מחקר מצא קשר בין זיהום אוויר למנת המשכל

ילדים שנולדו באזורים בעלי זיהום גבוה במנהטן צברו פחות נקודות במבחן איי.קיו בגיל 5. מחקר חדש

מוריה בן ברק | 20/7/2009 17:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מחקר חדש ומעורר מחלוקת שפורסם בכתב העת לרפואת ילדים Pediatrics מצא לראשונה קשר בין חשיפה לזיהום אוויר לפני הלידה ובין תוצאות נמוכות של מבדקי מנת משכל בילדות. השערת החוקרים: זיהום אוטובוסים ומכוניות עלול לפגום בהתפתחות המוח.
 
הטיימס סקוור בניו יורק.
הטיימס סקוור בניו יורק. צילום ארכיון: רויטרס

המחקר נערך בקרב 249 ילדים לאימהות ממוצא שחור ודומיניקני המתגוררות בשכונות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך בצפון מנהטן ובדרום הברונקס ואינן מעשנות. במהלך החודשים האחרונים של ההריון התבקשו הנשים לשאת במשך 48 שעות תרמיל גב שהכיל מוניטור לזיהום אוויר. החוקרים מצאו שהנשים נחשפו לרמות שונות של זיהום אוויר עירוני, שנוצר בעיקר ממכוניות, אוטובוסים ומשאיות.

כשמלאו לילדים חמש שנים, ולפני שהם החלו ללכת לבית הספר, החוקרים בדקו את הילדים בעזרת מבחני איי.קיו. תוצאות המחקר העלו כי 140 הילדים שנחשפו לרמות הגבוהות ביותר של זיהום לפני הלידה, השיגו בממוצע 4-5 נקודות פחות במבחנים, בהשוואה לילדים שסבלו מפחות חשיפה.

"זה הבדל גדול מספיק, שיכול להשפיע על הביצועים של הילדים בבית הספר", אמרה מובילת המחקר, פרדריקה פררה, ומנהלת מרכז קולומביה לבריאות סביבתית של ילדים, שהדגישה כי במהלך עיבוד הנתונים נלקחו בחשבון גורמים נוספים שהיו עשויים להשפיע על האיי.קיו, ביניהם עישון פאסיבי, אווירת הלמידה בבית וחשיפה לזיהום אוויר לאחר הלידה. גם בהתחשב בזאת, היא קובעת, מצאנו השפעה חזקה של החשיפה לזיהום בתקופה שלפני הלידה.
צריך לנקות את המסקנה

ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, לא ממהר להתרשם מהממצאים. "המחקר שייך לסוג המחקרים שבהם קשה מאוד לבודד את הגורם שאחראי באמת על האיי.קיו המופחת", הוא מסביר.

"באזורים מהן הגיעו הנשים עשוי להיות מאגר גנים שונה שאחראי על התוצאות, או תזונה שאינה מכילה את כל רכיבי המזון. גם פער של 4-5 נקודות במבחני המשכל עשוי להצביע על ממצא בלתי מדויק. אין ספק שלרכיב סביבתי כמו זיהום אוויר עשויה להיות תרומה שלילית על התפתחות העובר, אבל חשוב לזכור שהעובר מושפע מגורמים נוספים".

החוקרים בחנו

גורמי זיהום שמסוגלים לחדור דרך השליה אל העובר והמוכרים במדע בתור "פחמימנים ארומטיים רב טבעתיים". מקורות הייצור העיקריים של אותם מזהמים הם אגזוזים של כלי רכב, מפעלים תעשייתיים וגם עשן טבק. 

במחקר קודם, פררה כבר מצאה קשר בין חשיפה של ההורה לזיהום אוויר לבין פגמים גנטיים בעובר שעלולים לגרום למשקל מופחת ולמימדי ראש קטנים בעת הלידה וגם להגביר את הסיכון לסרטן.
החוקרים ציינו שהם מתכוונים להמשיך לבדוק ילדים על מנת לגלות האם לזיהום עשויות להיות השפעות נוספות לטווח הארוך.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים