מפקד משטרת ניו יורק: החשודים תכננו ג'יהאד

ריימונד קלי סיפר כי ארבעת החשודים בתכנון לפוצץ בתי כנסת אמרו כי "אם ייהרגו יהודים, זה יהיה טוב". הוא ציין כי הארבעה הכירו בכלא

סוכנויות הידיעות | 21/5/2009 15:29 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מפקד משטרת ניו יורק, ריימונד קלי, אמר היום (ה') כי ארבעת החשודים בתכנון לפוצץ שני מוסדות יהודיים ולהפיל מטוסים צבאיים – אותם כינה "פושעים קטנים" - רצו לבצע ג'יהאד ולהרוג יהודים.

"הם הכריזו שהם רוצים לבצע ג'יהאד", אמר קלי במהלך מסיבת עיתונאים שערך ליד בית הכנסת ריברדייל בברונקס, אחד משני האתרים שהיו מטרה לפיגוע. "הם היו מוטרדים ממה שאירע באפגניסטן ובפקיסטן, שמוסלמים נהרגים. הם הצהירו שאם יהודים ייהרגו בהתקפה, זה יהיה בסדר גמור".
 
שוטרים ליד אחד מבתי הכנסת שהיו מטרה לפיגוע בניו יורק.
שוטרים ליד אחד מבתי הכנסת שהיו מטרה לפיגוע בניו יורק. צילום: אי-פי
 
קלי סיפק פרטים חדשים על ארבעת החשודים שנעצרו לפנות בוקר - ג'יימס קרומיט, דיוויד וויליאמס, אונטה וויליאמס ולאגור פאיין. לדבריו, לקרומיטי בן ה-53 היו 27 מעצרים על עבירות קטנות. לקרומיטי, דיוויד וויליאמס ואונטה וויליאמס היו ילידי ארצות הברית, בעוד שפאיין הוא יליד האיטי. "אנחנו סבורים שהם הכירו זה את זה מקשרים בכלא", אמר מפקד המשטרה.

לפנות בוקר דיווחו הרשויות בארה"ב כי בתום חקירה סמויה שארכה יותר משנה, עצר האף-בי-איי הלילה ארבעה מוסלמים אמריקאים בחשד שתכננו לפוצץ מכוניות תופת ליד מרכז יהודי אורתודוקסי ובית כנסת רפורמי ברובע ברונקס בניו יורק, וכן ולירות טילי כתף על מטוסים בבסיס צבאי מחוץ לעיר. הסוכנים נעזרו במודיע שאפשר להם לספק לחשודים מטעני חבלה וטילים מדומים.

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, גינה את ניסיון הפיגוע. "על אף שהם לא ידעו כי מטעני החבלה שהם תכננו להניח הלילה היו מזויפים, הניסיון האחרון לפגוע בחירות שלנו מראה שהאיומים על הביטחון בניו יורק אמיתיים מאוד ומדגיש שעלינו להישאר ערניים כדי למנוע טרור", אמר.

"המקרה הזה מדגים כי איום הטרור בניו יורק קיים", אמר המושל דיוויד פטרסון. "האיום משפיע על כל הקהילות שלנו, בלי קשר לגזע, דת או מוצא אתני".
המשאית חסמה את הדרך

מפקד המשטרה סיפר על הרגעים שהובילו למבצע המעצרים. לדבריו, כי כוחות הביטחון פעלו אחרי שאחד החשודים הציב מטעני חבלה – שהוא חשב כי הם אמיתיים – בשני כלי רכב שחנו מחוץ לבתי הכנסת. שלושת החשודים האחרים שימשו בתור משקיפים, בעוד המודיע שימש כנהג מכונית המילוט.

"היה נהג ששיתף פעולה, והיה אדם שהציב את הפצצות בכלי הרכב, ואז היו שלושה משקיפים", אמר קלי. "כאשר כולם שבו למכונית שלהם, זה היה האות שניתן לאנשי שירותי החירום לנוע".

משאית של משטרת ניו יורק חסמה את מכונית הספורט של החשודים בצומת הרחובות 237 ושדרות ריברדייל, ואז הגיע כלי רכב

משוריין נוסף והשוטרים ניפצו את שמשות מכונית החשודים וכבלו את אותם. אף אחד מהעצורים לא הביע התנגדות. קלי ציין כי שוטרים נוספים, יחד עם סוכנים של היחידה למלחמה בטרור, הבולשת ומשטרת המדינה, היו במקום.

הארבעה חשודים בקשירת קשר להשתמש בנשק להשמדה המונית בשטח ארצות הברית, ובניסיון לרכוש ולעשות שימוש בטילים נגד מטוסים. בבולשת ציינו כי בנוסף לפיגועים נגד בתי הכנסת, תכננו החשודים לירות טילים מונחים לעבר מטוסים צבאיים בשדה התעופה הבינלאומי סטיוארט שבמדינת ניו יורק, המשמש גם כבסיס של מטוסי חיל האוויר ושל המשמר הלאומי של ניו יורק.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים