אבנר נתניהו: חתן התנ"ך בפרוטקציה

בדיקה פשוטה מגלה שנתניהו ג'וניור העפיל לחידון התנ"ך העולמי רק בגלל העדפה מתקנת לה זוכים חילוניים על חשבון בני נוער דתיים

ד''ר אבי פיקאר | 18/3/2010 9:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אתמול פורסם כי אבנר נתניהו הוכתר כחתן התנ"ך הארצי ואף העפיל לגמר חידון התנ"ך העולמי לבני נוער. אולם מי שקצת עקב אחרי השתלשלות החידון הארצי (ראו דיווח בלייב-בלוגינה של תפוז) שם לב שיש קצת הטעיה בדיווחים.
 
בנימין ואבנר נתניהו לאחר הזכייה בתחרות
בנימין ואבנר נתניהו לאחר הזכייה בתחרות צילום: חמד אלמקת

נתניהו הצעיר זכה ב-88 נקודות אבל המתמודדים שזכו במקום הראשון והשני זכו ב-104 ו-103 נקודות. מתמודד נוסף שלא הגיע לשלב הגמר זכה ב-91 נקודות עוד לפני שלב הגמר. גם שאר המתמודדים הדתיים זכו בניקוד גבוה יותר מכמעט כל הנציגים החילונים. אז איך נתניהו הצעיר עם 88 נקודות העפיל לחידון העולמי?

כשאחיה של שרה נתניהו זכו בתאריהם, איש לא חשב לתת העדפה לנציגי המגזר החילוני. החזרה לתנ"ך היא ללא ספק פרויקט ציוני ומודרני. בן גוריון ראה בהכרת התנ"ך עיקרון בסיסי בישראליות. ספר הספרים היה נר לרגליו של ראש הממשלה האתיאיסט. לעומת זאת, לימוד התנ"ך, כמו שהוא, ללא מפרשים, לא היה מקובל במסורת היהודית במשך דורות רבים. במוסדות לימוד חרדים, עד היום, בקושי עוסקים בספרים שמעבר לחמישה חומשי תורה. בבתי כנסת חרדים יהיה נדיר למצוא תנ"ך שלם ללא מפרשים. אז, גם לא כל חתני התנ"ך היו דתיים.

אולם בעשורים האחרונים, הזוכים בחידון התנ"ך באו תמיד מהמגזר הממלכתי דתי. כדי להגביר את ההתעניינות בחידון הוחלט, החל משנות ה-90, לקיים לבתי ספר החילוניים חידון נפרד - ליגה משלהם. אולי, אם תלמידים בחינוך החילוני ידעו שהם אינם מתמודדים מול תלמידי ישיבות ואולפנות על כרטיס לשידור החי ביום העצמאות, יש סיכוי שהם יתחילו ללמוד. ואכן שני הראשונים בחידון לבתי הספר החילונים עולים לשלב הארצי, המשותף לכל המגזרים. לחידון העולמי עולים ארבעת הטובים ביותר, בתנאי ששניים מהם חילונים.

מי שעקב אחרי החידון אתמול ראה שבעצם השלב של בתי הספר החילונים הוא משחק בליגה א'. כשהדתיים באים, זו הליגה האנגלית. כל המתמודדים מבתי הספר הדתיים יורים את התשובות. הבדלי הידע ביניהם מזעריים. הבקיאות שלהם גדולה. סביר להניח שהזוכה בבתי הספר הדתיים וסגנו יהיו
גם הזוכה והסגן בחידון העולמי. נציגי בתי הספר החילוניים ישתרכו אי-שם בין נציג פנמה לנציג בלגיה, ככל הנראה נמוך יותר מנציגי ארה"ב וקנדה. הלוואי שנתניהו יהיה שונה.

מדוע הדתיים מצליחים יותר? ובפער כזה? לא מדובר בידע בהלכה שבו למי שמקים מצוות יש בקיאות רבה יותר. גם לא מדובר בהכרה של תפילות שתלמידים דתיים ממלמלים יום-יום. גם אם יהיה מי שיטען שמי שהולך לבית הכנסת נחשף פעם שנה לכל פרשה מפרשות השבוע, ההפטרה ומגילה, הרי שלבני תיכון מדובר בכ-10 הזדמנויות מרגע שהם יודעים לקרוא. לא פער שמי שמתכונן לחידון במשך כמה חודשים לא יכול להתגבר עליו.

יתירה מזו, רוב השאלות בחידון עסוקות בפרקים "נידחים" שאינם חלק מהטקסטים הנקראים בבית כנסת. פרקים שמי שלא קורא תנ"ך להנאתו נחשף אליהם רק אם הוא לומד אותם בבית ספר, אם הם נלמדים בכלל. התנ"ך גם לא כתוב בשפה רבנית שנהירה רק ליודעי ח"ן. העברית המקראית היא הקרובה ביותר לעברית המודרנית, ושפת היום-יום של חניכי החינוך הממלכתי דתי אינה שונה משפת היום-יום של חניכי החינוך החילוני.

מה קרה? איך התנ"ך הפך לפרוייקט דתי? בדורות האחרונים זנחו בחינוך החילוני ובעיקר בחברה החילונית את התנ"ך. הוא ימני מדי, יש בו יותר מדי אלוהים ועוד. הפרוייקט הבן גוריוני נכשל.
אבא של אבנר נתניהו עורר פעם, בצדק, את זעם התקשורת כשנתפס לוחש על אוזנו של רב ישיש ש"השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים".  אולם העובדה שבנו היה צריך אפליה מתקנת כדי להגיע לחידון התנ"ך מראה שגם הימנים החילונים לא ממש מחוברים.

בפעם הבאה כשיבוא דובר חילוני ויטען, שוב בצדק, שאין לדתיים מונופול על היהדות, כדאי שיתחיל לבדוק את מידת היכרותו עם התנ"ך. שרהל'ה, את יכולה להיות גאה בבן שלך, אבל אל תשווי אותו לאחים שלך. הוא חתן התנ"ך בפרוטקציה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פולמוס''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים