בפנימיית רננים ילמדו על הדשא במקום בכיתה

ילדי פנימייה בזיכרון יעקב לא יפתחו את השנה כמו כולם וילמדו מחוץ לביה"ס בשל עיכוב תשלום משרד החינוך למבנה החדש של הפנימייה

אלעד הופר | 31/8/2008 22:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

מחר (ב') צפויה להיפתח שנת הלימודים ועשרות תלמידים יגיעו לכיתות הלימוד ויחלו בשנה חדשה. אולם ילדים בסיכון שהוצאו מבתיהם על ידי שירותי הרווחה, וחיים בפנימיית רננים שבזיכרון יעקב, לא יתחילו מחר כמו כולם את השנה בשל עיכוב תשלום של משרד החינוך למבנה החדש של הפנימייה. הפיתרון של מנהלת בית הספר: לימודים על הדשא.

לאחר שנים רבות בהם היה בית הספר במבנה ישן, הוא הוכר לפני כארבע שנים כלא ראוי לאכלוס תלמידים. בשנת 2001 החל משרד החינוך בתקצוב בניית בית הספר החדש, וכעת נותר גרעון של מליון שקלים כדי לסיים את העבודות במקום. אך מאחר שרישיונו של בית הספר הישן הסתיים, ממחר לא יהיה לילדי רננים היכן ללמוד.

"אנחנו נתחיל מחר את הלימודים על הדשא", אמרה ד"ר אורלי דביר מנהלת בית הספר. "מדובר בבית ספר בו לומדים ילדים עם הפרעות התנהגות מאד קשות, קשיים רגשיים והתנהגותיים. הוא נמצא במבנה שקבעו כי אינו ראוי לאכלוס תלמידים, עם גגות אזבסט ומבנים ישנים", הסבירה.

עוד אמרה ד"ר דביר כי "אחרי כמעט 30 שנה של הלוך ושוב מול כל המערכות במדינת ישראל, בשנת 2001 נענה משרד החינוך ותקצב בניית בית ספר, והרשות המקומית זיכרון יעקב ייעדה קרקע להקמת בית ספר. נכון לפתיחת שנת הלימודים הנוכחית חסרים 900 אלף שקלים להשלים את בניית בית הספר, שזה אומר בעיקר לדאוג לדרכי גישה ותשתיות".

"קייטנה במקום לימודים"

ערב פתיחת שנת הלימודים עומדים 170 ילדי הפנימייה כקלף מיקוח בין הרשות המקומית למשרד החינוך. הרשות המקומית לא קיבלה את יתרת הכסף ולכן לא סיימה לבצע את התשתיות, ואילו משרד החינוך לא מעביר כסף לסיום תהליך הבנייה ובד בבד, לא מאפשר את פתיחת שנת הלימודים בבית הספר הישן - בשל מפגעים בטיחותיים.

המועצה המקומית זיכרון יעקב מוכנה להתגייס למימון ביניים של הסכום החסר אל מול התחייבות חשב משרד החינוך כי סכום זה במלואו יוחזר לה בתקציב 2009. יחד עם זאת, עד כה לא התקבל מסמך המאשר את התחלת הלימודים במבנה הישן ואף לא מסמך המספק הבטחה להשלמת הסכום לתשתיות למבנה החדש.

"בבית הספר קיבלו החלטה והודיעה

לי אותה", אמר אלי אבוטבול ראש מועצת זיכרון יעקב. "צר לי על הילדים אבל אני יכול להבין את ההנהלה. עד עכשיו אין שום מסמך מעבר לאמירות והבטחות בעל פה לגבי מה יהיה עם אותם ילדים בעוד שלושה חודשים".

לדברי מנהלת בית הספר ד"ר דביר, "בית הספר הישן לא ראוי לאכלוס 170 ילדי פנימייה. אנחנו נמשיך לעשות להם קייטנה במקום לימודים אבל זה לא פתרון. דווקא נגד ילדים שעברו ניצול ואלימות יש אטימות של הרשויות המבצעות. יכול להיות שאם הם היו אוכלוסיה יותר חזקה לא היינו מגיעים למצב הזה כי מדובר בילדים שמגיעים מבתים חלשים, והמערכת צריכה להשקיע בהם יותר. זה מקומם, עצוב וכואב שככה אנו מתנהלים".

"עוול נוראי לילדים"

ד"ר דביר אינה היחידה שהתרעמה בנושא. פרופ' דן שניט יו"ר ילדים בסיכוי אמר כי "צריך להיות ברור שהילדים חייבים להתחיל ללמוד ב-1 בספטמבר כמו כל ילדי ישראל, ויש למצוא דרך לקבל רישיון זמני לבית הספר הישן". לדבריו, "משרד החינוך מחויב למצוא מימון של כ-900 אלף השקלים החסרים, ובכך לסייע להשלמת בניית בית הספר".

גם במועצה הלאומית לשלום הילד התייחסו לנושא. "נגרם עוול נוראי לילדים שראויים יותר מכולם שנגן עליהם, ובמקום זה אנחנו מפקירים אותם", אמר ד"ר יצחק קדמן מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד. "הם לא יזכו לפתוח את שנת הלימודים בבית ספר. שרת החינוך יכולה לפתור את הדברים עוד ביממה הקרובה ואני קורא לה לתקן את העוול הזה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מאחר שמבנה בית הספר רננים החדש טרם הושלם ונזקק להשלמת השיפוצים לשלושה חודשים נוספים, ולאחר שנמצא כל התקציב הנוסף להשלמת הבניה בבית הספר, החליט מנהל המחוז, בתיאום עם המועצה המקומית זיכרון יעקב והנהלת פנימיית רננים, להשאיר את התלמידים במקומם הנוכחי".

עוד נמסר כי התלמידים יישארו במבנה "תוך נקיטת כל הצעדים הבטיחותיים והמבניים שיאפשרו  את שהייתם בבית הספר בתקופה זו. זאת כדי למנוע מצב שתלמידי בית הספר רננים לא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים מחר. המועצה המקומית, באמצעות מהנדס המועצה, לקחה על עצמה לתת את המענה ההולם לתקינות בית הספר הישן, ושרת החינוך, בהתערבות מנהל המחוז ובאמצעות מינהל הפיתוח, הקצתה את התקציב הנוסף שהיה חסר להשלמת מבנה בית הספר החדש".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים