אביו של רם עמנואל: הוא ישפיע על אובמה

רם עמנואל, בן לאב ישראלי, הוא אחד מהאנשים הקרובים ביותר לנשיא החדש ובעתיד הקרוב הוא צפוי להתמנות לראש צוות הבית הלבן. אביו אמר למעריב: "ברור שהוא ישפיע על הנשיא להיות פרו ישראלי". אחיו: "השלום במזה"ת יהיה אצל רם בעדיפות עליונה"

שרה ליבוביץ דר וטל שניידר, וושינגטון | 6/11/2008 7:58 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ד"ר בנג'מין עמנואל, אביו של רם עמנואל שעתיד להתמנות לראש צוות הבית הלבן, משוכנע כי המינוי של בנו טוב למדינת ישראל. "ברור שהוא ישפיע על הנשיא להיות פרו ישראלי", אמר אתמול (ד') בראיון למעריב, " למה שלא יעשה את זה? מה הוא, ערבי? הוא לא ינקה את המרצפות בבית הלבן".
נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.
נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. צילום: רויטרס

ד"ר עמנואל נולד וגדל בישראל. עד היום יש לו דירה בתל אביב. עם ילדיו הוא דיבר בעברית ואת חופשות הקיץ הם בילו בתל אביב. "אפשר לדבר איתי בעברית, אין בעיה", הוסיף עמנואל וסיפר כי גם בנו יודע עברית, אך אינו דובר את השפה באופן שוטף.

"הפעם האחרונה שהוא היה בישראל הייתה ממש בקיץ האחרון, רק לפני כמה חודשים". בהמשך השיחה סיכם: "אנחנו מאוד מתרגשים מהבחירות אתמול וגם מהתפקיד של רם".

עמנואל הבן, אחד ממנהיגי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, הוא ידיד אישי ונכס גדול עבור הנשיא ה-44 של ארצות הברית. למרות שטרם יצאה הודעה רשמית, גורמים בסביבת עמנואל אישרו אמש כי הוא עומד לקבל עליו את התפקיד של מנכ"ל המעצמה הגדולה. הוא יהיה האיש היושב על אוזנו של הנשיא, מוציא ומביא, המנהל עבורו את הבית הלבן ואת העולם.
רוצה לראות שלום באיזור

אחיו הבכור של רם, ד"ר אזקיאל עמנואל מהמכון הלאומי לבריאות במרילנד, הוסיף ואמר אתמול: "כמו כולם גם אחי ירצה לראות שלום באיזור. זה יהיה מבחינתו בעדיפות עליונה. זה מה שאנחנו צריכים, זה מה שאתם צריכים. כמו כל בני האדם ההגיוניים גם רם מאמין בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, השאלה היא איך להגיע למצב הזה".

אזקיאל , שעזב בהתרגשות רבה את משרדו במכון זמן קצר אחרי ששוחח עם אחיו אתמול בבוקר, אמר שהמינוי מרגש אותו מאד. "לדעתי הלא משוחדת הוא האדם המתאים ביותר בעולם לתפקיד", הסביר.

"מבחינה אישית זה לא הדבר הכי נכון בשבילו, יש לו שלושה ילדים קטנים,

זכריה, אילנה ולאה", אמר האח המודאג. "ראש מטה הבית הלבן זו אמנם עבודה עם עוצמה, אבל זה גם הג'וב הקשה ביותר בעולם. אי אפשר לקחת חופשות, אתה עובד שבעה ימים בשבוע. בחירתו טובה לאמריקה, אבל הרבה פחות טובה בשבילו אישית".

רם עמנואל הוא בנם האמצעי של ד"ר בנג'מין עמנואל, רופא ילדים, ושל מרשה, טכנאית רנטגן. אביו, כיום בן 82, נולד בירושלים למשפחת רוקחים וותיקה. בשנת 1933 נהרג אחיו, עמנואל אברבוך, בתקרית עם ערבים בעיר. המשפחה שינתה את שמה לעמנואל ועקרה לתל אביב. בנג'מין גדל בשכונת פלורנטין וברחוב פרישמן פינת בן-יהודה.

לפני שנתיים סיפר למעריב שכשהגיעו עולים מרומניה העדיפו בקופת חולים להעסיק אותם, הוא עצמו התקשה למצוא עבודה ועבר לארצות הברית. שם הכיר עמנואל את מרשה ולבני הזוג נולדו שלושה ילדים: אזקיאל, רופא כמו אביו, רם, ואריאל, סוכן שחקנים הוליוודי שייצג, בין השאר, את בן אפלק.

חי באמריקה, חושב על ישראל

השמועות הנוגעות לישראליות של עמנואל מושרשות היטב בוושינגטון. כשהיה תלמיד תיכון נקטעה אחת מאצבעותיו כשניקה מכונה לחיתוך בשר במסעדת מזון מהיר.
 

ברק אובמה באירוע הניצחון
ברק אובמה באירוע הניצחון צילום: אי-אף-פי
 אבל השמועות העקשניות בוושינגטון גרסו שהוא נפצע מפגיעת טנק סורי כששירת בצה"ל. רם עמנואל מעולם לא שירת בצבא, אולם היה מתנדב בגבול הצפון במלחמת המפרץ הראשונה.

הוא למד תואר שני בתקשורת, היה מגייס הכספים של ראש עיריית שיקגו, ריצ'רד דייל, עבד עם ביל קלינטון והסתכסך במהלך עבודתו בבית הלבן עם הילארי קלינטון, עובדה שיכולה אולי להסביר את עבודתו לצד אובמה.

עמנואל נחשב לפוליטיקאי אגרסיבי במיוחד. במסיבת הניצחון של קלינטון הוא קרא בשמות יריביו של הנשיא הנבחר ועם כל שם תקע סכין בשולחן תוך קריאת מת, מת, מת. את אובמה הוא מכיר שנים ארוכות.

"הם חברים כבר הרבה שנים", אמר אתמול ד"ר בנג'מין עמנואל. שעות ארוכות מאז שנודע על הפנייה של הנשיא הנבחר לבנו, הוא לא הצליח ליצור קשר עם רם. "אבל אין לכם מה לדאוג בישראל", סיכם אתמול, "יש לנו מדינה פנטסטית. אנחנו אמנם חיים באמריקה, אבל חושבים עליכם".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים