רצה לבנות צימר, ומצא את קברו של הריב"ל

מיטש פילצר מהישוב ציפורי חפר בחצר ביתו ומצא מערת קבורה ועליה כתובת עם שמו של הצדיק. "הוא דאג לנו לפרנסה טובה ולאושר"

דליה מזורי | 20/8/2009 7:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כשמיטש פילצר מהישוב ציפורי שבגליל עבד בחצר ביתו לקראת בניית צימר, הוא לא ציפה למצוא שם, מלבד אבנים, דבר מה חשוב. כשהתחיל לחפור, מצא פתח למערת קבורה ועליה כתובת שעשויה להעיד כי מי ששכן מתחת לביתו במשך כל שנות מגוריו במקום הוא הריב"ל – רבי יהושע בן לוי, צדיק מתקופת התנאים. אחרי ההתרגשות הראשונית, פונה כעת פילצר להתווכח עם רבנים שטוענים שהרבי מעולם לא מת, ועם רשות העתיקות שמבקשים לפתוח את הקבר.
פתח הקבר שהתגלה בחצר בית משפחת פילצר בציפורי.
פתח הקבר שהתגלה בחצר בית משפחת פילצר בציפורי. צילום: אלון לויטה


"רבי יהושע בן לוי – הריב"ל – קבור אצלי בחצר", אמר אתמול (ד') מיטש פילצר. "אני מרגיש שאנו חיים פה תחת ההשגחה שלו". פילצר אף מאמין כי הריב"ל הוא שדאג לפרנסתו הטובה במשך השנים ולכך שהוא ומשפחתו חיים באושר.

"אנו משפחה דתית שמכירה את רבי יהושע בן לוי טוב מאוד, ולכן  לא יכולתי להאמין שהאיש הקדוש הזה קבור פה. מיד קראתי לכל בני המשפחה. הבאנו תהילים - והדבר הראשון שעשינו היה לקרוא פרקים בפתח הקבר".
"הרבי מעולם לא מת"

לדברי פילצר, הרבה קברי צדיקים בגליל מקושרים לצדיקים באופן אקראי, מידע מסורתי, או בשל אגדות. "פה מצאנו קבר עם אסמכתא ברורה - הכתובת שעל דלת הקבר, שמעידה מי קבור בו. זהו מקום הקבורה של פיגורה מהמאה השלישית לספירה. זה רב גדול - מגדולי הרבנים של ציפורי. מלפני 1,800 שנה. פתאום הוא חוזר אלינו, וזה מקשר אותנו לעבר, לארץ ולהיסטוריה שלנו".

על פתח המערה נמצאה הכתובת שתורגמה מארמית: "זו קבורתו של רבי יהושע בן לוי הקפר", אותה החלו לבדוק חוקרים מהמכון לארכיאולוגיה גלילית של המכללה האקדמית

כנרת.

"העובדה כי לשם נוסף גם הכינוי "הקפר" מצביעה לדעתנו על כך שאין זה קברו של החכם הידוע אלא של רבי יהושע בן לוי אחר, שכינויו "הקפר", מי שעבודתו בקטיף, כבישה או הכנה של תרופות מפירות, עלי וגבעולי צמח הצלף, נועד להבדילו מהרב המפורסם", אמר ד"ר מרדכי אביעם.

הקבר נמצא 30 מטר מהמבנה שהקים פילצר, שמבקש לשמור עליו מכל משמר, וכעת עומד בין שני ארגונים יריבים: רשות העתיקות מן הצד האחד, ו"אתרא קדישא", ארגון חרדי שמטרתו להגן על אתרים ארכיאולוגיים מפני אותה רשות בדיוק.

לא רוצה להסתבך עם אליהו הנביא

פילצר פנה ראשית לארגון החרדי, אך נתקל בתגובה לא צפויה. "הם טוענים שהריב"ל לא מת", אמר. "בתלמוד הירושלמי כתוב שהוא אחד מעשרה צדיקים שעלו לגן עדן מבלי למות, כך שההכרה בקברו מהווה בעיה הלכתית, ולכן הם לא מגיעים לבדוק".

רשות העתיקות, שהגיעה למקום, גילתה סרקופאג מאחורי הדלת שנחשפה, וביקשה לפתוח אותו, מה שעורר את זעמו של פילצר. "לזה אני לא מסכים. כמו שאני לא רוצה שאף אחד ייכנס לקבר שלי - כך אני לא אתן לאף אחד לפתוח ולהיכנס לקבר שלו, בייחוד כשהוא שומר עלינו. הריב"ל היה לפי כל האגדות החבר הכי טוב של אליהו הנביא. בכל פעם שאליהו הנביא בא ארצה - הוא לקח אותו עימו כחבר שלו. שאני אתעסק עם אליהו הנביא? אנו אנשים מאמינים".

רשות העתיקות לא ויתרה ופנתה לבית המשפט, שהוציא צו עיכוב בנייה למשפחת פילצר, לצד תביעה על הרס עתיקות. ביום שני בשבוע הבא ייערך דיון בתביעה בבית משפט השלום בטבריה.

בינתיים הקבר גודר, ופילצר העמיד מתקן לשתיית מים לטובת המבקרים החדשים, שמגיעים למקום כדי להתפלל ולבקש את חסדיו של הצדיק. "יש לי הרגשה שאני צריך לשמור עליו", סיכם פילצר.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים