כנסת ירוקה: מהפכה סביבתית בבית הנבחרים

רגע לפני הסערה הפוליטית המתקרבת, ההישגים הסביבתיים של מושב הקיץ של הכנסת הם מהפכה של ממש. חוק אוויר נקי והמזהם משלם אושרו ועוד אחד עשר חוקים נמצאים בהליכי חקיקה. האכיפה והיישום, אומנם, עוד רחוקים אבל באיחור לא אופנתי גם כנסת ישראל עלתה על הגל הירוק

בילי פרנקל | 1/8/2008 13:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במהלך כנס הקיץ הקצר של הכנסת, נוצרה מהפכה בחקיקה הסביבתית בישראל, בזכותם של מספר חוקים שנכנסו לספר החוקים שלנו ואחרים שנמצאים בהליכי חקיקה. חלק ניכר מהקרדיט מגיע לועדת הפנים והגנת הסביבה בראשה עומד חבר הכנסת אופיר פינס (עבודה) וכמובן, לפעילות של דב חנין (חד"ש) ועמיתו לראש השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת, מיכאל מלכיאור (עבודה), אך לא פחות חשוב: לפעילות המאומצת של ארגונים סביבתיים, שדוחפים לקדם את החקיקה הסביבתית בישראל.

חדש בספר החוקים

בין החוקים שהתקבלו בקריאה שניה ושלישית ונכנסו ספר החוקים מופיע  "חוק אויר נקי": מדובר בחוק מקיף שמסדיר את נושא פליטת המזהמים לאוויר, במטרה להתמודד עם זיהום האוויר הקשה הקיים באזורים רבים בארץ. חוק זה, שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת בנוסח רזה יותר, עבר טלטלות רבות וגובש מחדש בכנסת הנוכחית, במהלך עשרות ישיבות ודיונים מרתוניים של ועדת הפנים והגנת הסביבה.

במסגרת החוק מחויבת הממשלה  להכין וליישם תוכנית לצמצום זיהום האוויר בישראל. כן הוא מחייב הקמת מערך ניטור ארצי למדידת זיהום אוויר, יצירת מנגנון רישיונות פליטה לכל מפעל וגוף תעשייתי, הטלת קנסות ועונשי מאסר מחמירים למזהמים העוברים על החוק, סגירת מפעלים שלא יצייתו להוראות צמצום הזיהום וקביעת סטנדרטים סביבתיים מגבילים לסוגי הרכבים והדלקים שיותר לשימוש בכבישי הארץ. החוק צפוי להיכנס לתוקף רק בשנת 2011.

חוק נוסף שאושר בקריאה שנייה ושלישית הוא חוק האכיפה הסביבתית, אותו יזם חנין, שמקנה גם לפקחי הרשויות המקומיות סמכויות לאכיפת חוקים סביבתיים. החוק אף מבטיח כי הכספים מאותם דוחות יועברו במקום לקופת המדינה לקופות העיריות  כתמריץ כלכלי עבורן לבצע אכיפה יעילה בתחום. כלומר: גם פקחי העירייה יכולים לקנוס אתכם על עבירות סביבתיות, אז לפני שתשליכו בפעם הבאה את בדל הסיגריה מחלון המכונית לעבר פרצופו של רוכב הקטנוע שנוסע מאחוריכם, תחשבו פעמיים. אולי הוא פקח?

ורק לפני ימים אחדים נכנס לספר החוקים גם חוק "המזהם משלם",של חברי הכנסת חנין ומלכיאור ו- 18 חברי כנסת  נוספים. מדובר בחוק שמעדכן ומתקן את כלל החוקים הסביבתיים בישראל וכולל מנגנונים מתקדמים של ענישה כלכלית,  מנהלית ופלילית, נגד מזהמים. בין השאר, חוק זה מחמיר את הענישה על גורמים המזהמים ללא רישיון על מנת שאלה יתחילו לשלם בעבור הנזקים שהם גורמים לסביבה, ואף קובע מנגנון גבייה גם מגורמים המזהמים בהתאם לחוק, כדי שיעברו לטכנולוגיות נקיות יותר.
עברו בקריאה ראשונה

בנוסף לאישור חוקים אלה, חלה התקדמות בהצעות חוק חשובות נוספות שנועדו לתרום לסביבה שלנו. דוגמה לכך היא הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים, שעברה לפני כיומיים (ד') בקריאה ראשונהושאמורה לאפשר בין היתר, להקטין את זיהום האוויר בערינו הפקוקות.
 

אופניים ברכבת
אופניים ברכבת ישראל בשביל אופניים
את ההצעה, שגובשה על ידי עמותת "ישראל בשביל אופניים" בסיוע "אדם טבע ודין" ו"מגמה ירוקה", הגישו חברי הכנסת חנין, מלכיאור, פינס, גדעון סער (ליכוד), רן כהן (מר"צ), זבולון אורלב (איחוד לאומי- מפד"ל) וחברי כנסת נוספים.

הצעה זו כוללת בתוכה סלילת רשת שבילי אופניים נוחים לשימוש, הן למען ביטחונם של הולכי הרגל והן למען זה של הרוכבים. כן היא כוללת את הסדרת האפשרות להעלות  אופניים על רכבת ישראל ועל הרכבת הקלה, הסדרת מתקני חניה רבים לאופניים, הקמת מקלחות לרוכבים במקומות עבודה ויצירת תמריצים כלכליים אשר ילוו את יישום החוק.

הצעת חוק נוספת של חנין ומלכיאור, שעברה בקריאה ראשונהבאותו היום וששימחה גם את שוחרי הסביבה וגם את אלה שבסך הכל רוצים ליהנות משהיה בים מבלי לחשוש לחייהם, היא התיקון המקיף לחוק איסור הנהיגה בחופים, שנועד לייעל את האכיפה וההרתעה בתחום, בין היתר באמצעות החמרת הענישה, הגדרת תחומים אסורים בנהיגה והטלת קנס על בעל כלי הרכב לפי מספר הרישוי.

גם הצעת החוק להגבלת השימוש בשקיות פלסטיק, עברה בקריאה ראשונה. ההצעה, אותה יזמו חברי הכנסת חנין ואסתירנה טרטמן (ישראל ביתנו), נועדה להסדיר את הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק חד פעמיות, תוך שבמקומן יחויבו רשתות השיווק והמכולות להציע לצרכנים תחליפים דוגמת שקיות מחומר מתכלה או סלים לשימוש רב פעמי, תמורת ארבעה שקלים בלבד.

כמו כן, אושר  בקריאה
ראשונה במהלך כנס הקיץ ורלוונטי במיוחד נוכח גירעון המים עימו אנו מתמודדים הוא חוק אמצעי אכיפה כנגד מזהמי מקורות מים, שיזם חנין ושנועד בין השאר, לשפר את יכולת הפיקוח הציבורי על מפעלים וגורמים מזהמים אחרים באמצעות יצירת מנגנוני דיווח עצמי של על היקף הזיהום שהם פולטים.

עברו בקריאה טרומית

הגירעון במשק המים עודד גם את חברי הכנסת שלנו להעביר בקריאה טרומית במהלך כנס הקיץ, את הצעת החוק להתקנת חסכמים(אביזרים חוסכי מים) בכל המבנים הציבוריים, כדי לצמצם את במשק המים הישראלי

גם צריכת החשמל במבני הציבור עשויה להתמעט בעתיד, בהנחה שהצעת החוק להתייעלות השימוש באנרגיה במוסדות ציבור ושעברה גם היא בקריאה בטרומית, תעבור  גם בשלבי החקיקה הבאים.

הצעת חוק נוספת שעברה בקריאה טרומית וקשורה קשר ישיר לבריאותנו, היא ההצעה לביטול הפטור ל"מתקני גישה אלחוטית", לפיה תבוטל הפרצה בחוק שמאפשרת לחברות הסלולאר לבנות אנטנות סלולאריות בניגוד לחוק התכנון והבנייה.

הצעות חוק חשובות נוספות שעברו בטרומית הן הצעת החוק להפחתת הפליטה של גזי חממה ממקורות שונים בארץ, הצעת חוק להפסקת מענקים ממשלתיים למפעלים מזהמים וכן הצעת החוק לשיקום הקרקעות המזוהמות בארץ.

וכמובן, הצעת החוק לצמצום חובת חבישת הקסדה, שנועדה להכות על חטא ולהגביל חוק הקסדה שחוקקה הכנסת לפני מספר חודשים ושמציע להגביל את חובת חבישת הקסדה רק לנסיעה אתגרית וספורטיבית מחוץ לעיר.

בין הכשלונות הסביבתיים של מושב הכנסת ניתן לכלול את אישור החוק המאפשר את החזרת שלטי החוצות לנתיבי איילון.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים