אביו של נתניהו: הוא לא היה רה"מ מוצלח

בראיון בלעדי שיתפרסם מחר נתניהו לא חוסך בביקורת על תקופת כהונתו הראשונה של בנו כראש ממשלה ומבהיר: "הפעם ביבי מתאים לתפקיד"

סופ
שרי מקובר-בליקוב | 2/4/2009 9:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"ביבי לא הצליח בכהונה הראשונה שלו. הוא לא תפס בבירור את הדילמות שמחייבות פתרון ולא התייחס להיקף הבעיות בצורה משמעותית" - כך אומר פרופ' בן ציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה, בריאיון בלעדי שיתפרסם מחר במוסף סופשבוע.

פרופסור בן ציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.
פרופסור בן ציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: קובי קלמנוביץ
"ביבי לא היה ראש ממשלה מוצלח", מוסיף האב. "הוא טעה בכמה דברים. היה צעיר מדי. נדהמתי איך הפיל את שמעון פרס. הייתי בטוח שינחל מפלה. אבל היום אני חושב שהוא הסיק מסקנות ולמד מן הטעויות. הפעם אני חושב שביבי מתאים להיות ראש הממשלה".

בגיל 99, אביו של ראש הממשלה נתניהו צלול וחד כתער. הוא מעורב בפוליטיקה, מעודכן במהלכי הממשלה והמדינה ויש לו עצות חדות ופסקניות לבנו: איך לשלוט בשרים, איך לנטרל את השמאל, איך לשמור על ארץ ישראל ואיך לטפל בים הערבים שמסביב.

בראיון נדיר הוא מספר שמעולם לא שיער שביבי יהיה ראש ממשלה. "אמנם היה ילד אמיץ מאוד", הוא אומר עליו, "אבל ילד אמיץ יכול להתפתח למנהיג של שודדים בדיוק כפי שיכול להתפתח למנהיג של לוחמי חירות".
מלחמה ושלום

נתניהו סבור שהצרה של הממשלה היא מיעוט האנשים המתאימים וחולשותיהם: "ציפי לבני אינה מתאימה מפני שהיא לא גילתה סימנים של הבנה במצב הפוליטי של זמננו. היא מדברת דברים חסרי טעם וחסרי ממשות שמתנגדים לגמרי למטרות הלאומיות של העם היהודי. אז איך היא יכולה להיות ראש ממשלה של העם היהודי? היא אינה שולטת בלשון האנגלית. אינה נואמת טובה. אני לא זוכר נאום אחד שלה שהיה בו רצף הגיוני על נושא פוליטי.

"גם אהוד ברק אינו מתאים לכהן כראש ממשלה. כל ימיו וניסיונו בשטח הביטחון והמלחמה. ברק מתאים במידה רבה להיות שר ביטחון, בתנאי שיסגל עצמו לעמדות שבנימין יחשוב אותן לחשובות יותר מן העמדות שהוא יציע. אני מאמין שהוא יסתגל לעמדות של ביבי כי יבין שאינו יכול להתווכח מול עמדה נחרצת".

נתניהו אינו

מאמין בשלום. "הסיכוי לשלום מתוך הסכמה מצד הערבים אינו קיים לדעתי", הוא אומר. "הסיכוי לשלום מתוך הכרח קיים כמובן. ופירושו שהצד השני יבין שהחתירה נגד השלום תגרום לו עונש חמור כל כך שיגרור אחריו כאבים חזקים מנשוא. הפתרון של שתי מדינות לשני עמים אינו קיים, כי אין כאן לפנינו שני עמים. אין מדינה פלסטינית או עם פלסטיני ולכן אין יוצרים מדינה בשביל עם דמיוני".

הפתרון לסכסוך, על פי נתניהו, הוא כוח צבאי: "כל התפרצות לשטח שלנו תעלה לערבים בסבל איום. בכל מקרה של הפרה אין להמתין עד שתתפתח מרידה גדולה, אלא להפעיל מיד כוח חזק מאוד שיפחיד אותם במידה כזו, שלא יחזרו על מעשיהם. להכות בעונשים בלתי פוסקים וחמורים שנמשכים כל עוד אתה שולט, כי זה הדבר היחיד שמרתיע את הפוטנציאל של המרידה.

"שרה עסוקה"

"אם יש אפשרות, הפתרון הוא לכבוש בפועל כל שטח מריבה בגבול ארץ ישראל. לכבוש אותו ולהחזיק בו גם אם זה יגרום למלחמה של שנים. לכבוש את עזה, ושטחים בגליל ושטחים בגולן. תהיה מלחמה עקובה מדם, כי המלחמה קשה לנו ואנחנו מוגבלים בשטח בשעה שלערבים יש אפשרות של מרחב ונסיגה, אבל זהו הפתרון היחידי לשרוד פה".

בראיון נשאל נתניהו האב על מידת ההשפעה שיש לו על בנו. "יש לי השערה", הוא השיב, "ייתכן שביבי חותר למטרות דומות לשלי אבל בדרכים שונות שהוא שומר לעצמו, כי אם יגלה אותן, הוא יבטל את ערכן של המטרות ויחשוף את מטרותיו".

נתניהו התייחס בראיון גם לרעייתו וילדיו של ראש הממשלה: "שרה עסוקה בדברים רבים ואין ביני ובינה יחסים מיוחדים שאוכל להגיד לפיהם שהיא מסורה לי. הילדים של ביבי מצטיינים בלימודיהם. ביבי אינו קובע את כיווני הלימוד שלהם ומשאיר את הדבר לגמרי לנטיית לבם".

הראיון המלא מחר במוסף סופשבוע של מעריב

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים