבד לעם ישראל מנהיג דגול".

ועדי המתיישבים של שומרון ובנימין מסרו בהודעה משותפת: "אנו אבלים מרה על הסתלקותו של מורנו ורבינו הרב מרדכי אליהו זצ"ל. הרב היה עמוד האש שהלך לפני מחנה המתיישבים ביהודה ושומרון, עודד אותם בשעותיהם הקשות ופעל לעזרתם".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין מסר: "הרב אליהו היה מנהיג רוחני. איש של אמת שטרם רבות לחיי הדת והרוח במדינת ישראל. הוא היה הדמות הבולטת במאבק למען ארץ ישראל וההתיישבות היהודית ביו"ש. הרב אליהו יחסר לכולנו וזו אבידה קשה לציבור הציוני-דתי ועם ישראל כולו".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הביע צער על פטירתו של הרב מרדכי אליהו ואמר: "אני משתתף באבל הכבד של עם ישראל בכלל וירושלים בפרט על פטירתו של מנהיג תורני גדול, אב ורב לרבבות אשר זכיתי ליהנות מקרבתו וללמוד מחכמתו. הרב מרדכי אליהו אשר חרט על דגלו את אהבת ישראל וקירוב הלבבות, ואשר תמיד מצא את הטוב והיפה שבאדם, ייחרט בלבבות כולנו ודרכו תהיה נר לרגלינו. אני שולח תנחומים לרבנית, לבניו הרבנים, לבני המשפחה ולתלמידיו הרבים".

מתנועת ש"ס נמסר: "שר וגדול נפל בישראל. מועצת חכמי התורה, תנועת ש"ס, רבניה, ונציגי הציבור בכל ערי הארץ, אבלים וכואבים על פטירתו של הגאון הגדול פה מפיק מרגליות מזכה הרבים אשר העמיד תלמידים הרבה, הרב מרדכי אליהו זצ"ל הראשון לציון והרב הראשי לישראל ויהי רצון שיבולע המוות לנצח ומחה ה' דמעה מעל כל פנים. וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".

עדכון אחרון : 7/6/2010 22:22
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''יהדות''

לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים