גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


שחרור בטנקור - פעולת קומנדו נוסח ישראל

חיילי צבא קולומביה התחזו למורדים ושחררו החטופים מהשבי. אלוף במיל' ישראל זיו: "יש לנו קשר לתהליכים שם, הסיוע שלנו משמעותי"

נדב זאבי ושרה ליבוביץ-דר | 4/7/2008 8:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"זה מבצע אנטבה של קולומביה" - כך הגדיר אמש (ה') אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, את פעולת החילוץ שלשום (ד') של מי שהייתה מועמדת לנשיאות קולומביה, אינגריד בטנקור, משבי בן שש שנים בידי ארגון המחתרת הפאר"ק. זיו, המחזיק בחברה לייעוץ ביטחוני של ישראלים בקולומביה, הסביר כי "יש לנו קשר עקיף לתהליכים שמתרחשים בקולומביה", אך הדגיש: "הסיוע שלנו מאד משמעותי, אבל אינו כולל השתתפות ישירה בפעילות".
 
הפוליטיקאית הקולומביאנית אינגריד בטנקור ואמה על כבש המטוס.
הפוליטיקאית הקולומביאנית אינגריד בטנקור ואמה על כבש המטוס. צילום: אי-פי

המבצע המהוקצע זכה שלא במקרה להשוואה לפעילות של גופי ביטחון ישראליים, לאור המעורבות הרבה שלהם בקולומביה. "למבצע הזה יש חשיבות לאומית", אמר זיו אולם סירב להרחיב את הדיבור אודות הפעולה. את הדברים אמר על רקע התבטאויותיה של בקנטור עוד מאתמול, לפיהם להערכתה "אין תקדים למבצע מושלם כל כך בעולם, אולי חוץ מאשר בהיסטוריה של ישראל והתהילה של מבצעי הקומנדו המדהימים שלהם".

בטנקור הוסיפה כי "זה היה מבצע מושלם, וזו גאווה לכולנו כקולומביאנים". נשיא קולומביה, אלבארו אוריבה, חיזק את דבריה ואמר כי "זה היה מבצע מודיעיני מהמוצלחים בהיסטוריה האנושית וכולו בוצע מבלי לירות ירייה אחת או לשפוך טיפת דם".

המבצע, שזכה לשם הקוד שחמט, החל להתגלגל לפני כמה חודשים כאשר שירותי המודיעין הקולומביאני הצליחו לחדור לשורות המזכירות של הפאר"ק וייתכן שאף לגייס אחד משבעת חברי המזכירות המנהלים את הארגון.
שם הקוד: שחמט

בשלב הראשון קיבל מפקד החזית המקומית, אליאס סזאר, שזכה למוניטין של מפקד אכזר ומי שבאחריותו היו השבויים הבכירים, הוראה לאסוף את החטופים משלושה אתרים בהם הוחזקו בדרום מזרח המדינה ולרכז אותם במחנה אחד. לפי הפרסומים, הצליח המודיעין הקולומביאני להחדיר סוכן גם לכוח הפאר"ק ששמר על החטופים.

לוחמי הפאר"ק העירו את החטופים ב-4:30 לפנות בוקר, אזקו אותם בידיהם וברגליהם והחלו להוליך אותם בג'ונגל הסמוך לעיירה

סאן חוזה דלג' ואוויארה, הנמצאת כ-300 קילומטרים מהבירה בוגוטה, כשהם מוקפים בכוח של 60 אנשי הארגון. בשלב מסוים הבחינו החטופים במסוק לבן שנחת בסמוך אליהם ביער ונתבקשו להמתין.

סזאר וקצין נוסף הלכו לשוחח עם הלוחמים המחופשים של צבא קולומביה שהגיחו מהמסוק. הלוחמים טענו כי נשלחו להפגיש את החטופים עם מנהיג הארגון, אלפונסו קאני, כחלק מעסקת חליפין שתביא לשחרורם תמורת מורדים המוחזקים בשבי כוחות הביטחון.

עם חולצות של צ'ה גווארה

החטופים סיפרו לאחר מכן כי חיילי הקומנדו הקולומביאני היו לבושים חולצות עם דמותו של צ'ה גווארה, גיבור המהפכה בקובה, כאמצעי הונאה נוסף. בטנקור עצמה סיפרה כי כאשר הציעו לה תחילה מעיל, בטענה כי הם בדרכם למקום קריר יותר, היא סירבה מאחר שלא רצתה לשתף פעולה עם מי שחששה כי הם שותפיהם של אנשי הפאר"ק.

לאחר דין ודברים קצר שניהל סזאר עם אנשי הקומנדו, הוא הורה לחטופים לעלות למסוק. גם סזאר וסגנו עלו, חמושים באקדחים, אך שוכנעו למסור אותם בטענה כי זהו הנוהל בטיסות מסוק. מיד לאחר מכן, קפצו עליהם חיילי הקומנדו, הפשיטו אותם, כפתו אותם וכיסו את עיניהם.

"נכנסנו למסוק ופתאום משהו החל להתרחש", סיפרה בטנקור. "פתאום ראיתי את המפקד הזה, שהיה תמיד כה אכזר אליי, כפות על הרצפה". באותן שניות דרמטיות פנה מפקד הקומנדו לחטופים ואמר: "אנחנו לוחמים מצבא קולומביה. אתם משוחררים". בתגובה החלו החטופים לקפוץ מרוב שמחה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
  • עוד ב''בעולם''

כותרות קודמות
כותרות נוספות
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים