הנשיא פרס יכריע אם אל-עביד ישוחרר בקרוב

לאחר שתחקיר מעריב קבע כי האסיר המרצה כבר 16 שנות מאסר לא רצח את חנית קיקוס, ביקש שר המשפטים מפרס לקצוב את עונשו

אריק בנדר ודורית גבאי | 23/6/2009 7:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סלימאן אל-עביד עשוי לראות בקרוב את יום שחרורו מהכלא מתקרב, לאחר ששר המשפטים יעקב נאמן החליט לסמוך את ידיו על המלצת קודמו דניאל פרידמן לקצוב את עונשו ל-27 שנה - כך פורסם אתמול בערוץ 2. נשיא המדינה שמעון פרס יצטרך להחליט בימים הקרובים אם לפעול בהתאם להמלצתו של שר המשפטים הקודם, פרופ' דניאל פרידמן ולקצר את עונשו של סלימאן אל-עביד אשר יושב בכלא על רצח ואונס חנית קיקוס מאז ‭.1993‬
 
סולימאן אל-עביד
סולימאן אל-עביד צילום: ראובן קסטרו

המלצתו של פרידמן הגיעה בעקבות תחקיר מעריב בנושא שקבע באופן חד משמעי כי אל-עביד חף מפשע, ואילו הרוצח האמיתי מסתובב חופשי. לאחר התחקיר מונתה השופטת בדימוס מרים בן פורת לבדוק את המקרה, ולאור הראיות המליצה לקצוב את עונשו של אל-עביד ל-27 שנה. שר המשפטים פרידמן החליט באפריל 2008 לקבל את המלצתה של השופטת והעביר את ההחלטה לידי נשיא המדינה שמעון פרס.

בלשכת הנשיא דחו את קבלת ההחלטה, ולאחר חילופי הממשלות החזירו את ההמלצה לשר האחראי. עם כניסתו של יעקב נאמן לתפקיד שר המשפטים העבירה לשכת נשיא המדינה בקשה רשמית לשר נאמן ותהתה אם יהיה מעוניין לספק גם את חוות דעתו.

"מדובר בהחלטה מאוד מורכבת ומסובכת",‬ הסבירו בבית הנשיא את הפנייה לשר נאמן. "זאת, לאור העובדה שפרופ' פרידמן נסמך בזמנו על המלצה של ועדה בראשות השופטת בדימוס מרים בן-פורת, שבדקה את הנושא והמליצה לקצוב את העונש. אלא שעם הזמן התברר כי בן פורת לא ידעה שהעונש כבר נקצב בעבר ל-33 שנה. כעת משהתחלף שר משפטים, היה צורך לשמוע את חוות דעתו בעניין".‬
הערכה: הנשיא יאמץ את ההחלטה

היום הבהיר השר נאמן כי אין בכוונתו לתת חוות דעת נוספת בתיק זה, והוא איננו מתכוון להתערב בהחלטה שקיבל קודמו, פרידמן. לפיכך התיק חזר לנשיא המדינה, ועתה הוא אמור לתת את החלטתו. בנוסף, אם אכן יקבל פרס את המלצתו של פרידמן, ינוכה שליש מתקופת מאסרו של אל-עביד בגין התנהגות טובה, ומתוך 18 השנים שיהיה עליו לרצות תיוותר תקופת מאסר קצרה.

ההערכה היא, על סמך ניסיון העבר, כי הנשיא יאמץ את ההחלטה ולא ייצא בגלוי נגד המלצת שר המשפטים לשעבר ובעצם

גם נגד המלצת שר המשפטים הנוכחי, יעקב נאמן. "כמעט ברוב המוחלט של התיקים המונחים בפניו מכבד הנשיא את המלצת שר המשפטים",‬ אמרו אתמול גורמים מקורבים.

"קשה להעלות על הדעת שהנשיא פרס יקבל החלטה מנוגדת להמלצה של שני שרי משפטים - פרופ' דניאל פרידמן, חתן פרס ישראל ומשפטן בעל שם, שהמליץ לקצוב את עונשו של אל־עביד ולהעמידו על 27 שנים, ופרופ' יעקב נאמן, שר המשפטים כיום, שהחליט לא להתערב בהחלטת קודמו ובעצם לסמוך את ידיו עליה".

"הנשיא ידון בתיק בכובד ראש"

אותם גורמים הביעו תקווה כי ההחלטה תתקבל בימים הקרובים. "נקווה שההכרעה בבית הנשיא לא תימשך זמן רב",‬ הם אמרו. "ושפרס לא יגרור רגליים ויקבל החלטה עוד בטרם ייצא בשבוע הבא לביקור בחו"ל".‬ מלשכת הנשיא נמסר אמש בתגובה: "הנשיא שמעון פרס ידון בתיק בכובד ראש ויקבל החלטה כבר בימים הקרובים".‬

חנית קיקוס נעלמה מביתה ב-10 ביוני, ‭.1993‬ שמונה ימים לאחר מכן נעצר בחשד למעורבות בפרשה אל-עביד, תושב רהט בן ‭.44‬ במהלך מעצרו הוא הודה בפני מדובב משטרתי כי אנס ורצח את חנית והשליך את גופתה לבור. בשלב זה, גופתה עדיין לא נמצאה. ב-22 בנובמבר 1994 הורשע אל-עביד ברצח ובאונס.

שרידי גופתה של חנית קיקוס אותרו רק ביוני ‭,1995‬ בבור ניקוז בבאר שבע - מקום הסותר את עדותו של אל-עביד. ביולי 1997 החליט אמנם בית המשפט העליון לזכותו מהרצח ולהרשיעו באונס בלבד, אולם בדיון נוסף שנערך כשנה לאחר מכן הורשע אל-עביד ברצח ובאונס ונגזר עליו מאסר עולם. ב-11 באפריל 2006 מתפרסם תחקיר מעריב על הפרשה, אשר מזכה את אל-עביד מאשמה ופותח את הפרשה מחדש.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים