שנה לעופרת יצוקה: ירידה חדה בכמות פיגועי הטרור

השב"כ פרסם נתונים לגבי היקף הפעילות החבלנית ב-2009 מהם עולה כי חלה ירידה משמעותית בכמות הפיגועים ברצועה וביהודה ושומרון. 15 ישראלים נהרגו השנה, תשעה מהם במהלך מבצע עופרת יצוקה, לעומת 36 בשנה שעברה. מספר שיגורי הרקטות מרצועת עזה ירד בקרוב ל-75% ולא בוצע אף פיגוע התאבדות

אמיר בוחבוט | 30/12/2009 18:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ערב שנת 2010 מפרסם שירות הביטחון הכללי נתונים המצביעים על ירידה משמעותית בהיקף הטרור הפלסטיני: על פי הדוח שפורסם הערב (ד') ומתייחס לשנה החולפת, נהרגו 15 ישראלים ב-2009 לעומת 36 בשנה הקודמת. באוגדת עזה דיווחו השנה על 455 שיגורי רקטות, 406 מהן בזמן מבצע עופרת יצוקה, לעומת 2,048 רקטות שהתפוצצו בדרום בשנת 2008 - ירידה של כמעט 75%. גם ביהודה ושומרון המגמה התהפכה, ו-90% מהפיגועים בשנה החולפת היו השלכת בקבוקי תבערה.

מחבלים של הג'יהאד האיסלאמי מכינים רקטות קסאם לשיגור
מחבלים של הג'יהאד האיסלאמי מכינים רקטות קסאם לשיגור צילום ארכיון: אי-פי
עוד עולה מהדוח, כי בשנת 2009 נפצעו 234 ישראלים, מתוכם 185 במבצע עופרת יצוקה. בשנת 2008, לשם השוואה, נפצעו 679 ישראלים כתוצאה מפעולות טרור.

השנה לא נרשמו פיגועי התאבדות. מדובר בשנה הראשונה מאז שנת 1992 שבה לא אירעו בישראל פיגועי התאבדות של מחבלים פלסטינים.
התעצמות כוחות הג'יאהד העולמי ברצועת עזה

במהלך השנה החולפת סיכלו השב"כ וכוחות הביטחון עשרות ניסיונות של ארגוני הטרור ברצועת עזה לבצע פיגועי תופת בשטח ישראל, באמצעות החדרת חמושים מרצועת עזה לישראל, דרך סיני.

מגמה נוספת שציינו בשב"כ היא התעצמות כוחות הג'יאהד העולמי ברצועת

עזה. בדוח מצויין כי חמאס מגביר את קצב ההברחות באמצעות המנהרות ומצליח להבריח אמצעי לחימה רבים, צינורות ודשנים המשמשים את מערכי ייצור הרקטות.

על פי הדוח, במהלך שנת 2009 שם השב"כ דגש עיקרי לסכל מאמץ של חיזבאללה לנקום את חיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, עימאד מורנייה, שעל פי פרסומים זרים, המוסד הישראלי חיסל בסוריה.

ארגוני הטרור ניסו לגייס ישראלים - גם דרך האינטרנט

הדוח מזכיר גם את מעצרו של ראוי סולטאני, תושב טירה, החשוד שאסף מידע מודיעין על הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי. בחקירתו הודה סולטאני כי בנוסף למידע שהעביר אודות הרמטכ"ל, ביקש ממנו מפעילו לאסוף מידע על אישים בכירים נוספים ועל בסיסי צה"ל בישראל.

השב"כ עצר ישראלי נוסף השנה - איסמעיל סלימאן, בדואי מהכפר חג'ג'רה שבעמק יזעראל, בחשד שחיזבאללה גייס אותו לשורותיו. בשב"כ טוענים כי בחקירתו נפגש בסעודיה עם מפעיל חיזבאללה לבנוני, שגייס אותו לארגון והנחה אותו לאסוף מודיעין על פעילות כוחות צה"ל באיזור מגוריו.

נסיונות הגיוס פלשו גם למרחב המקוון. במהלך השנה הגיעו דיווחים רבים אודות מקרים בהם פנו גורמי טרור לישראלים, דרך רשת האינטרנט, והציעו להם להתגייס לפעילות טרור או להעביר מידע מסווג עבור תשלום.

הדוח מציין גם את המאמץ הבינלאומי לסכל ניסיונות של החמאס להזרים כסף לזרוע הצבאית, באמצעות ארגוני צדקה בבריטניה ובארצות הברית.

לדיון בנושא עם גולשים נוספים - היכנסו לפורום אקטואליה

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים