חשיפה: בנות 12 מוכרות את גופן תמורת סמים

עשרות נערות בחיפה מאפשרות לגברים מבוגרים לגעת בהן תמורת כסף, סיגריות, אלכוהול, חשיש ואפילו בשביל מנת פלאפל. בעיריית חיפה מכירים את התופעה ומנסים להיאבק בה. "סיגריית החשיש הראשונה בחינם, אחר כך זה תמורת נגיעה בגוף", סיפר מנהל עמותת "יד עזר לחבר" שמנסה לעזור לנערות במצוקה

אלי לוי ויונתן הללי | 31/7/2009 9:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשכונת הדר בחיפה יש עשרות כמותן: הן מסתובבות ברחובות ימים ולילות, מעבירות את הזמן בעישון סיגריות וחשיש, הסנפת גז מזגנים ושתיית אלכוהול, שמממנים להן גברים מבוגרים בתמורה למגע מיני ובילוי משותף. הן ילדות. רק בנות 12, 13 ו-14.
שתיים מהנערות
שתיים מהנערות צילום: מקס ילינסון

קור הרוח שבו הן מתארות כיצד הן מעבירות את הימים הארוכים של החופש הגדול מצמרר. בשיחה איתן הן מדקלמות את מחירי כל סוגי הסיגריות ויודעות לספר כי מנת חשיש בקופסת גפרורים עולה 50 שקלים, וכדור אקסטזי אחד חוצה את ה-100.

"קל מאוד להשיג סמים בשכונה שלנו", מספרת טלי (שם בדוי), בת 13. "איך נעסיק את עצמנו בחופש כשאין קייטנה ואין שום בילוי? מהשיעמום מגיעים לחשיש. הבנות כאן מוכנות לעשות הכל בשביל סמים, כולל לשכב עם גברים".

לבושה במכנסיים קצרים וחולצת בטן חושפנית, עם עגילים בגבה ובטבור, מנסה מ', רק בת 14, להסביר איך הפך הסיוט הגדול של כל נערה למציאות שלה. היא נולדה בשכונת הדר להורים עולים, ולדבריה הם לא יודעים דבר על מה שעובר עליה בשעות הרבות שהיא מבלה מחוץ לבית.
"אתה נסחף לדברים רעים"

"מכל החברות שלי, אף אחת לא הייתה בקייטנה או בבריכת שחייה", היא מספרת על המצוקה הכלכלית שבה גדלה. "כשאין מה לעשות, ואתה מסתובב כל היום ברחוב, אתה נסחף לדברים שאתה יודע שהם רעים, אבל זה גורר אותך".

אותה מצוקה כלכלית, היא אומרת, היא זו שדוחפת את הילדות הצעירות אל הפתרון הנורא. "הגעתי למצב שלא היו לי בגדים במידה שלי, אז הגעתי למצב שהייתי מבלה עם גברים גדולים ממני בכמה שנים טובות", היא מספרת במבט מושפל.

יעל

(שם בדוי), רק בת 13, הוסיפה וסיפרה על התהליך שמוביל אל הקשרים המיניים עם הגברים המבוגרים: "ישבתי ודיברתי עם שכן שלי, והוא הוציא קופסת גפרורים עם חשיש ועישן. גם אני לקחתי קצת, וזה עשה לי די טוב - אפילו יותר טוב מהגז מזגנים שהסנפתי כבר הרבה פעמים".

"רק בפעם השנייה הבנתי שזה עולה כסף, אבל מאיפה יש לי? מכאן הכל התחיל, בנגיעות ונשיקות, וככה הוא נתן לי כל פעם לעשן. יש לי חברה שעשתה את זה כבר 30 פעם".

"הילדות הן טרף קל"

לפני כמה ימים הגיעו כמה מהילדות למשרדי עמותת החסד "יד עזר לחבר", שנמצאת בלב השכונה. "בבקשה תכניס אותנו לקייטנה שלכם, אין לנו מה לעשות, כולנו מסטוליות", הן אמרו למנהל העמותה, שמעון סבג. גם אתמול ישבו אצלו ילדות. הן מחכות למחזור קייטנה נוסף של העמותה שייפתח באמצע אוגוסט, אז יוכלו לחוות קצת הנאה מהחופש הגדול ולהתרחק.

"יושבות אצלי ילדות ומספרות דברים שאני לא מעכל", אומר סבג. "הגברים האלו הם פושעים. הם רואים בילדות האלו טרף קל. סיגריית החשיש הראשונה חינם, אחר כך בעד נגיעה בגוף ומשם זה מוביל לדברים הכי קשים. ישבה אצלי אתמול ילדה בת 13 שסיפרה על יותר מעשרה גברים שהיא הייתה איתם. זה לא נתפס. הן לא מבינות את המעשים שלהן".

קצין יחידת הנוער של תחנת חיפה, רב פקד רמי חורי, סיפר כי שוטריו נתקלו בנערות צעירות שהתוודו על קיום יחסי מין עם גברים, וביקש להדגיש כי הגברים שמקיימים יחסי מין עם קטינות - בתמורה או שלא בתמורה - עוברים עבירת מין חמורה.

במשטרת חיפה סיפרו כי לפני שבועיים נעצר על ידי שוטרי התחנה צעיר בן 21 בחשד כי קיים יחסי מין עם נערה בת 13 אותה פגש בחיפה בעת ששב מבילוי לילי, ונתנו מקרה זה כדוגמה לבגיר שנעצר בחשד לאינוס אף שהיחסים הושגו בהסכמה.

דרושה מסגרת

גם בעיריית חיפה, מסתבר, מודעים לתופעה. "כל הילדות מוכרות ליחידות השונות המטפלות בבני נוער צעירים או ילדים בקצה ומהמידע שיש לנו אנחנו מנסים למצות כל תהליך אפשרי כדי לסייע להן", אמרה רחל מתוקי, ראש אגף חינוך בעירייה.

פיני וגמן, ראש מערכת שירותים חברתיים וקהילה בעיריית חיפה, מתייחס לתופעה כאל מה שהוא מגדיר "מוחצנות מינית". "לא מדובר לדעתנו בזנות לשמה, אלא בתופעה קלה יותר", הוא אומר. "אנו יודעים על לא מעט מקרים של ילדות בנות 11 ו-12 שתמורת מגע בגופן מקבלות תמורה כמו סמים קלים מסוגים שונים, סיגריות ולעתים גם מנה פלאפל".
 
וגמן ומתוקי, שניהם ותיקים בתחום החינוך והרווחה, הדגישו כי הם עוקבים בדאגה אחר התופעה ומנסים להקטין את מספר המקרים. "מרבית הילדים מוכרים לנו, ועם מרביתם אנחנו בקשר", אמר וגמן. "היחידה לטיפול של נערות וילדות במצוקה מצויה במקרים מסוימים בקשר עם גופי החינוך ומנסה לעזור".

ראש עיריית חיפה יונה יהב הדגיש כי בסדר היום של עיריית חיפה ושל הגופים החברתיים והסוציאליים עומדת התופעה הזו בראש סולם העדיפויות. "הגורמים המקצועיים בעירייה מצויים בפרטים, והתקווה של כולנו לטפל במצוקה", אמר יהב.

והילדות? הן רק מבקשות דרך שתספק להן תעסוקה ועניין כדי שלא ימצאו את עצמן ברחובות. לרונית בת ה-13 יש גם הצעה לפתרון: היא מבקשת שבית הספר שלה ייפתח כבר עכשיו, באמצע החופש הגדול. "בית ספר זה לא הכי כיף, אבל שם יש מסגרת לפחות", היא אומרת. "ברחובות הילדות כאן הולכות לאיבוד".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים