דיסק פרוץ על ארבע

כמו בני האדם, גם חיות מחמד, ובמיוחד כלבים, עלולות לסבול מפריצת דיסק בגב . שיתוק, צליעה וקושי בתנועה נלווים לתופעה כואבת זו. ד"ר סמדר טל, ווטרינרית הבית שלנו, מסבירה על התופעה. שיחות על ארבע

ד''ר סמדר טל | 11/9/2008 15:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

על מנת להבין מה קורה כשיש פריצת דיסק, עלינו להבין תחילה כיצד עמוד השדרה בנוי. עמוד השדרה בנוי ממספר רב של חוליות. החוליות מתחילות מבסיס הגולגולת עד לקצה הזנב. בתוך כל חוליה ישנה תעלה, כאשר החוליות מחוברות יחדיו נוצרת תעלה אחת ארוכה, אשר מכילה בתוכה את חוט השדרה.
הכלבה טוקולטה
הכלבה טוקולטה צילום: רעות מור


חוט השדרה הוא מאוד עדין ומכיל כמות גדולה מאוד של סיבים של עצבים, אשר מעבירים מסרים מהגוף למוח וחוזר חלילה. בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה ישנו דיסק, כאשר הדיסק יושב למעשה מתחת לחוט השדרה. כל דיסק מורכב משני חלקים - חלק חיצוני נוקשה יותר וחלק פנימי רך דמוי ג'לי. הדיסק מהווה מעין כרית בין החוליות ומקנה גמישות של עמוד השדרה תוך כדי תנועה.

מה רואים ומרגישים בפועל?

כאשר ישנה פריצה של הדיסק, החלק הפנימי פורץ לתעלת השדרה, היכן שחוט השדרה יושב. כאשר הדיסק פורץ, הוא למעשה מפעיל לחץ על חוט השדרה, ולכן ניתן לראות סימנים האופייניים לפגיעה במערכת העצבים.   
                            
ניתן לראות סימנים קליניים שונים, בהתאם למקום הפריצה ולכמות החומר שפרץ. יתכן כאב בגב או בצוואר, קושי להזיז את הרגליים האחוריות או הקדמיות, צליעה, שיתוק, אובדן תחושת כאב ובמקרים חמורים אף חוסר שליטה על צרכים.

ישנם שני סוגים של פריצות דיסק. הסוג הראשון מתרחש בקרב כלבים עם נטייה להסתיידות של הדיסקים. כלבים אלו הם לרוב מגזע דאקל, פקינז, באסט, שיצו, קוקר ספניאל ולאסה אפסו. בכלבים אלו פריצת הדיסק היא לרוב אקוטית ופתאומית ומתרחשת בדרך כלל מגיל שלוש.

הסוג השני של פריצות הדיסק, קיים פעמים רבות בכלבים גדולים יותר, אצלם יש נטייה להחלשות של הדיסק, דבר שעלול להוביל לפריצתו החוצה. בכלבים אלו פריצות הדיסק מתרחשות לרוב מגיל חמש. הפריצה היא לרוב איטית יותר ומתרחשת כתהליך כרוני. מחלות של הדיסקים קיימות גם בחתולים אך הן פחות נפוצות.

מה ניתן לעשות?

כאשר מתעורר חשד לפריצת דיסק, על הווטרינר לבצע בדיקה נירולוגיות מלאה, על מנת לאמוד את חומרת הנזק. בשביל לאבחן את המיקום המדויק של פריצת הדיסק, יש צורך לבצע צילום מיאלוגרפיה. צילום זה הוא צילום רנטגן, שנעשה תוך כדי הזרקת חומר ניגודי, אשר צובע את חוט השדרה ועוזר למקם את מיקום הפריצה. במקרים מסוימים, מומלץ גם לבצע בדיקת סיטי.

הכלבה טוקולה
הכלבה טוקולה צילום: רעות מור
תנוח, שכב, תירגע!

כאשר הסימנים הקליניים מופיעים, מומלץ להתחיל בהקדם בטיפול בסטרואידים, על מנת להוריד את התהליך הדלקתי והבצקת שנוצרה בתהליך פריצת הדיסק. ככל שטיפול זה ניתן מוקדם ככל האפשר כך סבירות הצלחתו גבוהה יותר.

מקרים קלים, הטיפול הוא למעשה מנוחה. המנוחה של הכלב צריכה להיות מלאה, ללא שום פעילות גופנית, כמו ריצה, עליה במדרגות או קפיצות. מאחר
וקשה להקפיד על כך, מומלץ לתחום את הכלב באזור קטן ממנו לא יוכל לצאת, או לשים אותו בתקופה זו בכלוב. המנוחה חייבת להיות מוחלטת וכדאי שתיערך כחודש. חשוב להקפיד על כך, מאחר וכל תזוזה קטנה של הכלב עלולה להחמיר את מצבו. במצבים אלו, טיפול במשככי כאבים יקלו על כאבו של הכלב, אך עלולים להובילו לנוע, לזוז ולהזיק לעצמו בהחמרת פריצת הדיסק.

האם המנוחה תמיד עוזרת?

על פי רוב, כלבים עם סימנים קליניים חמורים יותר יצטרכו לעבור ניתוח, בו מוציאים את הדיסק שפרץ. הצלחת הניתוח תלויה במידת הנזק שנגרם לחוט השדרה ובזמן שעבר מאז שהדיסק פרץ ועד לביצוע הניתוח. ככל שהניתוח יבוצע מהר יותר, כך סיכוי השיקום וההחלמה טובים יותר. בעלי חיים עם סימנים נוירולוגים חמורים, התפתחות מהירה של הסימנים וזמן רב שעבר עד לניתוח, יחלימו לאט יותר ואף עלולים לא להחלים לחלוטין. במקרים רבים, לאחר הניתוח יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה ו/או הידרותרפיה.

ומה לגבי פריצות חוזרות?

גם לאחר הטיפול, אין ערובה לכך שלא תהיה פריצת דיסק נוספת במקום אחר.
ישנם מקרים, בהם ניתן להשתמש בתוספי מזון, אשר עוזרים בשיקום הפגיעה ובמניעה של פריצות נוספות. בכל מקרה של פריצת דיסק יש להיעזר בהרבה סבלנות, מאחר וההחלמה איננה מיידית ועשויה לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים.

הכותבת הינה ווטרינרית, המנהלת והבעלים של המרכז הרפואי לחיות מחמד ברמת-גן. פרטים נוספים באתר.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שיחות על ארבע

צילום: אורית כהן

כלבים, חתולים, אנשים ומה שבינהם. ד"ר סמדר טל, וטרינרית הבית, כותבת על חברינו הנאמנים ביותר

לכל הכתבות של שיחות על ארבע

עוד ב''שיחות על ארבע''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים