גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


אדם מן האדמה

ניצן ראשון בבניית תשתית לאידיאולוגיה ציונית-דתית חדשה שמציעה לא רק לכבוש את ארץ ישראל, אלא גם להיכבש ברגביה ולהתחבר לסוד אדמתה. אלדד וייל על ספר חדש ומרתק בהוצאת ישיבת עתניאל

אלדד וייל | 8/6/2008 8:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סיור מזדמן במאחזי שומרון, בנימין והר חברון מעלה מספר תמיהות באשר לדימוי המתנחל הטיפוסי.

המתיישבים המקומיים מעדיפים לראות עצמם פחות כמתנחלים ויותר כחקלאים יותר כבעלי חוות ופחות כנערי-גבעות סוררים.

חלקם עדיין עם כיפות הצמר הצבעוניות, הדגמ"ח הכהה וכמובן הפליז המסורתי. אבל הדיבור הוא אחר - התחברות לאדמה, שורשיות וחשיבה סביבתית. הם מצביעים על בנייה של בתי בוץ (קראוונים זה אאוט), על מים ממוחזרים, על קומפוסט מושקע ואפילו על בית שימוש מיוחד כשר בהשגחת הרבי מ(אל) גור.

קיימים ישובים שמזדהים כירוקים ויש כבר ישיבה תיכונית "סביבתית" בסוסיא שבדרום הר חברון. בקיצור- יותר אקולוגיה ופחות תאולוגיה.
 
אדם מן האדמה. עטיפת הספר
אדם מן האדמה. עטיפת הספר 
 
האם צומחת כאן אידיאולוגיה מתנחלת חדשה? או שמא מדובר בהסטה (מכוונת?) מהשיח הדתי-פוליטי אל עבר הנושא ה"חם" של המאה ה-21?
רוחות של שינוי

הספר "אדם מן האדמה- מסע רוחני הלכתי אל מקורות שנת השבע", שיצא לפני מספר חודשים בהוצאת "גילוי", מספק לנו הצצה על רוח חדשה שאולי מתחילה לנשוב בקרב הציונות הדתית.

הספר, פרי תלמידי ישיבת עותניאל ובהנחיית הרב פדיה נגר, מציע קריאה חדשה בהבנת הקשר בין האדם לבין האדמה לאור שנת השמיטה. באמצעות לימוד מדוקדק ואינטואיטיבי, עוקבים הכותבים אחר רחשי פסוקי התורה ומקורות חז"ל העוסקים בטיב היחסים בין האנושות לבין הבריאה.

הלימוד (השונה מן הרגיל אך האופייני לבית המדרש הייחודי העותניאלי) מעלה מספר אמירות מעניינות ואף רדיקליות. כך למשל מציעים הכותבים כי תורת האבות, שהייתה מלאה

ב"חיים טבעיים" בארץ ישראל הוחלפה בתורת המצוות הגלותית שאיננה תלוית-מקום.

השיבה של הבנים לארץ האבות בימינו אנו היא לא רק החזרה לחיים פוליטיים עצמאיים אלא דוקא השיבה אל הטבע, שיוצרת עולם הרמוני יותר בין רצונו של האדם לטבע האלוקי:

"בחיים משותפים אלו, היחס בין הרצון לבין הטבע האלוהי הוא של איחוד ולא של ניגוד, כחיבור הרמוני של זכר ונקבה. במפגש המחודש עם הטבע, חוזר העם ומתעורר לשוב אל שורשיו הטבעיים, שקדמו לתקופת הנתק הארוכה..." (עמ' 47).

כך קמים לתחיה חיים רוחניים בארץ המשלבים בין הטבע האדם ואלוהיו. סוג של "ארץ ישראל השלמה". הפעם, במובן ההוליסטי.

ניצן ראשון לאידיאולוגיה חדשה

אמנם התחושה היא שלא כל פרקי הספר בשלים דים והקורא המתחיל במקורות חז"ל עשוי להתקשות, אך יש ב-"אדם מן האדמה" נסיון חלוצי ליצור שפה דתית-הלכתית אקולוגית.

שנת השמיטה נתפסת בספר לא כעוד זירת מאבק מול החרדים אלא כמעגל קוסמי בו האדם יוצר פעולה של הרפיה והקשבה לאחר ולטבע בסופם של שש שנות יצירה ובעלות.

מחזוריות כזאת יוצרת, לדעת כותבי הספר, בן-אדם אחראי ושותף יותר לקהילתו ולסביבתו. מעגל  זה יחזיר לדעתם את האיזון הרצוי והלא-קיים בעולמנו בין התעשיינים לבין "הירוקים" .

"אם נוכל בימינו להבין את מקומם של שני הצדדים ונדע לחיות את שניהם באיזון עמוק כתהליך ארוך-טווח, ייתכן שנוכל, בצעדים מדודים, להסיט את הגלגל ממסילת הכליון העצמי של בני האדם את כדור הארץ; לא כפעילות השרדותית בלבד, אלא כתהליך של אקולוגיה רוחנית וקדושה" (עמ' 228).

"מדוע נעדרת אתיקה סביבתית מההגות הציונית הדתית?" שואל ד"ר שמואל חן בגיליון י"ט של כתב העת הציוני-דתי "אקדמות". ובאמת, נראה שמרוב עיסוק בהתנחלות בארץ האבות נזנח החיבור הבסיסי והמחייב בין הבנים לאמא-אדמה. טרוניה על עובדה זו נשמעת גם בספר:

"השפה של הקשר לארץ דלה ועסוקה בלית ברירה בקשר לארץ כאמירה היסטורית וטריטוריאלית" (עמ' 268).

"אדם מן האדמה" מהווה אפוא את הניצן הראשון בבניית תשתית לאידיאולוגיה ציונית-דתית חדשה שכבר ממילא פועלת בשטח ומציעה לא רק לכבוש את ארץ ישראל, אלא גם להיכבש ברגביה ולהתחבר לסוד אדמתה.


"אדם מן האדמה- מסע רוחני הלכתי אל מקורות שנת השבע", הוצאת גילוי, כריכה קשה, 270 עמ'. להזמנת הספר.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''יהדות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים