אנשי גינס יכריעו: האיש הזקן בעולם מישראל?

מאיר דוד פור שנולד בפרס לפני 115 שנה מבקש לשאת בתואר המכובד. עד לתשובה הוא מקפיד ללגום ערק ודורש מנכדו הקצין לתקוף באיראן

רונן דמארי | 11/2/2010 12:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כשהוא הגיח לאוויר העולם האימפריה העות'מאנית עוד הייתה כוח משמעותי באיזור, איראן עדיין נקראה פרס והעולם התרגש מסרט הקולנוע הראשון שהוקרן על גבי מסך. 114 שנה מאוחר יותר, מאיר דוד פור מקריית עקרון טוען לכתר "האדם המבוגר ביותר בעולם". בעוד שבועיים יחגגו לו שלושה מתשעת ילדיו שנשארו בחיים, 18 נכדיו ו-56 ניניו יומולדת 115, וכעת מצפים כולם שבגינס שיאי עולם ימתיקו את החגיגה.

מאיר דוד פור
מאיר דוד פור  צילום: אריק סולטן
סבא מאיר, שנולד בשנת 1895 בפרס, התגורר בממלכה בתקופה שבה היהודים זכו לכבוד של מלכים. מאיר שימש כיועץ של השאה הפרסי, ובמקביל עבד כגבאי וכסוחר. בשנת 1948 עלה עם אשתו חגית לישראל.

היא נפטרה בשנת 1960, אך אף שחלפו 50 שנה מאז הוא סירב לשאת אישה אחרת. "אף אישה לא תכניס רגל בנעל של אשתי", מסביר מאיר בפרסית, כשבן הזקונים שלו סלים מתרגם את דבריו. סלים מספר כי לפני כ-15 שנה דחה אביו את חיזוריה של רופאה בת 80 שחפצה לבלות איתו את שארית ימיה. מאיר עצמו, אגב, דובר פרסית, עברית, ערבית, ארמית, צרפתית ואפילו טאגאלוג - השפה השגורה בפיליפינים, שלמד מהמטפלים שליוו אותו.

סדר יומו של הסבא הקשיש מורכב בעיקר מתפילות, ובנו מעיד כי אביו מכיר את התנ"ך בעל פה. "אבא זה פלא פלאים", הוא אומר, "בבית האבות גן דוד ברחובות יש לו חבר בן 90 שלא מבין מימינו ומשמאלו. אבא הוא זה שמעדכן אותי בחדשות ומספר לי בדיוק מה קורה. כל האחיות משוגעות עליו". עמליה שירזי, סמנכ"לית בחברת הסיעוד "נתן", מעידה כי "הוא האיש הכי אציל שפגשתי בחיי".
"לא לקחת ללב"

מאיר וחגית העמידו תשעה ילדים - ארבע בנות וחמישה בנים - ארבעה מהם נפטרו עוד באיראן. לבתו השנייה חנה, בת 85 היום, 16 נכדים ונין משל עצמה. "כשהוא רואה שאנחנו דואגים לו, הוא קורא לנו משוגעים", העידה אתמול על אביה, "הוא אדם מאוד רגיש שבוכה בקלות, אבל זה תכף עובר לו".

"כשאיבדתי את הבן שלי הוא אמר לי לא לבכות", סיפרה בתו פרידה בת ה-75, אמא לארבעה וסבתא ל-14 נכדים . אמרתי לו שזה לא קל, והוא אמר: 'זה לא בידיים שלך. אלוהים נתן אותו במתנה ואלוהים לקח. את צריכה לקבל את זה באהבה ולא לבכות'".

כששואלים את מאיר מה סוד חייו הארוכים,

הוא משיב בחיוך מבויש: "אני לא מתגאה. גאווה וקנאה מביאות מחלות. אסור לאדם לדרוש דברים חומריים כמו מכונית ובית יוקרתי. הוא צריך להסתפק במה שיש לו. אסור גם לקחת דברים ללב כי זה מייצר 277 מחלות. ואני גם לא אוכל בחוץ, זה רעל", הוא מדגיש. "אף פעם לא אכלתי שווארמה, כי הם לא מחליפים שם את השמן".

מדי בוקר שותה מאיר כוסית של ערק ואוכל פירות יבשים. "זה מספיק לי עד הערב", הוא מסביר. "אני גם אף פעם לא שותה מים קרים, אלא רק מים מורתחים בלי סוכר. עד לפני חמש שנים הייתי מעשן, כי מה שמזיק זה לא הסיגריות, אלא כשלוקחים ללב".

בעד תקיפה באיראן - עכשיו

גם בנוגע ליחסים המתוחים של ישראל עם מולדתו, יש לסבא מאיר דעה נחרצת. "איראן לא יכולה לעשות לנו כלום", הוא מרגיע, "אין מה לדאוג, כי כמו שהפצצנו את בגדד אנחנו יכולים לעשות את זה שוב. אני ממליץ לתקוף באיראן עכשיו".

מאיר דוד פור
מאיר דוד פור צילום: אריק סולטן

הבן סלים מספר בחיוך כי אביו נהג לשוחח עם נכדו, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, ולדרוש ממנו לתקוף את איראן - אך הקצין הבכיר נאלץ להרגיעו בכל פעם מחדש.

האם לקשיש מקריית עקרון יש סיכוי לזכות בתואר המכובד? לפי "ספר השיאים של גינס", האדם הזקן ביותר החי כיום הוא הבריטי הנרי אלינגהם. אלינגהם נולד ב-6 ביוני 1896, ובעוד פחות מארבעה חודשים יחגוג את יום הולדתו ה-114.

מקורות אחרים גורסים כי קאמה צ'ינן, יפנית, היא האדם החי הזקן בעולם. לפי האתר "ואלידייטד ליווינג סופרסנטינריס" ("בני יותר ממאה מאושרים"), צ'ינן נולדה ב-10 במאי 1895, והיא כמעט בת 115. בימים הקרובים יידרשו בגינס להכריע בסוגיה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים