גופת המחבלת דלאל אל מוגרבי נעלמה מקברה

כשהגיעה הרבנות הצבאית להוציא את גופת המחבלת מאוטובוס הדמים התגלה כי הקבר ריק. ההערכה: זרמים תת קרקעיים סחפו את ארונה

נדב זאבי | 15/9/2008 8:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תקוותיהם של הפלסטינים נגוזו ב-16 ביולי. הם ציפו לקבל בחזרה את גופת הגיבורה שלהם, המחבלת דלאל אל-מוגרבי, במסגרת עסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה, ולפרוץ בשורת חגיגות ניצחון. אבל ישראל לא העבירה את הגופה, ולא בשל תרגיל של הרגע האחרון. הסיבה אחרת לגמרי: זרמים תת קרקעיים סחפו את גופתה של אל-מוגרבי מבית העלמין לחללי אויב, ו"הכלה מיפו" נעלמה.

קצין פורק את נשקה של המחבלת דלאל אל-מוגרבי אחרי הפיגוע באוטובוס הדמים
קצין פורק את נשקה של המחבלת דלאל אל-מוגרבי אחרי הפיגוע באוטובוס הדמים צילום ארכיון: שמואל רחמני
כיום גופות מחבלים אינן נקברות אלא מועברות למשפחותיהם. רק מעטות מתוכן נקברות באחד משני בתי העלמין לחללי אויב.

הראשון, והוותיק מבין שניהם, הוקם בסוף שנות ה-70' ליד גשר אדם בבקעה. פיקוד מרכז השתמש בו להטמנת מחבלים ומסתננים שחדרו מירדן, מחבלים מהשטחים ומחבלים שחדרו מהים לגזרת פיקוד מרכז.

בית הקברות השני הוא משנת 2000, ושוכן בצמוד למחנה עמיעד בצפון. נקברו בו מחבלים ומסתננים שנהרו לרצועת הביטחון בלבנון ומחבלים שנהרגו בגבול הצפון. אל-מוגרבי נקברה בבית הקברות בבקעה, יחד עם עשרה מחבלים נוספים שביצעו עמה את פיגוע הטרור באוטובוס בכביש החוף ב-1978.
"התחילו לחפור לכל הכיוונים ולא מצאו כלום"

גופותיהם של אל-מוגרבי והמחבלים האחרים נקברו בהתאם לנוהל, טוענת הרבנות הצבאית. כך זה עובד: כל חלל, בהתאם לצו אלוף פיקוד, מועבר למכון לרפואה משפטית, נלקחת ממנו דגימת דם, ונפתח כרטיס הנמצא גם בפיקוד וגם בקרייה. בכרטיס רשומים כל הפרטים הידועים על החלל, כולל שמו ומספר זיהוי.

הגופה מצולמת, נעטפת בשמיכה, אחר כך בניילון ובסוף ברשת. החללים נקברים בנפרד בארונות צה"ליים מעץ, ומספרי הזיהוי שלהם נטמנים יחד עמם, בצורת דיסקית בתוך בקבוק או לוחית. הקבר מסומן על גבי מפה, ומעליו מוצב שלט עם מספר הזיהוי של הגופה, והפיקוד אחראי על שמירה, תחזוקה וניקיון בהתאם לאמנת ז'נבה מ-1949. על פי הרבנות הצבאית, מעולם לא נקברו מחבלים בקבר אחים.

בשנת 1994 התרחש בבית הקברות בבקעה אירוע

הקשור למחבלי אוטובוס הדמים, אותו העדיפו בצה"ל לשמור בסוד. אחיו של אחד המחבלים פנה ליושב ראש הרשות הפלסטינית דאז, יאסר ערפאת, וביקש ממנו שיפעיל את השפעתו על ישראל, שתשיב את גופת אחיו.

לטענתו, אחיו היה אחד משני המחבלים שטבעו בים בדרך לביצוע הפיגוע. ראש הממשלה ושר הביטחון דאז, יצחק רבין, אישר את הבקשה, וצוות של הרבנות הצבאית יצא לבית הקברות.

"התחילו לחפור, ירדו לעומק שניים עד שלושה מטרים ולא מצאו כלום", סיפר אתמול גורם שהיה מעורב בפרשה. "התחילו לחפור לכל הכיוונים ולא מצאו כלום. התברר שיש נדידה של הגופות בגלל זרמים מתחת לפני הקרקע, ובמערכת נכנסו ללחץ גדול. היה חשש שהגופות הגיעו לירדן. בסוף, עד כמה שאני זוכר, מצאו ארון כלשהו והעבירו אותו לידי האח".

צה"ל: לא ידוע על היסחפויות בקרקע

כעבור 14 שנה שב צוות של הרבנות הצבאית לבית העלמין בבקעה, הפעם במטרה למצוא את גופתה של דלאל אל-מוגרבי. צה"ל לא מוכן לחשוף מה בדיוק התרחש בבית הקברות. ביום עסקת חילופי השבויים דיווחה רשת הטלוויזיה של חיזבאללה כי הארגון זועם על כך שגופתה של אל-מוגרבי לא הועברה למעבר ראש הנקרה, ואילו מצה"ל נמסר כי לא היה ניתן למצוא את הגופה.

עד כמה שידוע, כל הגופות שנמצאו בשטח היו של ארבעה גברים, ואלו הועברו לידי חיזבאללה שיבצע בעצמו את בדיקות הדי-אן-אי היקרות לצורך זיהוי הגופות. דלאל נעלמה ועמה חמישה מחבלים נוספים שהשתתפו בפיגוע.

שלדו השרוף של אוטובוס הדמים
שלדו השרוף של אוטובוס הדמים צילום ארכיון: שמואל רחמני
ברבנות הצבאית לא מוכנים להתייחס לסוגיית אל-מוגרבי, אך גורם בכיר הודה שהיו בעיות של תזוזת גופות: "אחת הבעיות היא שבתי הקברות לחללי אויב אין תשתית מבטון כמו שאנחנו מכירים בבתי עלמין אזרחיים וצבאיים".

ברבנות הצבאית שוקלים להזמין ארונות קבורה מיוחדים מפלסטיק קשיח או מבטון שיכללו גם ווים שיקלו על שליפתם מהקרקע.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל אינו מתייחס לפרטי מבצע ושבו בנים. בבית הקברות בגשר אדם לא ידוע על היסחפויות בקרקע, אולם מאחר ומדובר באדמה בוצית, משנת 2001 מוצמדים לכל ארון המוטמן בקרקע ארבעה ברזלי זווית על מנת למנוע תזוזות".

בצה"ל מסרו בנוסף: "בכל ארון מוכנס בקבוק עם דיסקית שעליה מוטבע מספר החלל, כך שגם אם ארון נסחף מעט, ניתן לדעת מי טמון בו. בית הקברות לחללי אויב שהיה סמוך לגשר בנות יעקב עד שנת 2000 הועבר למחנה עמיעד בשל סוג הקרקע, הרצון למנוע תזוזת ארונות המוטמנים בה וכן מטעמי אבטחה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים