דאגה באקדמיה: נשירה גבוהה בתואר ראשון

מחקר חדש של האוניברסיטה העברית מעלה כי 25 אחוזים מהסטו' נושרים מהלימודים, כך שנוצר מחסור באקדמאים וגם הפסד כספי למוסדות

אפרת זמר | 20/11/2009 11:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רק לפני כחודש החלו עשרות אלפי סטודנטים את שנת הלימודים האקדמית, אך מחקר חדש מגלה כי רבים מהם ככל הנראה לא יסיימו את לימודיהם. על פי נתוני המחקר רק 71 אחוזים מסיימים את לימודי התואר הראשון תוך שלוש או ארבע שנים, על פי תוכנית הלימודים המקובלת.

האוניברסיטה העברית בירושלים.
האוניברסיטה העברית בירושלים. צילום: פלאש 90
הבעיות של האקדמיה בישראל רבות וידועות, אך בשנים האחרונות מודאגים ראשיה לא רק מהמצב הכלכלי הקשה, אלא גם מתופעה מתפשטת של סטודנטים שמתחילים את הלימודים אך נושרים במהלכם ולא משלימים את התואר.

הבעיה במקרה זה היא כפולה - גם מחסור חברתי של אקדמאים, וגם הפסד כלכלי לאוניברסיטאות, אשר משקיעות כספים רבים בכל סטודנט וכך למעשה יורד הכסף לטמיון.

על פי המחקר שערכו פרופ' גד יאיר וליאת רז-יורוביץ מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, עשרה אחוזים מהסטודנטים נשרו בתום שנת הלימודים הראשונה, ארבעה אחוז נשרו לאחר שנתיים ושמונה אחוז נשרו לאחר ארבע שנים או יותר. בנוסף, שבעה אחוזים סיימו את התואר רק לאחר למעלה מחמש שנים מאז שהתחילו את הלימודים.
בין המאפיינים: ציונים נמוכים

במחקר מיפו השניים את המאפיינים המגבירים את הסיכוי לנשירה. המחקר גילה כי סטודנטים גברים נושרים יותר מסטודנטיות, וכי 80 אחוזים מהסטודנטיות מסיימות את הלימודים לעומת 76 אחוזים בלבד מהסטודנטים.

גם גיל התחלת התואר התגלה כגורם משפיע - אחוז הנושרים מעל גיל 30 היה גבוה יותר מאשר מתחת לגיל זה. בנוסף התגלה גם קשר בין רמת אנגלית נמוכה לנשירה מהלימודים. גם לציונים יש קשר לתופעה - ציון משוקלל התחלתי נמוך וכן ציונים נמוכים באקדמיה התגלו כמאפיינים של הנושרים.

מאפיינים נוספים לנושרים שהתגלו במחקר הם נטייה למעבר בין חוגי לימוד בשנה הראשונה, מספר נקודות זכות נמוך בשנה הראשונה, וכן מאפיינים חברתיים כגון אחוד נשירה גבוה יותר בקרב

עולים חדשים ובקרב המגזר הערבי, בעיקר כאשר הנשירה מתבצעת לאחר שלוש שנות לימוד. בנוסף, אחוז הנושרים היה גבוה יותר בין בוגרי מכינה קדם אקדמית ובקרב מבקשי מלגות סיוע בשנה הראשונה.

לדברי פרופ' יאיר, לתופעת הנשירה מהאוניברסיטה ישנן השלכות כלכליות, אך בעיקר חברתיות. "תופעת נשירת תלמידים במהלך התואר הראשון מטרידה את מוסדות ההשכלה הגבוהה בעולם כולו", אמר. "גרירת התואר האקדמי מעבר למספר מוגבל של שנים משמעה פגיעה תקציבית במוסדות הלימוד".

לדבריו, "המחיר החברתי של תופעת הנשירה ממוסדות ההשכלה הגבוהה יקר, משום שהפרטים החיים בחברה יהיו משכילים פחות, דבר שהשלכותיו תהיינה חינוכיות, חברתיות וכלכליות במידות רחבות היקף".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים