מנהיגי אירופה דורשים: לפתוח המעברים לעזה

ראשי המדינות הגיעו לישראל ולצד התמיכה בהפסקת האש דרשו להסיר את המצור מעל הרצועה. סרקוזי: נסייע למנוע הברחות אמל"ח ככל שנוכל

מיה בנגל | 18/1/2009 21:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תומכים בהפסקת האש ודורשים נסיגה מרצועת עזה: מנהיגי צרפת, גרמניה, בריטניה, ספרד, איטליה וצ'כיה הגיעו אתמול (א') לירושלים להביע תמיכה בהפסקת האש החד צדדית עליה הכריזה ישראל. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ציין כי המפתח לשמירה על השקט הואמניעה מחמאס להבריח נשק. נשיא צרפת, קנצלרית גרמניה וראש ממשלת בריטניה השיבו: נעשה כל שביכולתינו לסייע במניעת ההברחות.

מפסיקים את האש:
- אולמרט למנהיגי אירופה: כשהמצב יתייצב - נצא מעזה
- חמאס הכריז הפסקת אש: יש לישראל שבוע לסגת
- פסגת שארם: אחרי הפסקת האש על ישראל לסגת מעזה
- הקבינט אישר: הפסקת האש נכנסה לתוקף ב-2:00

ראש הממשלה אהוד אולמרט, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת ספרד, חוזה לואיס זפטרו.
ראש הממשלה אהוד אולמרט, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת ספרד, חוזה לואיס זפטרו. אבי אוחיון לע''מ
אולמרט קיבל את נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, וראש ממשלת ספרד חוזה לואיס זפטארו, במסיבת עיתונאים במעונו. "לא באנו לכבוש את עזה ואנחנו מתכוונים לצאת ממנה מהר ככל האפשר", אמר אולמרט.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שב וקרא לישראל לסגת מרצועת עזה, והתייחס לדבריו של אולמרט. "מקומו של צה"ל אינו בעזה", אמר. "אני רואה חשיבות בדברים שאמר ראש הממשלה, שאם חמאס יפסיק את הירי צהל יעזוב את עזה".
סרקוזי: צריך לשחרר את שליט

סרקוזי התייחס לדרישת ישראל למנוע מחמאס להבריח נשק ואמצעי לחימה לרצועת עזה. "אנחנו מוכנים להעמיד את האוניות שלנו לסייע במניעת הברחות", אמר. "זו זכותה של ישראל להגן על עצמה - ומניעת הברחות לעזה זו הדרך של ישראל לעשות זאת".

נשיא צרפת הציע גם סיוע לנשיא מצרים, חוסני מובארק, שכינס היום

פסגה בשארם א-שייח'. "אנחנו מוכנים להעמיד לרשותו של מובארק משקיפים וטכנולוגיה", הצהיר.

סרקוזי לא שכח להזכיר בדבריו את החייל החטוף גלעד שליט, שמחזיק באזרחות צרפתית. "צריך לשחרר את שליט לא רק כי הוא צרפתי, אלא כי יש כבר יותר מדי סבל וישראל מוכנה לשחרר אסירים פלסטינים בתמורה", אמר.

מרקל: צריך לפתוח את המעברים

קנצלרית גרמניה מרקל, הוסיפה גם היא כי זכותה של ישראל לשמור על ביטחון אזרחיה ולחיות בשלווה. "חשוב שתהיה הפסקת אש ובכך ייפתח צוהר שדרכו נוכל להוביל לשלום", אמרה. "לכן, נשיא צרפת, ראש ממשלת בריטניה ואנוכי הבענו את דעתנו שצריף לוודא שחמאס יפסיק להבריח נשק". מרקל ציינה כי ראשי המדינות יסייעו ככל שיוכלו.

מרק התייחסה גם למצב ברצועת עזה, וקראה לישראל לפתוח את המעברים. "חשוב שישראל תיסוג מעזה ברגע שהתנאים יבשילו, אך חשוב גם לפתוח את המעברים כדי למנוע משבר הומניטרי בעזה", אמרה.

ראש ממשלת בריטניה בראון ציין גם הוא כי מדינתו מוכנה לסייע במניעת הברחות. "אנחנו מכירים בכך שהפסקת אש משמעותה לפעול נגד הברחות נשק לעזה", אמר. "נעשה כל שביכולתנו כדי לעזור גם בים וגם ביבשה. הפסקת האש והפיקוח על הברחות הנשק חיוני לביטחון תושבי ישראל וזו זכותה של ישראל להרגיש בטוחה".

בראון הצטרף גם הוא לקריאתה של מרקל, ואמר כי על ישראל לפתוח את המעברים בקרוב. "אני מקווה גם שנראה את פתיחת המעברים בקרוב, כדי לאפשר להכניס סיוע הומניטרי לרצועת עזה", אמר.

עדכון אחרון : 19/1/2009 0:03
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים