המועמד של נתניהו לארה"ב: מייקל אורן

רה"מ מעוניין לראות את ד"ר אורן, הנחשב מומחה גדול בפוליטיקה האמריקאית וימני בדעותיו, כשגריר בוושינגטון. "המועמד המושלם לתפקיד"

בן כספית | 20/4/2009 8:34 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מועמדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד השגריר בוושינגטון הוא ד"ר מייקל אורן, ישראלי ממוצא אמריקאי בן 54, הנחשב לאחד המומחים הגדולים ביותר בנושא הפוליטיקה האמריקאית. אורן נהנה מקשרים מסועפים בארצות הברית והוגדר אתמול (א') על ידי גורם מדיני בכיר כ"מועמד המושלם לתפקיד".

מייקל אורן.
מייקל אורן. צילום ארכיון: יוסי אלוני
אורן כתב את הספר המפורסם על מלחמת ששת הימים ("שישה ימים של מלחמה"), וכן עומד מאחורי שורת פרסומים בענייני הפוליטיקה האמריקאית. הוא בעל דעות ימניות, אך מקובל מאוד על מנהיגי יהדות ארצות הברית וכן על רבים ממנהיגי הסנאט והקונגרס.

נתניהו כבר שוחח עם כמה ממקורביו על המועמדות הזו, ובשלב הזה אורן נחשב למועמד המוביל. 

שר החוץ אביגדור ליברמן הטיל לאחרונה וטו על שיגור אפשרי של ד"ר דורי גולד או השגריר לשעבר זלמן שובל לתפקיד. 

בין נתניהו לליברמן יש הסכם ג'נטלמני שהשגריר לוושינגטון יישלח בהסכמה. ליברמן תמך במועמדותו של הקונסול לשעבר בניו יורק, אלון פנקס, אך נראה כי מועמדות זו אינה רלוונטית כרגע.
יצא לחופשה מהמלחמה רק כדי להינשא

ייתכן שפנקס ישוגר להיות השגריר באו"ם. בהקשר הזה, ובשיחות סגורות, נשמעים כמה ממקורבי ראש הממשלה מעוניינים שהשגרירה באו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, "תעשה כמעשה סליי מרידור" ותתפטר, מה שיאפשר את שיגורו של פנקס, שנחשב לאחד המסבירנים הישראלים הטובים שבנמצא, ויצטרף למאמץ ההסברה הישראלי בארה"ב שעלול להיקלע בקרוב לתקופת מבחן.

הקונסול הכללי בניו יורק, אסי שריב, שיסיים בקיץ שתי שנות שירות מוצלחות, מועמד להמשיך בתפקידו

שנה אחת נוספת לפחות. שריב נהנה מאמונו של שר החוץ ליברמן.

אורן, ד"ר להיסטוריה של המזרח התיכון, גדל בניו יורק והגיע לראשונה לישראל כשהיה בן 15, לקיבוץ גן שמואל. הוא למד לתואר ראשון במזרחנות באוניברסיטת קולומביה ולאחר מכן שירת כיועץ למשלחת ישראל באו"ם. כשחזר לישראל התגייס לצנחנים והגיע לדרגת רב-סרן. במלחמת שלום הגליל שירת בלבנון ויצא לחופשה רק פעם אחת, כדי להינשא.

אמש פורסם כי שר החוץ ליברמן החליט שמנכ"ל משרדו החדש יהיה יוסי גל, ששימש עד עתה כממלא מקום המנכ"ל. ליברמן ראיין לפחות ארבעה מועמדים - כולם בכירים במשרד בעבר או בהווה - לפני שבחר בגל, אשר משרת במשרד החוץ מאז 1975. גורמים במשרד החוץ אמרו כי המינוי הוא טבעי ו"שומר על יציבות המערכת".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים